Niekedy sa zdá, akoby medzi vegánmi a konzumentmi mäsa prebiehala nekonečná vojna. Tí, čo jedia mäso a mliečne produkty, sú presvedčení, že jesť len rastlinnú potravu je škodlivé a neprirodzené. Vegáni zas tvrdia, že je nechutné a neprirodzené jesť mäso.
Pravda však leží niekde uprostred. Väčšina vegánov verí tomu, čo tvrdí, pretože opakujú to, čo im bolo povedané. Pravdou však je, že im nikdy nebola povedaná celá pravda.
Pre niektorých ľudí je vegánske stravovanie veľmi prospešné. V tomto článku nechceme povedať, že každá diéta je vhodná pre každého. Niektorí ľudia trpia intoleranciou laktózy, iní nemôžu vôbec konzumovať orechy a niektorých zaťahuje a zakrývajú si ústa už len pri pomyslení na hrach.
Ak nejaké jedlo alebo viacero jedál pre vás nie je vhodných, jednoducho ho nekonzumujte. Pre väčšinu ľudí však vegánska strava naozaj nie je tá najzdravšia možnosť.
Poďme sa spoločne pozrieť na mýty, ktoré väčšina zástancov vegánstva používa na to, aby presvedčili ľudí, že mäso je nezdravé.
1. Vegánska strava poskytuje ľudskému telu všetky potrebné živiny
Tak toto tvrdenie naozaj nie je pravda, a skôr či neskôr to zistí každý vegán. U vegánov je mimoriadne časté, že trpia nedostatkom živín. Najproblematickejší a najzávažnejší je nedostatok:
- vitamínu B12 – nedostatkom tohto vitamínu trpí až 83% vegánov; môže spôsobiť závažné zdravotné problémy
- železa – väčšina vegánov má v krvi len 1/3 potrebného množstva železa
- vitamínu D – až 74% vegánov trpí jeho nedostatkom
- omega-3 mastných kyselín – len o trochu menej ako polovica vegánov má v porovnaní s ľuďmi, ktorí jedia mäso, nižšiu hladinu EPA a DHA
Spomenuli sme len zopár najnebezpečnejších nedostatkov vegánskej stravy. Nie je to len názor, je to vedecký fakt.
2. Vegáni sú zdravší ako tí, čo jedia mäso
Bez pochýb existuje veľa štúdií, ktoré preukazujú značný prínos vegánskej a vegetariánskej stravy pre ľudské zdravie.
Aj keď mnoho zástancov vegánstva by vás presviedčalo, že to je preto, lebo nekonzumujú živočíšne bielkoviny, nie je to úplne pravda. Je to ako tvrdiť, že lasagne sa pripravujú z cestovín. No áno, je to tak, lenže okrem nich je tam ešte množstvo ďalších ingrediencií!
Čo ďalšie teda chýba vo vegánskej strave a robí tak vegánov zdravšími?
- Spracované obilniny – väčšina vegánov je iba celé zrná. Spracované obilniny spôsobujú prudký nárast hladiny cukru v krvi, priberanie a inzulínovú rezistenciu.
- Rafinované cukry – spôsobujú inzulínovú rezistenciu, stukovatenie pečene, kardiovaskulárne ochorenia, obezitu a cukrovku.
- Trans-tuky – sú pre telo nesmierne škodlivé a spájajú sa s mnohými chronickými ochoreniami, vrátane kardiovaskulárnych ochorení a mŕtvice.
- Rastlinné oleje (hlavne repkový, slnečnicový a sójový) – sú vysoko zápalové a plné nezdravých omega-6 mastných kyselín, a sú hlavnou príčinou oxidačných poškodení.
Mnohí vegáni zo svojho jedálnička odstránia aj spracované potraviny, ktoré majú nízku výživovú hodnotu a vysoký obsah cukrov, trans-tukov a umelých chemikálií.
