Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Zlepšenie zraku
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

22 pozitívnych účinkov polhodinovej prechádzky v prírode na vaše zdravie

17. septembra 2022 autor: redakcia Leave a Comment

        
  

22 pozitívnych účinkov polhodinovej prechádzky v prírode na vaše zdravie

„Poézia zeme nikdy nezomrie.“ povedal John Keats. Prežívate to rovnako? V dnešnom článku vám prinášame celý zoznam dôvodov, prečo by ste sa mali prechádzať 30 minút denne v prírode.

Po pravde, prechádzky nie sú len o čerstvom vzduchu alebo pokochaním sa krásami okolitého prostredia. Ide o omnoho viac – vo vašom tele vtedy nastávajú mnohé pozoruhodné veci.


Zdravotné prínosy prechádzky v prírode

1. Zvyšuje sa vaša pozornosť a schopnosť rozhodovať sa

Len mierna fyzická námaha z niečoho, ako je napríklad krátka prechádzka, zlepšuje vašu duševnú pohodu, a to vďaka zvýšenému prísunu kyslíka do tela.

Pravidelná chôdza tiež podporuje spojenia medzi bunkami v mozgu (neuroplasticita), znižuje bežné odumieranie mozgového tkaniva v dôsledku veku či zvyšuje objem hipokampu (oblasti mozgu zodpovednej za pamäť).

No a napokon zvyšuje aj hladiny molekúl, ktoré stimulujú rast nových neurónov a prenos správ medzi nimi.

2. Ak sa prechádzate bosý, môžete nadviazať spojenie sami so sebou

Uzemnenie predstavuje aktivitu zameranú odvrátenie negatívnych účinkov kladne nabitých iónov, ktoré sa vytvárajú v našich telách z dôvodu vystavenia sa WiFi, zlej strave, atď.

Kladne nabité ióny vytrhávajú elektróny z iných molekúl a bunkových štruktúr, čím ich poškodzujú. Predstavujú takzvané voľné radikály, ktoré spôsobujú, že naše bunky zomierajú rýchlejšie.

Keď sa spojíme so zemou, umožníme našim chodidlám alebo inej časti tela dotknúť sa holej zemi. Takto uzemnením vyvážime pozitívny náboj s negatívnym a dôjde k výraznému posilneniu nášho zdravia.

3. Budete o 50% kreatívnejší

Štúdia uskutočnená v roku 2012 ukázala, že skupina turistov bola o 50% kreatívnejšia potom, čo sa 4 dni prechádzala po turistickom chodníku.

4. Budete mať viac vitamínu D

Ak budete tráviť viac času vonku, je pravdepodobnejšie, že získate viac vitamínu D, ktorý potrebujete pre rast buniek, silné kosti, zníženie telesných zápalov a odstránenie depresie.

5. Zostarnete pôvabnejšie

Výskumníci v 12 ročnej štúdii zistili, že ľudia, ktorí trávia čas vonku, mali menšie zdravotné problémy súvisiace s vekom v porovnaní s tými, ktorí trávia väčšinu času vo vnútri.

6. Budete viac inšpirovaný pre prácu, skúšky v škole a podobne

Dokonca, aj keď ste na cvičenie drevo, trávenie času v prírode podporí vašu túžbu vrátiť sa do telocvične. Ak ste obklopení krásou prírody, bude sa vám aj ľahšie cvičiť.

Je oveľa viac pravdepodobné, že sa budete chcieť pustiť aj do nudného 45 minútového behu na bežeckom páse v telocvični. Hlavne vtedy, keď bude vonku nevľúdne počasie.

7. Posilňuje pamäť

Pri miernom cvičení, ako je chôdza praktizovaná denne po dobu 6 mesiacov, bolo preukázané, že sa menia oblasti mozgu. Konkrétne, vaša pamäť sa stane ostrejšia a jasnejšia ako bola predtým, než ste začali s cvičením.

8. Zlepšuje spánok

Mávate problémy so spánkom?

Už 20 minútová prechádzka zvýši hladinu serotonínu a iných hormónov, ktoré regulujú spánkové cykly, pomáhajú zaspať a spánok počas noci aj udržať.

