Dr. Paul Kelley, vedúci vedecký pracovník na Univerzite v Oxforde, nedávno zistil, že najbežnejšou formou novodobého mučenia je v skutočnosti ranné vstávanie a začínanie práce pred 10:00 hodinou ráno.
Je to niečo, čo ovplyvňuje množstvo ľudí, v podstate každého z nás.
Čo v tele spôsobuje ranná práca
Naše telá majú v sebe zabudovaný biologický časovač, známy aj ako cirkadiánny rytmus.
Sú to hodiny nášho tela a geneticky naprogramovaný cyklus, ktorý reguluje našu mozgovú aktivitu, hladinu energie, hormonálnu tvorbu a vnímanie času.
Tým, že každý deň začíname pracovať pred 10:00 hodinou, mučíme samých seba a to tým, že neprirodzene zasahujeme do cirkadiánneho rytmu.
Takýmto spôsobom vyvádzame mnohé aspekty nášho zdravia z rovnováhy.
Kelley hovorí:
„Nemôžeme zmeniť náš 24 hodinový rytmus. Nemôžeme sa naučiť vstať v určitú hodinu. Naša pečeň a srdce majú odlišné postupy a my ich skorým ranným vstávaním žiadame, aby sa posunuli o dve alebo tri hodiny.“
Ako sa to stalo?
Zaviedlo sa to na začiatku 20. storočia, kedy bol navrhnutý osem hodinový pracovný čas kvôli dosiahnutiu maximalizácie produktivity vo fabrikách. Ten však vôbec nebral do úvahy prirodzené telesné hodiny.
Avšak, naše telá sú vyvinuté v závislosti od cyklu slnečného svetla a nie od moderných stratégií obchodu a komercie!
Dr. Paul Kelley na britskom Festivale vedy povedal: „Upreli sme spoločnosti spánok. Ide o vážny medzinárodný problém. Všetci sa trápia a pritom by nemuseli.“
Jeho myšlienkou bolo posunúť čas začiatku školského vyučovania vo Veľkej Británii z 8:30 na 10:00 hod. ráno.
Rozhodol sa svoju teóriu otestovať v praxi v jednej vybranej škole. Po určitom čase a následnej vlne skúšok, bol prekvapený, keď videl, že sa na škole zlepšila produktivita. A čo je najdôležitejšie, známky študentov sa tiež dramaticky zlepšili.
Ak by sme presadili túto myšlienku v ďalších oblastiach spoločnosti, len si pomyslite, aké pokroky by nastali.
Namiesto unavených, prepracovaných a kávou nadopovaných zombíkov-zamestnancov, ktorí pracujú v časy, keď by mali ešte spať, by sme mohli mať prirodzene produktívnu, plnohodnotnú, sústredenú spoločnosť schopných a šťastných ľudí.
Spoločnosti, ktoré nútia svojich zamestnancov, aby začali pracovať pred 10:00 hodinou ráno, prispievajú k vážnemu emocionálnemu a psychickému vypätiu svojich zamestnancov.
Spôsobujú im dlhodobé nepriaznivé zdravotné riziká v dôsledku týchto prísnych a nezdravých pracovných postupov.
Záver
Dnešné zavedené pracovné vzory sú zrejme dôvodom, prečo priemerný človek skonzumuje viac ako 3 šálky kávy denne, aby sa čo najviac udržal čulým.
Len v USA takýmto spôsobom ľudia minú zbytočných 40 miliárd dolárov ročne len na kávu! V Európe je to ďalších vyše 60 miliárd Eur.
Predstavte si, čo všetko by sa za tieto peniaze dalo urobiť, ak by sa nemuseli vynakladať takýmto neefektívnym spôsobom. O zvýšenom šťastí ľudí nehovoriac.
Viki
Tak toto je individuálne.
F
Na Slovensku sa pracuje aj v noci a nikoho to nestve. A este aj v sobotu.
Viktor Snežný
Hlúposti ! Živé tvory naozaj majú zabudovaný čas ! Príklad: chodiť spať ako sliepky a vstávať tak, ako kohút zakikiriká ! ! ! Tak bol zaužívaný časový rytmus sedliakov na dedinách kedysi !
Barbara
Absolútne s tým súhlasím! Ja som na to dávno prišla, ozajstne životaschopná som až po 10-ej. Áno, možno kikiríkať ráno o 5-ej, ak človek ide spať večer o 19-ej! Ibaže vtedy sa len začína rodinný alebo aj spoločenský život, trvá niekedy do 23-ej, a potom vstať o 5-ej je to ako ťahanie za vlasy.