Sú veci, ktoré by sa mali onkologickí pacienti po diagnostikovaní svojej choroby dozvedieť od lekára ako prvé. Mali by vedieť, že zmenou stravy môžu výrazne zlepšiť svoje šance na vyliečenie, a to bez ohľadu na to, aký liečebný postup si zvolia.
Onkologickí pacienti by mali byť informovaní o tom, že zdravá strava je tá najlepšia cesta k liečbe rakoviny. Mali by vedieť, ako prejsť na alkalickú stravu, ktorá pozostáva predovšetkým zo zeleniny, menej ovocia, obilnín a bielkovín.
Podobá sa ketogénnej strave, o ktorej sa veľa píše v onkologickej literatúre, ale má ešte nižší príjem bielkovín aj obilnín, spracovaných tukov a cukrov, aby sa dalo lepšie predchádzať zápalovým procesom v tele.
Namiesto toho sú však dietetické informácie poskytované onkologickým pacientom len dodatočne a prekvapivo často aj nesprávne – odkazujú na potraviny a také spôsoby ich prípravy a spracovania, ktoré podporujú rozvoj rakoviny.
Je zjavné, že medzi veľmi dobre spracovanými informáciami o stravovaní a progrese rakoviny a tými, ktorí s onkologickými pacientmi komunikujú najčastejšie, je veľký nesúlad.
Moderný spôsob života, najmä v rýchlo sa rozvíjajúcich krajinách Západu, nepodporuje protirakovinovú, zásaditú stravu. Hotové či predpripravené jedlá, „mikrovlnkové“ pokrmy, balené snacky a rýchle občerstvenie dominujú menu dnešných ľudí. Asi sa netreba ani pozastavovať nad tým, že takáto strava je pre ľudí s rakovinou absolútne nevhodná.
Čo by mal každý pacient, ktorému práve diagnostikovali rakovinu, urobiť ako prvé, aby sa pripravil na nadchádzajúcu liečbu a zvýšil si šance na uzdravenie?
Prinášame vám 6 najdôležitejších bodov, podľa ktorých by si mal každý onkologický pacient upraviť stravu.
Netreba sa nechať odradiť. Veď je to len návrat k tomu, ako sa ľudia stravovali od začiatku vekov – čerstvým sezónnym potravinám, ktoré sú pripravované veľmi jednoducho a zdravo.
1. Jedzte zásaditú stravu, aby ste obmedzili zápalové procesy v tele a zlepšili vnútrobunkové pH
Dnešná strava väčšiny ľudí zo Západu spôsobuje rôzne zápalové procesy v tele a zvyšuje intracelulárne pH, čo je stav nazývaný latentná acidóza. Tento stav poskytuje rakovine dokonalé podmienky na to, aby sa mohla rozrastať.
Správne vyskladaný jedálniček zásaditej stravy vám časom napraví vnútrobunkové pH a zároveň zaručí najlepší spôsob ochrany pred neustálymi zápalmi v tele.
Pozostáva primárne z organickej zelenej listovej zeleniny, bylín a korenín, koreňovej zeleniny, cibule, cesnaku, póru a pažítky, brokolice, karfiolu, rôznych druhov kapusty, fazule, šošovice, hrachu, orechov a semienok v kombinácii s malým množstvom (1 – 2 šálky denne) obilnín, ktoré neobsahujú glutén (napríklad ryža).
Súčasťou zdravej zásaditej stravy môže byť aj 60 až 120-gramová porcia nekontaminovanej ryby, organickej hydiny alebo mäsa z pasených zvierat niekoľkokrát týždenne.
2 až 3 kusy čerstvého ovocia vám pomôžu vyvážiť príjem vitamínov a minerálov. Čím viac ovocia a zeleniny prijmete v surovom stave, tým lepšie pre vás.
2. Eliminujte príjem cukru
Rakovinové bunky spotrebujú za rovnaký čas viac glukózy (cukru) ako ostatné. Pri spaľovaní cukrov sa vytvára kyselina, ktorá tiež podporuje rozvoj rakoviny.
Strava bohatá na cukry, vrátane ovocných, spúšťa inzulínovú reakciu. Ak počas dňa pravidelne konzumujete cukor a ovocie, potláčate tak funkcie imunitného systému a zvyšujete hladinu inzulínu v tele, čím sa vytvára inzulínová rezistencia.
Inzulínová rezistencia priamo podporuje rast rakoviny. Svojím podielom k jej rozvoju prispieva aj spracovaný cukor, ktorý spotrebováva veľa horčíka v tele.
Metódy spracovania vysoko fruktózového kukuričného sirupu spôsobujú, že sa v ňom nachádza veľké množstvo ortuti, čo je tiež toxín podporujúci rakovinu. Odporúča sa vylúčiť všetky formy cukru, dokonca aj prírodné cukry ako med či agáva.