Väčšina pozitív vegánskej stravy teda vyplýva z eliminovania spomínaných potravín a nie z vyradenia živočíšnej bielkoviny.
3. Pre ľudské telo nie je prirodzené konzumovať živočíšne bielkoviny
Možno ste už od vegánov počuli, že ľudia sú v podstate „bylinožravci“ a je pre nich nesmierne ťažké spracovať živočíšnu bielkovinu. Toto je úplná lož. Ľudia jedia mäso už milióny rokov.
Naše telo dokáže bez problémov plnohodnotne využiť živiny zo živočíšnych bielkovín. O tom, že ľudský tráviaci systém sa od tráviaceho systému bylinožravcov podstatne líši, hovoria aj vedecké fakty.
Naše hrubé črevo je krátke, tenké črevo veľmi dlhé a v žalúdku máme množstvo kyseliny chlorovodíkovej, ktorá pomáha tráviť mäso zvierat.
Rôzne dĺžky čriev v našom tráviacom systéme sú niekde v strede medzi dĺžkou tráviaceho systému u bylinožravcov a mäsožravcov, čo dokazuje, že sme prirodzene všežraví.
Skutočnosť, že vegáni by neprežili bez doplnkov B12 alebo doplnkových potravín B12, je dôkazom toho, že vegánska strava pre ľudí nie je prirodzená a že ľudia nie sú ustrojení tak, aby mohli prežiť len na rastlinnej strave.
4. Konzumácia mäsa je príčinou cukrovky, srdcovocievnych ochorení a rakoviny
Toto je zastrašovacia taktika a absolútne sa nezakladá na pravde. Väčšina týchto chronických ochorení je v našom svete pomerne nová. Do roku 1930 o srdcovocievnych ochoreniach takmer nechyrovalo. Počet ochorení na cukrovku 2. typu sa začal prudko zvyšovať v 70. rokoch a výskyt rakoviny začal stúpať v priebehu posledných 60 rokov.
Možno ste počuli tvrdenie, že mäso a mliečne produkty sú príčinou všetkých spomenutých zdravotných problémov. Zvážte však skutočnosť, že ľudia jedia mäso už veľmi, veľmi dlho, a tieto zdravotné problémy sú relatívne nové.
Je nezmysel obviňovať z nových ochorení potraviny, ktoré sa konzumujú už od nepamäti. Početné štúdie tiež preukázali, že mäso určite nie je hlavnou príčinou žiadnych ochorení moderného človeka.
Prepojenie medzi rakovinou a mäsom spočíva v spôsobe prípravy mäsa. Mäso, ktoré je pripálené, obhorené či sčernené sa spája so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny žalúdka, nie však mäso samotné.
Dve štúdie – jedna skúmala 1,2 milióna ľudí a druhá takmer pol milióna ľudí – nezistili absolútne žiadnu súvislosť medzi nespracovaným mäsom a srdcovocievnymi ochoreniami alebo cukrovkou.
5. Vysokoproteínová strava vás zabije
Vegáni neznášajú vysokoproteínovú a nízkosacharidovú stravu. Je to pochopiteľné – vysokoproteínová strava znamená zvýšenú konzumáciu potravín, ktoré vegáni zatracujú a nesúhlasia s tým, aby sme ich konzumovali.
Možno pre vás bude zaujímavé, že niekto spravil štúdiu porovnávajúcu vysokoproteínovú stravu a nízkotukovú stravu vegetariánov. Túto kontrolovanú štúdiu často nazývajú aj „Štúdia od A po Z“. Po roku skúšania sa zistilo, že tí, čo boli na vysokoproteínovej strave:
- schudli viac ako ľudia na vegetariánskej strave
- mali celkovo nižší krvný tlak ako ľudia na vegetariánskej strave
- mali vyššiu hladinu HDL (dobrého) cholesterolu
- mali nižšiu hladinu triglyceridov
- mali chuť aj naďalej sa takto stravovať
A to bola len jedna štúdia, pričom ich je s podobnými výsledkami viac. Neexistuje vedecký dôkaz, ktorý by podporoval vegánske tvrdenie, že vysokoproteínová strava je nezdravá a môže vám uškodiť.