9. Zvyšuje mobilitu u ľudí s Parkinsonovou chorobou

Parkinsonova choroba spôsobuje degeneráciu nervov, mozgu a jednoduchých motorických schopností, ako je umiestnenie jednej nohy pred druhú.

Prechádzka však pomáha ľuďom trpiacim na Parkinsonovu chorobu tým, že sa im zachováva a niekedy dokonca aj zlepšuje mobilita.

10. Znižuje riziko Alzheimerovej choroby o polovicu

Každodenné prechádzky znižujú riziko Alzheimerovej choroby o polovicu. Rovnaký efekt má aj práca v záhrade alebo tanec, no prechádzka je každopádne menej náročná.

11. Posilňuje váš imunitný systém

Štúdia zistila, že len 20 minút denne, ktoré strávite prechádzkou, môžu znížiť šancu prechladiť sa alebo dostať chrípku počas chrípkovej sezóny až o 43%.

Ak ochoriete, prechádzka zníži dĺžku a závažnosť vášho ochorenia.

12. Znižuje výskyt rakoviny hrubého čreva o 40%

Keď denne prejdete niekoľko kilometrov, čo sa dá uskutočniť pri miernom tempe za približne 30 až 40 minút, môžete si znížiť šancu ochorieť na rakovinu hrubého čreva o polovicu. Je to pravdepodobne preto, že prechádzka okrem iného stimuluje trávenie.

Štúdie dokázali, že prechádzka hneď po jedle urýchľuje rýchlosť, ktorou sa potrava presúva hrubým črevom a môže krv očistiť od glukózy, čím sa zníži hladina cukru v krvi.

Prechádzka po jedle taktiež znížiť nadúvanie a nepríjemný pocit, že ste príliš plný.

13. Udržiava zdravú váhu

Len 30 minút chôdze denne stačí na to, aby ste spálili až 150 kalórií. Takýmto spôsobom ľahšie schudnete, ak sa o to snažíte alebo si udržíte zdravú váhu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že chôdza prispieva k udržaniu zdravej váhy. Mnohí ľudia si neuvedomujú, že prechádzka paralyzuje expresiu génov podporujúcich zvyšovanie telesnej hmotnosti.


Obmedzuje tiež chuť na sladké a to už po 15 minútovej chôdzi. Je preto pravdepodobné, že po prechádzke nezjete sladké a vysoko kalorické pochúťky.

14. Znižuje tendenciu držať sa negatívnych aspektov v živote

Ak chcete myslieť pozitívne a robiť to s ľahkosťou, vyberte sa na prechádzku do prírody. Výskumníci to dokázali v štúdii, ktorú viedol Gregory Bratman a jeho kolegovia.

Snažili sa zistiť účinky urbanizácie na náladu ľudí, pretože sa očakáva, že viac ako 70% svetovej populácie bude žiť do konca roku 2050 vo veľkých mestách.

Výskumníci zistili, že strávenie len 20 minút chôdze denne v prírode by mohlo znížiť tendenciu premýšľať o negatívnych veciach. Prechádzka s niekým, koho milujete, nám tiež umožňuje budovať si osobné vzťahy a súčasne získať jasnú myseľ a otvoriť si srdce. A to všetko len vďaka prírode a miernemu cvičeniu.

15. Zvyšuje pocit pohody a inšpirácie

Básnik Walt Whitman (autor Listov trávy) trávil dlhé hodiny prechádzkou v prírode. Povedal: „Verím, že list trávy nie je ničím menej než dielom hviezd.“

Tiež povedal: „Tvár si nechajte otočenú k slnku a tiene padnú za vás.“ Prírodu veľmi vyzdvihoval a raz sa dokonca vyjadril, že príroda by nás mohla doviesť k našej osobnej spáse.

Neustále sa prírodou inšpiroval a vy to môžete robiť tiež.

16. Znižuje bolesť chrbtice

Prechádzka uvoľňuje endorfíny, ktoré sú prirodzeným liekom proti bolesti.

Udržuje tiež naše telo funkčnejšie, aby nás nebolela chrbtica, čo ja často spôsobené dlhým sedením a sedavým spôsobom života.