Ak naozaj potrebujete nejakú sladkosť, tak si doprajte nesladenú jablkovú šťavu, 2 – 3 figy alebo sušené marhule alebo plát čerstvého ananásu.
Ovocie treba naozaj konzumovať s mierou, pretože je preukázateľné, že fruktóza urýchľuje delenie rakovinových buniek až dvojnásobne – viac ako akékoľvek iné formy cukru.
3. Odstráňte glutén/lepok
Obilniny obsahujúce lepok spôsobujú v tele zápaly a tie urýchľujú rozvoj rakoviny. Treba sa teda vyhnúť obilninám s vysokým obsahom lepku, ako sú pšenica, špalda alebo raž, vrátane celých zŕn.
Cestoviny, cereálie, chlieb, muffiny, koláče, krekry, sušienky a ďalšie pečené potraviny by mali onkologickí pacienti zo svojej stravy úplne vypustiť.
Môžu však konzumovať obilniny, ktoré neobsahujú glutén, napríklad ryža, pohánka, quinoa, proso a amarant.
Netreba sa však nechať oklamať a nakupovať hotové bezgluténové potraviny, pretože väčšina z nich obsahuje pridaný cukor a spracované oleje, ktoré zo stravy onkologických pacientov treba vylúčiť.
4. Eliminujte mliečne produkty
Kravské mlieko je podľa rozsiahlej štúdie zostavenej profesorom T. Colinom Campbellom, PhD, z Cornellskej univerzity jedna z potravín, ktoré najviac podporujú rast rakoviny.
Zvláštne je, že na vine je práve bielkovina, a to kazeín. Jogurty so zvýšeným obsahom bielkovín sú nebezpečnejšie ako obyčajné mlieko, jogurty a syry z neho vyrobené, pretože sa do nich pridáva práškové mlieko alebo srvátka; to ešte viac podporuje rast rakoviny.
Ak však bojujete s rakovinou, mali by ste zo svojho jedálnička vynechať akékoľvek mliečne produkty.Jediná výnimka je Budwigovej diéta, ktorá zahŕňa ľanový olej zmiešaný s tvarohom alebo jogurtom.
Mliečne výrobky v tele vytvárajú zápal, poškodzujú kostné tkanivo (áno, je to pravda, dochádza k tomu pre vysokú produkciu kyseliny počas trávenia mliečnych výrobkov) a podporujú rast rakoviny podobným spôsobom ako cukor.
5. Používajte len olivový, kokosový a avokádový olej
Používajte len prírodný, za studena lisovaný olivový, kokosový a avokádový olej, a pokiaľ je to možné, tak organický. Tieto oleje pôsobia prirodzene protizápalovo, takže upokojujú a hoja zapálené a potenciálne rakovinové bunky v tele.
Ukázalo sa, že kokosový olej má k tomu aj mierne antibakteriálne a antimykotické účinky, čo je prínosné pre pacientov so zníženou funkciou imunitného systému, a zároveň má aj priame protirakovinové vlastnosti.
Pokiaľ bojujete s rakovinou, zo stravy úplne vypusťte oleje ako kukuričný, sójový, kanolový, svetlicový a slnečnicový olej.
Komerčné verzie týchto olejov sa nielen vyrábajú z geneticky modifikovaných rastlín, ktoré pravdepodobne zvyšujú riziko rakoviny, ale väčšinou sú aj vysoko spracované.
Tieto oleje, vrátane hydrogenovaných olejov a margarínov, sa spracovávajú pri vysokej teplote, aby mali dlhšiu dobu trvanlivosti.
Olejové molekuly menia svoju podstatu natoľko, že namiesto toho, aby pôsobili ako prirodzený vodič pre všetky elektrické správy v tele, sú z nich len „mŕtve body“ vo vašich bunkách, pretože nedokážu viesť elektrickú energiu.
To zasahuje do zdravých funkcií buniek a môže podporiť rozvoj rakoviny. Rakovinové bunky v podstate nereagujú na vnútrobunkovú komunikáciu a množia sa bez dôvodu, napádajúc ostatné bunky.
6. Začnite správne piť
Nepite žiadny alkohol. Eliminujte aj pitie fľaškových, konzervovaných a mrazených ovocných džúsov, pretože majú vysokú koncentráciu cukrov a mnohé z nich robia kyselinu.
Čerstvé zeleninové a ovocné šťavy, ktoré si pripravíte doma, sú vhodné, preferujte však práve tie zeleninové.
Obmedzte príjem kávy na jednu šálku denne a menej a zvýšte príjem čistej vody, slabého zeleného čaju (nie čierneho), šalviového čaju, zázvorového čaju a mätového čaju, či už ako teplých, alebo studených nápojov.
