Ak chcete komunikovať s človekom z druhého konca zemegule, ktorý hovorí celkom iným jazykom, jediné, čo potrebujete urobiť, je zasmiať sa. Smiech je univerzálnou formou komunikácie. To naznačuje, že pre ľudstvo má hlboký význam.
Odhaduje sa, že smiech sa objavil u ľudí ešte pred samotným vývojom reči. Používal sa ako spôsob komunikácie medzi matkami a novorodencami, ako forma vizualizácie hry, prípadne na posilnenie skupinovej súdržnosti.
Zvyčajne je smiech vôľou neovládaná odozva. Inými slovami, je to niečo, do čoho sa nedokážete prinútiť. Mechanizmus smiechu je spúšťaný v mozgu a ovplyvňuje spôsob dýchania, výraz tváre a dokonca aj svaly vo vašich nohách či rukách.
Taktiež hrá významnú úlohu vo vašom zdraví. Okolo smiechu panuje veľa záhad, ktoré z neho robia najfascinujúcejšiu fyzickú reakciu, ktorej sú ľudia (ale aj zopár iných živočíšnych druhov) schopní.
Ako smiech vplýva na vašu pamäť
Výskumníci na Kalifornskej Univerzite Loma Linda skúmali, aký vplyv má humor na vašu pamäť.
Rozdelili 20 starších ľudí do dvoch skupín. Prvá skupina pozerala 20 minút zábavné videá. Druhá skupina počas tejto doby sedela v tichej miestnosti. Pred a po udalosti dali obom skupinám urobiť test na krátkodobú pamäť.
Skupina s humorom zaznamenala výrazné zlepšenie ich pamäťových schopností – zlepšenie nastalo až 46% ľudí v porovnaní s 20% u skupiny bez humoru.
Tí z humornej skupiny mali tiež oveľa nižšie hladiny stresového hormónu kortizolu.
Podľa výskumníkov je smiech výborným a súčasne príjemným nástrojom ako neutralizovať útlm pamäťových schopností u starších ľudí.
Závery štúdie poukazujú na to, že humor má klinické prínosy a rehabilitačné dôsledky. Môže byť zaraďovaný do programov, ktoré podporujú pohodlie celého človeka u starších ľudí. Schopnosť učiť sa je pre týchto ľudí dôležitá pre zlepšenie ich kvality života, vrátane mysle, tela, ducha, ale aj sociálnych a ekonomických aspektov.
Starší ľudia majú neraz problémy s pamäťou. Zdravotnícki pracovníci im teraz môžu ponúknuť pozitívne, príjemné a prínosné terapie humorom pre zlepšenie ich zdravotných problémov.
Vplyv smiechu na imunitu, spánok a ďalšie stránky zdravia
Čo viac dokáže pre vás urobiť smiech? Výskumy ukazujú, že smiech dokáže tiež znižovať stresové hormóny a posilniť váš imunitný systém, za súčasného vybudenia optimistických pocitov.
Smiech potvrdil bohaté fyziologické, psychologické, sociálne a duchovné prínosy pre zlepšenie kvality života. Mnohé kliniky dnes zavádzajú terapie smiechom do svojich liečebných programov.
Na celom svete sa stávajú populárnymi aj takzvané skupinové terapie smiechu či smiechová joga.
Tuto uvádzame krátke zhrnutie pozitívnych účinkov smiechu:
- relaxácia svalov
- spustenie tvorby telu prirodzených látok potláčajúcich bolesť (endorfíny)
- zlepšenie spánku
- zlepšenie kreativity a pamäti
- zlepšenie trávenia
- zvýšenie absorpcie kyslíka
- zlepšenie pohody a pozitívnych emócii
- posilnenie imunity
- zlepšenie krvného tlaku
Profesorka Sophia Scottová, vedkyňa neurológie a začínajúca komička, dala dokopy nasledujúcich 10 prekvapivých faktov o smiechu.
1. Myši sa smejú, keď ich pošteklíte
Keď pošteklíte myši, začnú sa smiať. Čím viac sa spolu hrajú, tým viac sa smejú.
Psychológ Jack Panksepp tento úkaz po prvý krát pozoroval v roku 1990. Keďže myši sa smejú na veľmi vysokých frekvenciách, potreboval k tomu špeciálne zariadenie.
2.Máte väčšiu pravdepodobnosť smiať sa v blízkosti iných – a nie kvôli vtipom
Podľa výskumníka na smiech Dr. Roberta Provina, je oveľa väčšia pravdepodobnosť, že sa počas smiechu nachádzate v okolí iných ľudí. Kritickým spúšťačom smiechu u väčšiny ľudí je prítomnosť inej osoby a nie vtip alebo vzhliadnutie smiešneho filmu.
Po podrobnejšom preskúmaní 1200 ľudí v ich prirodzenom prostredí, došiel Dr. Provine a jeho tím k záveru, že smiech nasledoval po vtipe približne v 10 až 20% prípadov.
Tiež zistili, že sociálny smiech sa vyskytuje až 30 krát častejšie, ako smiech o samote.
