Dôležitosť horčíka bola po celé desaťročia veľmi podceňovaná, no v posledných rokoch tento minerál začína zohrávať dôležitú úlohu tak v klasickej ako aj v prírodnej liečbe.
Zverejnenie výsledkov mnohých štúdií dokazuje význam tohto prvku pre správnu funkciu nášho tela.
Funkcia horčíka v organizme
Horčík je nevyhnutný pre činnosť viac ako 300 enzýmov a zohráva kľúčovú úlohu na úrovni takmer všetkých telových systémov (nervový, kardiovaskulárny, kosti, tráviaci, atď).
Pri nedostatku horčíka je vhodným riešením chlorid horečnatý ako doplnok stravy a aj ako skutočná terapia u širokého spektra ochorení. Navyše má tiež výhodu, že je lacný a ľahko vstrebateľný, aj keď sa jedná o anorganickú soľ.
Okrem toho má účinné schopnosti (jedinečné, čo sa týka solí horčíka) pri liečbe infekčných ochorení, vďaka jeho stimulujúcim účinkom na biele krvinky a všeobecne na celý imunitný systém.
Tento účinok objavil v roku 1915 prof. Pierre Delbet z Akadémie medicíny v Paríži, keď potom, čo začal používať roztok chloridu horečnatého (v koncentrácii 12,1 ku 1000) na umývanie rán. Zistil, že tento roztok nielenže nepoškodzuje tkanivá, k čomu obvykle dochádzalo pri použití väčšiny antiseptík používaných v takých prípadoch, ale dokonca uľahčuje hojenie rany.
Okrem iného zabraňuje nebezpečným komplikáciám ako sú bakteriálne superinfekcie (veľmi časté v tej dobe) práve vďaka jeho stimulačným účinkom na aktivitu bielych krviniek.
Tento účinok (ako Delbet čoskoro zistil), nie je obmedzený iba na biele krvinky, ale má vplyv na všetky bunky v tele, nie len tie, ktoré sú zapojené do obranných mechanizmov. Delbet potom začal používať roztok aj ústne a zistil, že to prinášalo pacientom pocit celkovej pohody, energie, vyššiu odolnosť voči únave a väčšiu citovú stabilitu.
Veľa ľudí začalo užívať roztok chloridu horečnatého len pre jeho posilňujúci účinok. Mnohí z nich, ktorí mali rôzne zdravotné problémy, si všimli, že tieto zmizli.
Keď sa profesr Delbet dozvedel o týchto neočakávaných uzdraveniach, rozhodol sa dôkladne preskúmať jeho účinky.
Ochorenia, ktoré lieči chlorid horečnatý
Výskum profesora Delbeta viedol k zisteniu, že chlorid horečnatý má priaznivé účinky pri liečbe mnohých ochorení:
- zažívacieho ústrojenstva (zápal hrubého čreva, zápal žlčníka, zápal žlčových ciest)
- nervového systému (senilný tras, Parkinsonova choroba, svalové kŕče)
- kože (pubertálne vyrážky, ekzémy, psoriáza, bradavice, omrzliny, svrbenie)
- zlepšuje stav nechtov a vlasov
- zvyšuje odolnosť voči toxicite anestetík
- môže priaznivo účinkovať pri alergických ochoreniach ako senná nádcha a žihľavka
- odstraňuje svrbenie rôzneho druhu (vrátane hemoroidov) a dokonca aj Quinckeho edém
Boli zaznamenané aj účinky chloridu horečnatého „proti starnutiu“ vďaka jeho schopnosti zlepšiť alebo dokonca zabrániť rôznym stareckým ochoreniam (zväčšenie prostaty, impotencia, mozgové a obehové poruchy, atď).
Navyše, pri lokálnej aplikácii vo forme masti dokázal stmaviť (i keď nie úplne) vlasy a fúzy, ktoré už boli roky šedivé, ako aj vybieliť starecké škvrny na pokožke.
Chlorid horečnatý a rakovina
Následne sa Delbet venoval skúmaniu vzťahu medzi rakovinou a horčíkom. Na základe mnohých klinických a laboratórnych skúseností skonštatoval, že horčík (vo forme chloridu) má preventívny účinok proti rakovine.
Dokáže zabrániť tomu, aby sa predrakovinové poškodenia zvrhli na rakovinové ochorenie (leukoplakia, hyperkeratóza, chronická mastopatia, atď). Táto hypotéza bola potvrdená geologickým a epidemiologickým výskumom vykonaným inými výskumníkmi.
Výskum preukázal existenciu nepriamo úmerného vzťahu medzi bohatosťou pôdy na horčík (a teda aj obsahom horčíka v potravinách vypestovaných na tejto pôde) a výskytom rakoviny v danej oblasti. To znamená viac horčíka = menej rakoviny a naopak.
To isté možno povedať o obsah horčíka v morskej soli používanej v rôznych oblastiach. Aj tu platí viac horčíka = menej rakoviny.
Delbet teda preukázal, že je možné znížiť výskyt nádorov pravidelným užívaním chloridu horečnatého. Na základe zistenia, že je schopný spomaliť rast nádorov u laboratórnych zvierat, tvrdil, že chlorid horečnatý môže mať aj terapeutické využitie.
Samotný chlorid horečnatý nie je schopný vyliečiť rakovinu, ale určite k tomu môže prispieť ak je súčasťou správnej liečebnej stratégie.