Niekoľkokrát denne pite šťavu z organického citróna, rozrobenú v studenej alebo teplej vode. Pite čerstvú šťavu z mrkvy, prípadne ju kombinujte so šťavou z cvikly.
Ak ste zvyknutí na pohodlie, ktoré poskytuje stravovanie v reštaurácii, stánky rýchleho občerstvenia alebo kúpa hotového jedla v obchode, môže to na vás pôsobiť skľučujúco. Verte však, že je to ľahšie, ako sa zdá. Ak sa bežne stravujete doma, znamená to vypustiť niektoré potraviny a nahradiť ich vo vašich receptoch inými.
Či už jete doma, alebo v reštaurácii, šalát je vždy dobrou voľbou.
Ak si chystáte šalát sami, alebo si ho objednávate z reštaurácie, mal by obsahovať zeleninu ako mrkva, cvikla, uhorka, čakanka, hlávkový šalát, cherry paradajky, fenikel, kapustu a špenát, rímsky šalát alebo mix rôznych druhov šalátu v akejkoľvek kombinácii.
Ako dressing použite extra panenský olivový olej a šťavu z citróna. Nenalejte ho však na šalát, ale konzumujte z misky vedľa taniera. Pridajte cícer alebo bielu fazuľku a určite budete spokojní a sýti.
Japonské sushi tradične ponúka na výber z veľkého množstva zeleninových roliek. Ak jete v reštaurácii, vypýtajte si bezgluténovú sójovú omáčku (tamari), objednajte si pár týchto roliek a nejaký japonský zelený čaj a máte postarané o rýchlu a sýtu večeru alebo obed.
Bonusom sú rolky z morských rias – sú plné morských minerálov. Vyhnite sa bežnej sójovej omáčke, pretože obsahuje pšenicu (glutén), Teriyaki omáčke (tiež obsahuje glutén) a všetkému, čo je mierne prifarbené alebo obsahuje majonézu.
Onkologickí pacienti, ktorí majú oslabený imunitný systém, by nemali surové rybie sushi konzumovať vôbec.
Indická kuchyňa ponúka veľa vegetariánskych možností s rozmanitými koreninami a zeleninou. Bohužiaľ, indické reštaurácie používajú na prípravu jedál priveľa repkového a kanolového oleja, ktoré sa neodporúčajú.
Spýtajte sa, ako sa jedlo pripravuje, a ak obsahuje ingrediencie, ktoré nevyhovujú podmienkam vašej stravy, jedzte opatrne. Vhodná je channa masala (cícerové karí) s papadamom (pikantné chrumkavé placky) a zeleninové rizoto biryani.
Naan, chapatti, paratha, puri a roti sa vyrábajú z pšeničnej múky, preto sa ich konzumácii radšej vyhnite.
S talianskou kuchyňou je to trošku zložitejšie, pretože jej základ tvoria cestoviny z pšeničnej múky a syr. Avšak, keď si pripravujete jedlo sami doma, máte nekonečne veľa možností, a dnes už mnohé talianske reštaurácie ponúkajú aj bezlepkové cestoviny.
Mnohé z menu talianskych reštaurácií ponúkajú aj pokrmy, ktorých základom je marinara (vegetariánska) paradajková omáčka. Vyberte si jedlo bez syru a z mäsa alebo ryby zjedzte len máličko na ochutnávku.
Zeleninové pokrmy pripravované na pare alebo ľahkým pražením, ako napríklad brokolicové rabé alebo špenát s cesnakom, sú vynikajúcou možnosťou zásaditého pokrmu, rovnako ako šaláty pripravené z nasekanej alebo nakrájanej surovej zeleniny.
Keďže olivový olej, cesnak, paradajky, zelenina, rôzne bylinky a citrón sú pre taliansku kuchyňu neodmysliteľné, máte na výber z veľkého množstva zásaditých jedál, musíte si len vyberať s rozumom alebo variť doma.
A, samozrejme, košík s pečivom a ponuku dezertov si vôbec nevšímajte.
Jozef
Sú to povzbudzujúce informácie, ale chýba tam to najdôležitejšie …základný embryonálny impulz na zvýšenie imunity na základe funkčnosti vomeronazálneho orgánu, cez GPS v mozgu do epifýzy…ide o Einsteinov genómový aj Warburgov a Reichov fenomén a kvantový fyzikálno-chemicko biologický entanglement -systémová previazanosť…..
Je to rada z ajurvédy aj funkčnej kvantovej medicíny….nádej je psychosomatická rovnováha
/pojmy intracelulárna pH a latentná resp. metabolická aj respiračná acidóza sú relevantné/