17. Zmierňuje depresiu

Austrálska štúdia zistila, že pravidelná prechádzka môže znížiť depresiu a ak sa prechádzate v prírode, výsledok bude ešte vyšší.

Stanfordskí vedci si tiež myslia, že objasnili dôvod, prečo trávenie času v prírode znižuje naše pocity depresie a úzkosti. Myslia si, že chôdza bráni ľuďom premýšľať o veciach, ktoré ich znepokojujú.

Je známe, že ak ľudia vidia farby prírody ako sú modrá, zelená, atď., menia sa ich mozgové vlny na tie, ktoré vytvárajú pocity šťastia a spokojnosti.

Ak vám tieto fakty nestačia na to, aby ste sa rozhodli pre pravidelnú prechádzku v prírode, možno vás presvedčí skutočnosť, že chôdza v prírode zmierňuje duševnú únavu a vyvoláva pocity šťastia a pohody.

18. Zlepšuje zdravie kĺbov

Prechádzka môže obnoviť zdravie kĺbov. Keď kráčate, hustá vyživená krv cirkuluje do chrupaviek, ktoré pôsobia ako špongie, aby ju nasali. Môžete tak predísť zraneniam kĺbov a zmierniť ich bolesti. Chôdza pomáha obnoviť spojenia na mikroskopickej úrovni.

19. Núti pracovať vaše ruky, driek a ramenné svaly, nielen nohy

Všetci vieme, že pri chôdzi zapájame naše nohy, panvu, členky a chodidlá. Uvedomili ste si ale, že vtedy zapájate aj driekové svaly, ktoré podporujú vzpriamenú polohu, vaše ramenné svaly a ruky?

Udržanie si dobrej pozície pri chôdzi si vyžaduje zapojiť doslova celé telo.

20. Zmierňuje riziko kardiovaskulárnych ochorení o 60%

Cvičenie akéhokoľvek druhu znižuje riziko srdcových ochorení o 60%. Chôdza sa stáva jedným z najjednoduchších typov cvičení, ktoré sa dajú vykonávať každý deň.

21. Znižuje únavu

Ak ste vyčerpaní, možno nebudete chcieť ísť na prechádzku, ale výskum naznačuje, že popri spánku môžete znížiť únavu o 65% práve prechádzkou.

Ako naznačuje Dr. Tim Puetz, výskumník vedúci jednu štúdiu:

„Príliš často veríme, že rýchly tréning nás vyčerpá – najmä, ak sa už cítime unavení. Avšak, dokázali sme, že pravidelné cvičenie môže v skutočnosti viesť k zvýšeniu energie, najmä u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života.“

22. Môžete sa rozprávať s Bohom

Existuje dôvod, prečo taoisti uctievali prírodu a mnohí pustovníci alebo sadhu (indickí pustovníci, ktorí sa vzdali svetského života) trávili čas meditovaním v lese alebo horskej jaskyni.

Tichosť, ktorú nám príroda ponúka, je spôsob, ako sa môžeme priblížiť k našej ozajstnej, božskej povahe a to ani vôbec nemusíme byť mníchom. Veľmi sa tiež odporúča meditačná prechádzka.





Súvisiace články:

  • Liečivá chôdza: Zdravý pohyb, čo doslova zmení váš život
  • 10 vecí, ktoré sa stanú s vaším telom, ak budete chodiť na prechádzky každý deň
  • 11 najväčších fitnes mýtov, ktoré môžu vášmu zdraviu uškodiť
  • Príznaky mozgového parazita toxoplazmózy, ktoré by ste nikdy nemali ignorovať


        
  

Kategória: Ostatné Značky: chôdza, príroda, relax

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • Štítna žľaza kontroluje celé vaše telo. Takto ju udržíte zdravú
  • Vylúčenie dvoch zložiek stravy dokáže zlepšiť zdravotný stav až u 60% detí s autizmom
  • Toto by mal piť každý, koho trápi znížená funkcia štítnej žľazy

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Pre zlepšenie kvality našich služieb používame súbory cookies, ktoré môžete prijať alebo odmietnuť. Prijať Odmietnuť
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy zapnuté
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIŤ A PRIJAŤ