Chlorid horečnatý a infekcie
Dr. Neveu pokračoval v práci prof. Delbeta a rozšíril oblasť využitia chloridu horečnatého, keď zvýšil dávkovanie a používal ho pri liečbe dvoch hrozných infekčných chorôb tej doby: záškrtu a detskej obrne.
Dosiahol pritom vynikajúce výsledky: prakticky 100% úspešnosť liečby (ak liečba začala v skorom štádiu) a krátka doba potrebná na úplne vyliečenie (iba 2-3 dni) bez zanechania následkov.
Vzhľadom na dosiahnuté výsledky sa Neveu snažil rozšíriť túto liečebnú metódu, aby z nej mali osoh všetci. Ale narazil na múr prekážok zo strany „oficiálnej medicíny“.
Ani starý Delbet, ktorý bol pritom členom Akadémie medicíny, nedokázal prelomiť túto izoláciu a rozšíriť výsledky práce Dr. Neveu.
Najznámejší „oficiálni“ lekári tej doby (v prvom rade prof. Lepine, oddelenie virológie Pasteurovho inštitútu) úmyselne ignorovali výsledky práce Dr. Neveu. Popierali účinnosť tejto metódy (napriek tomu, že mali spoľahlivé informácie o opaku) a odmietali ju preveriť korektným spôsobom.
Prečo oficiálna medicína odmietla liečbu horčíkom?
Jednoducho preto, že účinná liečba detskej obrny alebo záškrtu by znamenala, že očkovanie proti týmto chorobám je zbytočné. Všeobecný záujem bol naopak očkovanie zovšeobecniť. A to nie je len domnienka, to bolo oficiálne odôvodnenie Akadémie medicíny, prečo odmietla vo svojom Vestníku uverejniť článok o terapii Dr. Neveu.
Dr. Neveu pokračoval v experimentoch s chloridom horečnatým a dosiahol vynikajúce výsledky pri liečbe rôznych ochorení:
- zápal mandlí, zápal hltanu, chrapot (strata hlasu)
- bežné prechladnutie, chrípka, astma, zápal priedušiek, zápal pľúc, rozdutie pľúc
- detské choroby (čierny kašeľ, osýpky, rubeola, mumps, šarlach …)
- potravinové a profesionálne (pracovné) otravy
- neurotoxická gastroenteritída u kojencov
- abscesy a kožné vredy, ekzém, erysipelas (ruža), panarícium (hnisavý zápal kožného a podkožného tkaniva prstov)
- bodnutie hmyzom, uhryznutie zmijou
- horúčka šestonedieľok, osteomyelitída (zápal kosti)
V nasledujúcich rokoch ďalší lekári preverili mnohé z vyššie uvedených aplikácii chloridu horečnatého a pridali nové:
- astmatické záchvaty
- stavy šoku a tetanus (vnútrožilová terapia)
- herpes zoster (pásový opar)
- akútny a chronický zápal spojiviek, zápal očného nervu
- rôzne druhy alergie
- reumatické choroby
- jarná únava, syndróm chronickej únavy
Zatiaľ čo pri akútnych ochoreniach zabezpečí chlorid horečnatý rýchle a úplné uzdravenie, pri chronických problémoch jeho priaznivý účinok často trvá len tak dlho, dokiaľ je užívaný a pominie po skončení jeho užívania.
Delbet túto skutočnosť odôvodňoval tým, že halogénové soli horčíka nie sú považované za lieky, ale za potraviny, ktorých nedostatok spôsobuje mnoho problémov a tento nedostatok je čoraz väčší v „civilizovaných“ krajinách.
Dávkovanie
Jedna dávka pozostáva z 3125 mg (čiže zhruba 3 gramy, čo je polovica čajovej lyžičky) kryštalického chloridu horečnatého (Mg Cl2 6H2O) rozpusteného v cca 1,25 dl (1/8 litra) vody.
Dospelí a deti nad 5 rokov: jedna dávka (1,25 dl)
Pre deti pod 5 rokov sa pripraví rovnaký roztok ako pre dospelých, ale užije sa len časť z celkového množstva:
- deti vo veku 4 rokov: 1,00 dl
- deti vo veku 3 rokov: 0,80 dl
- deti vo veku 1-2 roky: 0,60 dl
Uvedené dávky sa užívajú nasledovne:
a) Akútne prípady (akútne a horúčkové ochorenia)
Užíva sa jedna dávka každých 6 hodín.
Dávkovanie sa postupne znižuje: najprv na každých 8 hodín, potom každých 12 hodín, podľa zlepšenia klinických príznakov.
Po vyliečení je vhodné v liečbe pokračovať každých 12 hodín po niekoľko dní, aby sa zabránilo návratu ochorenia.
b) Chronické prípady
Užíva sa jedna dávka každých 12 hodín.
Dĺžka užívania je počas dlhšieho obdobia, minimálne 40 až 60 dní.
c) Preventívne
Ako výživový doplnok horčíka sa užíva jedna dávka denne.
Záver
Použitie chloridu horečnatého má široké uplatnenie a výborné výsledky aj vo veterinárnej oblasti.
U ľudí s normálnou stolicou môže chlorid horečnatý pôsobiť ako preháňadlo v prvých dňoch užívania. Nezriedka u ľudí trpiacich zápchou dochádza k rýchlemu vyprázdneniu a pri pravidelnom užívaní upraví stolicu u ľudí trpiacich hnačkou.
Pridaj komentár