Kedy soľ nie je soľou? Ak je to Epsomská soľ. Tá v skutočnosti soľou vôbec nie je. Jej chemický názov je síran horečnatý. Ako teda z názvu vyplýva, je to zmes horčíka a síranu.
Ide o látku, ktorá nadmieru prospieva nášmu zdraviu. Najčastejšie sa používa ako prísada do kúpeľov. V tejto forme sa najlepšie vstrebáva a dopĺňa nášmu telo dôležité látky, prevažne horčík.
V minulosti sa ľudia skrášľovali výlučne na prírodnej báze. Tak prečo sa nevrátiť k tým časom? Zabudnite na chemické výrobky a začnite čerpať silu z prírody.
Zdravotné prínosy Epsomskej soli sú vskutku pozoruhodné.
História Epsomskej soli
Epsomská soľ pôvodne pochádza z mesta Epsom v anglickom grófstve Surrey. Práve tu sa získava z prameňa, ktorý vyviera z vrstiev poréznej kriedy a neporéznej hliny v regióne známom ako Epsom Downs.
Epsomská soľ tu bola objavená v roku 1618, kedy si miestny poľnohospodár všimol, že jeho kravy nemajú záujem piť vodu na jeho farme, pretože bola príliš horká.
Neskôr prišiel na to, že táto voda pomáha liečiť kožné ochorenia, ako sú napríklad vyrážky. Mesto Epsom sa tak stalo jedným z prvých kúpeľných miest a neskôr predstihlo iné kúpeľné mestá s vyšším množstvom liečivých prameňov.
Termín „Epsomská soľ“ prvýkrát zaviedol anglický chemik Nehemiah Grew vo svojej knihe, ktorú napísal v roku 1695 na tému „vyvieranie horkej soli“.
Epsomská soľ sa preslávila najmä vďaka svojim prínosom v starostlivosti o krásu a pri zlepšovaní celkového zdravotného stavu.
Ak si chcete udržať dobré zdravie, určite ju začleňte do svojho arzenálu nástrojov starostlivosti o svoje telo.
Prínosy Epsomskej soli v starostlivosti o krásu
Epsomská soľ sa pridáva do kozmetických výrobkov, pretože zlepšuje zdravie pokožky a kvalitu vašich vlasov.
Naše telo neustále produkuje nové bunky. Tie staré odumierajú a nahrádzajú ich nové v pomere asi 1 milión za deň. Väčšinu prachu v domácnosti tvoria vaše odumreté kožné bunky.
V priebehu jedného roka tak stratíte 3 kg odumretej kože, z ktorej žijú roztoče v našich domovoch. Vonkajšia vrstva kože sa neustále obnovuje. Ak by k tomu nedošlo, mohla by upchať nové kožné bunky.
Olupovanie pokožky teda predstavuje spôsob, akým sa zbavujeme odumretej kože, ktorú nahrádzajú nové kožné bunky.
1. Napomáha olupovaniu kože
K tomu, by ste sa zbavili odumretej pokožky, potrebujete niečo drsné. Nie však príliš, aby vás potom nebolela pokožka.
Najlepšie urobíte, ak použijete Epsomskú soľ a votriete ju do mokrej alebo vlhkej pokožky. Následne sa môžete osprchovať alebo si oddýchnuť v teplom soľnom kúpeli.
Rovnako môžete do kúpeľa pridať trochu olivového oleja, ktorý zvlhčí vašu pokožku. Do vane s vodou nalejte 1/2 šálky oleja alebo menej, ak chcete. Množstvo olivového oleja nechávame na vás.
2. Lieči akné
Epsomská soľ je úžasná na liečbu akné.
Olupovaním sa čistia póry vašej pokožky. Epsomská soľ obsahuje antimikrobiálny síran, ktorý pomáha ničiť baktérie spôsobujúce akné.
3. Zlepšuje kvalitu vlasov
Epsomská soľ pomáha odstraňovať z tela toxíny, čistí vlasovú pokožku a vlasom dodáva väčší objem.
Môžete ju pridať do svojho kondicionéru v rovnakom množstve.
Alebo ju zrieďte s vodou v pomere 1:1, naneste ju do vlasov a vmasírujte do vlasovej pokožky. Nechajte pôsobiť asi 20 minút a potom si vlasy prepláchnite teplou vodou.
Zdravotné prínosy Epsomskej soli pre vaše celkové zdravie
Ako sme už spomínali, najviac zdravotných prínosov získate z teplého soľného kúpeľa. Stačí vám doň pridať len 2 šálky soli.
Úloha horčíka a síranu
Horčík je nevyhnutný pre optimálne fungovanie všetkých procesov v tele.
Je dôležitý pri regulácii a tvorbe viac než 325 enzýmov, z ktorých niektoré sú zodpovedné za potláčanie zápalu, budovanie svalovej hmoty, zlepšenie nervového systému a zníženie kôrnatenia tepien.
Síran zasa prispieva k lepšiemu vstrebávaniu výživných látok v tele. Podporuje tiež proces detoxikácie.
Spomínané dve zlúčeniny Epsomskej soli (horčík a síran) nám poskytujú mnohé zdravotné prínosy:
- predchádzajú kôrnateniu tepien
- pomáhajú predchádzať tvorbe krvných zrazenín
- pomáhajú utíšiť bolesti kĺbov
- zmierňujú a utišujú bolesti svalov
- zmierňujú bolesti z vyvrtnutia členka
- pomáhajú znížiť zápaly a modriny
- uvoľňujú stres a napätie
- pomáhajú detoxikácii organizmu
- zlepšujú integritu kostí
- napomáhajú dobrému spánku
- znižujú riziko vzniku cukrovky
Dôležité je, aby ste Epsomskú soľ používali 2 až 3 krát týždenne.
Pri inom použití z nej získate nasledovné zdravotné prínosy:
Zdravie nôh: Pridajte pol šálky Epsomskej soli do lavóra teplej vody a namočte si doň nohy. Zmiernite si tak bolesti nôh, odstránite nepríjemný zápach a zjemníte pokožku.
Liečba zápchy: Epsomskú soľ môžete použiť ako účinné preháňadlo pri liečbe zápchy. Pridajte 1 čajovú lyžičku do pohára s vodou. Síran horečnatý má schopnosť pritiahnuť vodu do čreva, ktorá tak zvlhčí stolicu a uľahčí jej prechod črevami. Pred použitím Epsomskej soli sa poraďte so svojím lekárom.
Liečba zápalu kože a uštipnutia: Rozpustite 1 lyžicu Epsomskej soli v polovici pohára vody a pred použitím na postihnuté miesto ju nechajte vychladnúť.
Liečba miernych popálenín: Rovnakým spôsobom môžete upokojiť vašu mierne spálenú pokožku od slnka.
Záver
Táto liečivá horká soľ nesmierne pozitívne pôsobí na naše celkové zdravie, a preto sa dnes považuje za všeliek.
Vyskúšajte ju pri liečbe alebo prevencii celého radu zdravotných problémov a vymeňte obľúbené kozmetické výrobky za túto prírodnú alternatívu.
Epsomskú soľ už používajú mnohé svetoznáme osobnosti. Tak prečo ju neskúsite aj vy?
Pridaj komentár