Ak majú ľudia nejaké psychické problémy, problémy so spánkom či zvýšenú podráždenosť a navštívia lekára, je vysoká šanca, že im predpíše nejaké lieky na upokojenie.
Urobí tak aj napriek faktu, že lieky ovplyvňujúce psychiku a nervový systém majú často vážne vedľajšie účinky, môžu byť návykové a neriešia podstatu problému.
Lekári sa zvyčajne neobťažujú hľadať príčiny ťažkostí s nervovým systémom, ani sa ich nesnažia vyriešiť.
Ich spúšťačom môže byť celá paleta faktorov, počnúc chronickou únavou, hormonálnou nerovnováhou až po nedostatok niektorých vitamínov či minerálov.
No a práve nutričnej nedostatočnosti sa budeme venovať v tomto článku. Ide o faktor, ktorý sa všetkých spomínaných aj najľahšie lieči – telu stačí chýbajúce látky jednoducho dodať.
Ak teda netrpíte hormonálnymi ťažkosťami, ani nie ste dlhodobo unavení či prepracovaní, s vysokou pravdepodobnosťou bude stačiť, ak si doplníte nasledovné látky.
Vitamín D
Najdôležitejším vitamínom, ktorý najčastejšie spôsobuje u ľudí problémy nervového charakteru, zvýšenú citlivosť na bolesti či iné externé stimuly je vitamín D.
Technicky sa jedná skôr o hormón ako vitamín, pretože úlohou vitamínu D je regulácia ostatných hormónov v tele ako sú testosterón, estrogén a progesterón.
Nízka hladinu testosterónu u mužov a progesterónu u žien ako výsledok nedostatku vitamínu D môže viesť k narušenej psychike či dokonca depresii.
Vitamín D tiež reguluje spánok, ktorý rovnako vplýva na vyrovnanú psychiku.
Hlavným spôsobom, ako získame dostatok vitamínu D je zo slnečného svetla, ktoré stimuluje telo k jeho tvorbe. Ak dlhodobo mávate málo priameho slnečného svetla, môže to viesť k takzvannej poruche sezónneho správania.
Pri podozrení na nedostatok vitamínu D a nemožnosti aspoň 30 minút denne byť na priamom slnku, skúste ho dopĺňať stravou (vajíčka, morské ryby) alebo doplnkami stravy. Zadovážte si formu vitamínu D3 (cholecalciferol).
Zinok
Nízka hladinu zinku v krvi vedie k depresiám a oslabenému imunitnému systému. Problémom dnes je, že zinok v strave často chýba.
Zinok pomáha telu modulovať reakcie na stres. Bez neho sa ľahko stávame preťažení a traumatizovaní.
Horčík
Horčík je ďalšou látkou, ktorej nedostatok nepriaznivo vplýva nielen na psychiku, ale aj množstvo ďalších zdravotných problémov ako sú osteoporóza či ochorenia srdca a ciev.
Pri riešení psychických problémov alebo zvýšenej podráždenosti sa odporúča kombinovať horčík so zinkom a prípadne aj železom.
Železo totiž podporuje tvorbu červených krviniek a tým aj lepšie okysličenie mozgu, čím optimalizuje jeho funkcie.
Tryptofán
Ďalšou veľmi dôležitou nutričnou látkou pre zdravý nervový systém je aminokyselina tryptofán, prípadne jej prekurzor 5HT (5-hydroxy-tryptofán).
Z oboch uvedených látok mozog tvorí takzvaný hormón šťastia – serotonín. Ide o prirodzený prenášač nervových vzruchov.
Konzumáciou potravín s vyšším obsahom tryptofánu dokážete zvýšiť produkciu serotonínu v mozgu, zlepšiť si náladu, mať kvalitnejší spánok a získať vyššiu odolnosť proti bolestiam.
Tryptofán nájdete hlavne v orechoch (najviac v kešu orieškoch), hydine, ovsených vločkách, fazuli, šošovici a vajíčkach.
poradca
MInerály, vitamíny, enzýmy nám nesmú chýbať žiadne, organizmus si ich dávky žiada denne.
