Farmaceutické lieky majú svoje riziká. Riziká, ktoré väčšina z vás ignoruje.
Keď vidíte liek v televízii alebo o ňom počujete v rádiu, jeho možné riziko vyblokujete z mysle. Pri čítaní príbalových letákov len preletíte slová alebo ich úplne odignorujete.
Kvôli dôvere v štátne orgány a viere, že farmaceutickým firmám leží na srdci len a len vaše zdravie, hráte ruskú ruletu. Dúfate, že nikdy nebudete mať vy tú smolu, aby vás postihli vážne vedľajšie účinky. Veď predsa, tie sú tak zriedkavé!
U antibiotík s účinnou látkou levofloxacín alebo aj iný xxx-floxacín je však riziko pomerne veľké (obchodný názov lieku sa môže líšiť, treba skontrolovať na obale obsah účinnej látky).
Príbeh Chrisa Dannelleyho
Všetci vieme, že antibiotiká môžu spôsobiť alergickú reakciu, dokonca aj fatálnu. Nepočujeme však príliš často o prípadoch, kedy antibiotikum zmrzačí alebo dokonca usmrtí iným spôsobom.
Takýto iný spôsob sa vyskytol aj u Chrisa Dannellyho. Bol v najlepšom veku, mal len 41 rokov.
Lekárska prehliadka 2 mesiace pred jeho smrťou ukázala, že bol vo vynikajúcej fyzickej kondícii. Bol atlétom, ktorý si udržiaval kondíciu.
Keď ho chytila chrípka a zápal pľúc, bol mu predpísaný levofloxacín, antibiotikum vyrábané Jansen Pharmaceutical, divíziou firmy Johnson&Johnson. Bolo to najlepšie predávané antibiotikum v USA počas roku 2010.
Chris užil dve tabletky. Tieto dve tabletky ho zabili
Chris nemal alergickú reakciu.
Umrel ukrutne bolestivou smrťou na rabdomyolýzu, syndróm spôsobený odumretím svalových vlákien s následným vylúčením myoglobínu do krvného obehu.
Smrť nastane v dôsledku toxického preťaženia s následným zlyhaním obličiek, infarktom, poškodením pečene a priehradkovým syndrómom (ktorý zamedzí prúdeniu krvi).
Chris skonal 48 hodín po tom, čo zobral druhú tabletku. Diagnóza smrti na rabdomyolýzu bola urobená počas pitvy.
Smrť a zranenia spôsobované Levofloxacínom
Rabdomyolýza nie je jediná vážna reakcia, ktorú majú pacienti na levofloxacín. Mnohí zažili Achilové prietrže, dlho trvajúce bolesti svalov, kĺbov a šliach, pretrhnutie očnej sietnice alebo neurologické nezvratné poškodenia.
Ďalšie dve potenciálne fatálne následky, ktoré súvisia s kožnými reakciami sú Stevens-Johnsonov syndróm a toxická epidermálna nekróza (TEN).
Stevens-Johnsonov syndróm predstavuje spľuzgieravenie slizníc. Ochorenie TEN spôsobuje rozšírenie nekrózy (odumretie) kože. Tá doslovne po veľkých kusoch odpadáva z tela.
Príbalový leták tohto antibiotika obsahuje štandardné vyjadrenie pre lieky na predpis:
„Pamätajte na to, že váš lekár predpísal tento liek, lebo verí, že podľa jeho mienky sú prínosy lieku vyššie, než riziká vedľajších účinkov. Mnoho ľudí užívajúcich tento liek nemá vážne vedľajšie následky.“
Toto vyjadrenie je jedno z tých, ktoré podporuje stav mysle, že uvedené veci sa stávajú iným ľuďom, nie vám. Vážne si myslíte, že niekto by riskoval svoje zdravie s týmito liekmi, ak by sme skutočne brali do úvahy a chápali uvedeným varovaniam?
Nie vtedy, ak by každý rozumel, že potraviny, bylinky a prírodné doplnky stravy naozaj dokážu vyliečiť zápal pľúc, infekcie dutín či zapálené hrdlo.
Nie vtedy, ak by všetci vedeli, že prírodná liečba posilňuje imunitný systém a že časom by sme za pomoci prírodných prostriedkov sa nakazili menším množstvom infekcií. A ak už, mali by oveľa menej závažný priebeh.
Prínosy a rizika farmaceutických liekov
Farmaceutické firmy sú vždy veľmi rýchle v pripomínaní pomeru prínosov a rizík. Teda fakt, že daný liek pomohol oveľa väčšiemu množstvu ľudí v porovnaní s tými zopár, ktorým uškodil.
A napriek tomu, že na tento konkrétny liek bolo podaných vyše 20 tisíc súdnych žalôb, stále je im dovolené tvrdiť, že oveľa viac ľuďom pomohol. Pričom veľa iných liekov s nižším rizikom by bolo možné použiť namiesto neho.
Ide o príliš drahý liek. Zarába svojej firme obrovské peniaze. Je to jeden z liekov zo skupiny fluorochinolónov. Ďalší známy liek z tejto skupiny je napríklad ciprofloxacín, prípade všetky lieky, ktoré majú v názve slovo -floxacín.
Myslíte si, že farmaceutické firmy zakladajú svoje kalkulácie rizík a prínosov na niečom inom, ako na zisku v porovnaní so stratami zo súdnych žalôb? Ak áno, potom ste zrejme naivní.
Keď ste náhodou niekedy v súčasnosti brali akékoľvek antibiotiká, potom by ste sa mali bezodkladne snažiť nahradiť svoju črevnú flóru za pomoci nejakých probiotík (kombucha, kefír, jogurty, prípadne formou doplnkov stravy).
Pridaj komentár