6. Vegánska strava môže zvrátiť srdcovocievne ochorenia
Vegáni dookola tvrdia, že jedine čisto rastlinná strava dokáže zvrátiť a predchádzať srdcovocievnym ochoreniam. Hoci sa ich tvrdenie zakladá na výsledkoch dvoch štúdií od Deana Ornisha a Caldwella Esselstyna, obe štúdie sú spochybniteľné.
1. Ornish od účastníkov štúdie žiadal, aby zmenili viac než svoje stravovacie návyky. Účastníci okrem iného prestali fajčiť, začali cvičiť a denne sa venovali meditácii. A strava nebola vegánska, skôr nízkotuková vegetariánska. (Účastníci jedli mäso i mliečne produkty.)
2. Esselstynova štúdia mala len 22 účastníkov a nemala kontrolnú skupinu. Tiež používala vysoké dávky statínových liekov, ktoré znižujú hladinu cholesterolu.
Nakoľko tieto štúdie zahŕňali aj užívanie liekov a okrem stravy menili aj životný štýl účastníkov, nemôžu byť dobrým príkladom dôkazu, že vegánska strava môže zvrátiť alebo predísť srdcovocievnym ochoreniam!
Záver
Niektorí ľudia sa stanú vegánmi na protest tomu, ako sa rodia, chovajú, kŕmia a zabíjajú zvieratá chované na mäso. V tomto bode sa s nimi nedá nesúhlasiť.
Ak je vaším cieľom lepšie zaobchádzanie s týmito zvieratami, nebojte sa to povedať nahlas. Nesnažte sa však vmanipulovať ľudí do konzumácie vegánskej stravy zastrašovaním a klamstvom – nie je to správne a neslúži to žiadnemu účelu.
Vlasta Magnus Jurišová
Koľko Vám zaplatili Mäsiari (hlavne teraz keď hrozí nákaza z kuriatok z každej strany), aby sa im odporné, smradľavé a baktériami napadnuté mäso natoľko pokazilo, že to už nemôžu predať aj preletovaním trvanlivosti mäsa!!!!??? Som vegetariánka dlhé roky, mám 74 rokov a je mi dobre!!!
lada.swen
„V mase je síla, důkazem toho je kůň!“
To, že se pisatel článku schováva za „kolektiv“ redakce, taky o něčem svědčí, že.
I to, že se autor ukrývá pod sukni „vědeckého faktu“ má dnes silu argumentů podobně jako za kovidismu. To byly všude slyšet jen samé vědecké fakta a jeden vždy platný narativ, jehož validnost se doslova zhmotníla v prohlášení „Velekněze“ tohoto kovidového náboženství, jeho nesvatosti Fauciho. „Já jsem věda“. On sám, snad tomu i nakonec uvěřil.
A o milionech let jezení masa lidmi, pod bodem 3. ani nemá cenu se zmiňovat, neb je to projev evoluční víry a ne faktů.
A bod páty, mě uvedl do zmatku ze všeho nejvíc, koukal jsem, zda jsem si dobře přečetl titulek článku, cože jako má býti „ostrakizováno“? Zda veganství nebo vegetariánství. Nebo obojí? Hmm.
Jen ještě k deficitu nepostrádatelného vitamínu B12. Jak to asi řeši, organismy třeba gorily, nebo slona, a všech býložravců?. No prý se zjistilo, že jim B12 dodávají kolonie symbiotických bakterii ve slepém střevě. Hmm.
Nevím, možná kdybychom se zaměřili tímto směrem, proč nám lidem tyto kolonie přátelských bakterii „vyhynuly“ a chybí nám teď jejich výroba B12, byste udělal líp, než „zachraňovat“ lidstvo svými fakty před škodlivým veganstvím.