Pri ich častom a dlhodobom chýbajúcom stave si ich jednotlivé organy navzájom začnú kradnúť jeden druhému.
Keď sú orgány ochudobnené a vyčerpané o tie vzácne a nevyhnutné látky pre obnovu buniek resp organov,začnú orgány chradnúť a tak postupne prichádzajú choroby jedná za druhou a pri takom to deficitnom stave sa nesmú liečiť len symptómy, ako to robia doktori /česť výnimkám/ ako napr.pri bolesti hlavy – dostanem ibalgyn a jeto a beriem ich dokiaľ sa z nich neotrávim a pri tom príčina mojej bolesti hlavy môže byť len nedostatok vitamínov,minerálov a enzýmov.
Píšem to z mojej vlastnej skúsenosti z dlhodobého takzvaného liečenia doktormi s mnohými zbytočnými vyšetreniami a predpisovaní tabletiek hlavne viac pychotopných jedov ťažkej chémie,ktorá nebola schopná liečiť ani symptómy,len postupné poškodzovanie zdravia.
Najväčší problém – hotové peklo bolo odvyknúť od liekov s pychotropnou závislou chémiou a nahradiť ich bylinkovými čajíkmi s ukľudňujúcimi účinkami ako sú levanduľa,medovka,himalajské čaje a myslím,že najviac by mi bol pri tom odvýkaní od závislých liekov pomohol konopný olej s obsahom THC/CBD,len mal som smolu pri jeho zháňaní,lebo liečiť sa konopným olejom je u nás trestný čin.
Nakoniec mi prútikár povedal,že stále bolesti hlavy mam zo zemského žiarenia z dračích žil konkrétne z vodného spodného toku a elektrosmogu,ktoré separujú v tele niektoré minerály a vitamíny a ničia tkaniva mozgu. Po odrušení domu a po odvyknutí od liekov od doktorov vďaka bohu ma odvtedy hlava nebolí.
Neurotransmitery potrebné na navodenie dobrých pocitov, ako sú sérotonín a dopamín, sa môžu dostať do bunky a z nej oveľa ľahšie, a tak navodzujú lepšiu náladu. Vedci v súčasnosti skúmajú vplyv omega-3 mastných kyselín na liečenie depresie a iných duševných a srdcových poruch.
Mnohí tie poruchy môžu mať s nedostatku Omegy 3 a pri ich doplňovaní často mnohým uvedené degeneratívne poruchy mozgu a srdca odzneli.
Ako zdroj omegy 3 odporúčam losos,ančovičku,sardinky v pretlaku,antické slede,makrely i tuniaka.
marková
Niektoré tie vaše články sú ako babské reči alebo niečo ako jedna pani povedala.
Nakolko účinky látok nie sú pre každého človeka jednaké myslím že by ste tam mali
písať slovíčko MOHLO. Mohlo pomôcť, mohlo vyliečiť alebo niečo v tom význame a nie že to 100 % pomôže vylieči.
Osobne som vyskúšala vela z týchto vecí ešte pred prečítaním vašich článkov. Určite nejaké percento pravdy na tom je. Vyskúšala som odvar zo zemiakových šupiek na šedivé vlasy a poviem vám nezabralo to.
Aj tak si tie tieto články rada prečítam – niečo aj vyskúšam -ale nespoiieham sa na 100 % účinok.
S pozdravom pekného dňa marková
Jarda
Trochu mi to připomíná mladíka, který říkal: Na potenci jsou prý ústřice, ale nevěřte tomu! Včera jsem jich snědl 12, ale jen 9 zabralo.
Alžbeta
Čo k tomu dodať, že dobrá rada je vždy dobrá, ak je dobrá. Všetko však treba brať s rezervou a tiež – čo je dobré pre mňa, nemusí byť aj pre druhého, resp. nemusí byť účinné. Rada prečítam, všetko registrujem a ďakujem za dobre mienené rady, kiežby všetkým pomohli, aby boli všetci zdraví.