Vo väčšine prípadov smiech nasledoval po viac-menej banálnej poznámke. To nasvedčuje tomu, že človek je pri jeho spustení oveľa dôležitejším faktorom ako samotná obsahová podstata.
3. Váš mozog dokáže rozoznať falošný smiech
Výskum profesora Scotta ukázal, že váš mozog vie rozoznať prirodzený smiech od falošného. Ak počujete predstieraný alebo úmyselný smiech, vyvolá to vyššiu aktivitu v prednom mediánom prefrontánom kortexe mozgu, ktorý vám pomáha pochopiť emócie druhých ľudí.
To nám napovedá, že mozog sa automaticky pokúša zanalyzovať, prečo sa niekto druhý smeje úmyselne.
4. Smiech je nákazlivý
Porekadlo, že „Smejte sa a svet sa bude smiať s vami“ je viac než len porekadlo. Smiech je naozaj nákazlivý.
Jeho zvuk aktivuje v mozgu oblasť motorického kortexu, ktorý je zodpovedné za pohyby svalov na tvári. Po zaregistrovaní smiechu sa váš mozog pripravuje na pripojenie k nemu.
5. Vtipy sú smiešnejšie ak poznáte komedianta
Oboznámenosť je kľúčová časť humoru a smiechu.
Výskum ukazuje, že vtip vyslovený známymi komediantmi vám príde zábavnejší, ako keď ten istý vtip vysloví niekto, koho nepoznáte.
6. Smiech spaľuje kalórie
Smiech zvyšuje tak výdaj energie, ako aj tep srdca o približne 10 až 20%. To znamená, že smiechom trvajúcim 10 až 15 minút dokážete spáliť dodatočných 10 až 40 kalórií.
To síce znie teoreticky dobre, no pre zmysluplný efekt by ste sa museli z chute smiať aspoň hodinu alebo i viac. Každopádne, zopár extra spálených kalórií každý deň a časom sa to spočíta do viditeľného efektu.
7. Smiech je prospešný pre váš partnerský vzťah
Výskum ukazuje, že páry, ktoré používajú smiech a úsmev pri diskusiách o vážnejších témach, sa okamžite cítia lepšie.
Taktiež z dlhodobejšieho hľadiska zaznamenávajú vo svojom vzťahu lepšiu úroveň spokojnosti. Často aj spolu vo vzťahu dlhšie vydržia.
8. Smiech vyžaduje načasovanie
Smiech má svoj jedinečný vzor. Len veľmi zriedkavo sa objaví uprostred vety. Najčastejšie sa vyskytuje buď na jej konci alebo počas prestávky v rozhovore. To naznačuje, že slovný prejav má prioritu.
Dr. Provina k tomu uvádza:
Výskyt smiechu na konci hovorových fráz naznačuje, že neurologicky založený proces riadi umiestnenie smiechu v našom prejave.
Do vyjadrovania zmyslovo orientovaného prejavu sú zapojené rozdielne oblasti mozgu, ako do emočne ladenej vizualizácie smiechu.
Komedianti taktiež využívajú prirodzenú tendenciu smiechu rásť a opäť vyprchať. Určite ste si niekedy všimli, ako na konci vety nechávajú medzery, aby ich poslucháči vyplnili svojim smiechom.
9. Smiech je atraktívny
Výskum Dr. Provina zistil, že ženy sa smejú o 126% viac ako muži pri vzájomných medzi-pohlavných rozhovoroch, kde muži sú tí, čo k smiechu ženu nabádajú.
Preskúmal viac ako 3700 osobných inzerátov v novinách. Vyplynulo z toho, že ženy o 62% častejšie spomínali smiech, vrátane hľadania partnera so zmyslom pre humor. Naproti tomu muži vo svojich inzerátoch viac inklinovali humor ponúkať.
10. Niektoré veci dokážu rozosmiať v podstate každého
Síce neexistuje vtip, ktorý by dokázal rozosmiať každého, no profesor Scott zistil jednu zaujímavú vec.
Najlepším spôsobom, akým ľudí rozosmial vo svojom laboratóriu bolo, ak im pustil videoklip s ľuďmi, ktorí sa snažia zdržať sa smiechu v situácii, v ktorej smiať sa by bolo veľmi nevhodné.
Záver: Smejte sa každý jeden deň
Deti sa smejú ľahko a často, no dospelí často zabúdajú, že pre smiech by mali urobiť miesto vo svojom každodennom živote. Ak je to možné, zakomponujte smiech do svojej každodennej rutiny tým, že objavíte to, čo vás dokáže rozosmiať.
Nezabúdajte, je väčšia šanca, že sa k smiechu dopracujete v spoločnosti iných. Preto sa snažte nájsť humor vo chvíľach, ktoré trávite s priateľmi, rodinou či spolupracovníkmi.
Niektorí experti dokonca pre každého odporúčajú na každý deň 10 až 15 minút smiechu podobne, ako sa odporúča pravidelné cvičenie či denná konzumácia ovocia a zeleniny.
Pridaj komentár