Výskumní pracovníci boli schopní zvrátiť symptómy cukrovky a obnoviť funkciu pankreasu u myší tým, že im zaviedli stravu podobnú hladovke.
„Táto strava oklamala ich telo tým, že ho prepla do režimu hladovky na niekoľko dní v mesiaci, aj keď stále jedli starostlivo vybrané potraviny. Stačilo to na to, aby sa reštartovali funkcie kľúčových orgánov a obnovila produkcia inzulínu,“ hovoria vedci.
Ako hladovka vplýva na cukrovku
K cukrovke dochádza vtedy, keď pankreas nemôže produkovať inzulín (cukrovka 1. typu) alebo je telo poškodené inzulínovou rezistenciou (cukrovka 2. typu).
Tím z Univerzity v Južnej Kalifornii hovorí, že táto strava zvrátila príznaky oboch typov cukrovky u myší.
„Tým, že myši zatlačili do extrémneho stavu a potom ich priviedli späť do stavu normálneho, bunky v pankrease spustili akýsi mechanizmus preprogramovania sa“, hovorí vedúci výskumného tímu, Valter Longo
Tuto si môžete o tom pozrieť zaujímavé video (v angličtine):
U ľudí, strava podobná hladovke im pomohla účinnejšie schudnúť.
Predchádzajúce štúdie taktiež poukázali na to, že hladovka znižuje rizikové faktory aj pre vznik ochorení, ako sú srdcové ochorenia a rakovina.
Táto strava tiež dokázala zmierniť príznaky roztrúsenej sklerózy, takže si zaslúžila celkom dobrú reputáciu vo vedeckom kruhu.
V každom prípade hladovka obnovuje tvorbu zdravých buniek, dokonca aj beta buniek v pankrease, ktoré začnú znova produkovať inzulín.
Čo zistila najnovšia štúdia
V najnovšej štúdii boli myši uvedené do režimu umelej hladovky v priebehu štyroch dní v týždni počas doby niekoľkých mesiacov.
Vedci zistili, že to bolo dostačujúce pre regeneráciu beta buniek v pankrease, zodpovedných za ukladanie a uvoľňovanie inzulínu. Poškodené bunky boli nahradené fungujúcimi.
Výskumný tím tiež experimentoval na kultúrach pankreatických buniek od ľudských darcov s cukrovkou 1. typu.
Aj v tomto prípade simulovaná hladovka prispela k produkcii viac inzulínu a viac bielkoviny neurogeninu-3 (NGN), ktorá sa vyžaduje pre normálnu funkciu pankreasu.
Inými slovami, zdá sa, že uvedený prístup by mohol fungovať aj u ľudí. Avšak, nemali by sme ešte hovoriť hop skôr, než preskočíme. Testy v rámci tejto štúdie boli zatiaľ prevedené len na myšiach a ľudské bunky len v skúmavke v laboratórnych podmienkach.
Vedci zatiaľ varujú pred pokusmi liečby cukrovky v domácich podmienkach. Navyše, strava si vyžaduje starostlivé zmeranie hladín kalórií a stanovenie druhov potravín, ktoré by boli účinné.
Preto sa ešte budú vyžadovať aj ďalšie lekárske dôkazy, hlavne z klinických štúdii (poznámka: Ak to farmaceutické firmy vyrábajúce inzulín nestopnú, ako tomu bolo už mnohokrát pri iných sľubných liekoch a terapiách, ktoré by obmedzili ich zisky).
Záver
V budúcnosti je možné, že sa podarí zaviesť prispôsobenie stravy podobnej hladovke na liečbu cukrovky a obnovenie funkcie pankreasu. Celá liečba sa tak možno zaobíde úplne bez liekov.
„Z vedeckého hľadiska sú tieto zistenia oveľa viac dôležitejšie, pretože sme preukázali, že môžete používať diétu na preprogramovanie buniek bez toho, aby boli urobené nejaké genetické zmeny,“ hovorí Longo.
„Ďalším krokom je uskutočniť klinickú štúdiu u ľudí a rozbehnúť prípravy. Úžasná vec na tom je to, že tento systém tam pravdepodobne vždy bol.“
„Teraz, keď sme to objavili, môžeme nájsť spôsob, ako s ním pracovať a využiť ho pre zdravotné prínosy ľudí,“ dodáva Longo.
Pridaj komentár