Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Krvny tlak
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

Ako sa zbaviť negatívnych myšlienok, ktoré poškodzujú vaše psychické zdravie

15. novembra 2023 autor: redakcia Leave a Comment

        
  

Je tu niečo na zváženie. Zakaždým, keď máte nejakú myšlienku – a odhaduje sa, že vám ich hlavou každý deň preletí okolo 60 000 – mozog vám pumpuje do mysle chemické látky, ktoré ovplyvňujú, ako sa cítite. A deje sa tak skoro okamžite.

Zakaždým, keď máte nejakú smutnú, neláskavú či beznádejnú myšlienku – ako napríklad „Nikdy nezískam svoju vysnívanú prácu“ – vysiela váš mozog dávku chemických látok, ktoré spôsobujú, že sa cítite zle.


Naopak, vyčarujte myšlienku, ktorá je šťastná, naplnená láskou alebo povzbudivá a mozog vám vyšle blaženú dávku chemikálií, ktoré vám robia dobre.

Zdá sa byť zrejmé, že ak sa chcete cítiť lepšie, mali by ste si vedome plniť hlavu myšlienkami naplnenými nádejou. Väčšina z nás však nad svojimi myšlienkami nemá žiadnu kontrolu. Objavujú sa automaticky a často sú zdrvujúco negatívne. Tieto automatické negatívne myšlienky (ANM) vám zamorujú mozog a kradnú pohodu.

Predstavte si tieto ANM ako mravcov, ktorí vás obťažujú pri nejakom romantickom pikniku. Jedna ANM, tak ako jeden otravný mravec, nepredstavuje žiadny veľký problém. Dve či tri ANM, podobne ako dva či tri exempláre hmyzu na vašom pikniku, vás dokážu popudiť viac.

Keď ale tých ANM máte stovky, tak ako stovky chrobákov na vašom pikniku, vie vám to pokaziť celý deň. Tie ANM sú zlou správou aj pre váš mozog.

Ako ANM ovplyvňujú mozog

Pred niekoľkými rokmi bola urobená štúdia zobrazení mozgu porovnávajúcu účinky ANM a vďačnosti na činnosť mozgu.

V rámci tejto štúdie boli u tej istej ženy vykonané dva skeny mozgu – jeden, keď sa zamýšľala nad všetkým, za čo je vo svojom živote vďačná, a druhý, keď mala hlavu plnú negativity – počas automatických negatívnych myšlienok (ANM).

Prvý sken prezradil, že vďačnosť a zdravé myslenie činnosť mozgu zlepšovali. Oblasti jej mozgu súvisiace s náladou pôsobili pokojne, s optimálnou aktivitou.

Pri druhom skene bola požiadaná, aby sa zamerala na smutné, desivé, znepokojivé ANM. Predstavila si, ako ochorel a umiera jej milovaný pes. Ako prichádza o zamestnanie a dochádzajú jej peniaze. A predstavila si, že sa stáva bezdomovkyňou. Samé desivé veci.

Na druhom skene sa ukázalo, že jej negatívne naladený mozog vyzerá úplne inak než na zdravom skene. Konkrétne vykazovali vážny a znepokojujúci pokles aktivity dve dôležité oblasti mozgu.

V prvej to vyzeralo tak, že jej začal štrajkovať malý mozog, zvyčajne jedna z najaktívnejších oblastí mozgu. Malý mozog, alebo tiež cerebellum, nachádzajúci sa v zadnej časti mozgu, má na starosti koordináciu motoriky a organizáciu myšlienok a motoriky a je dôležitý pre spracovanie zložitých informácií.

Pri zníženej aktivite tejto oblasti majú ľudia sklon byť nemotornejší – jak pri svojich fyzických pohyboch, tak aj v kognitívnych procesoch.

U druhej sa zdalo, že jej zo všetkého toho negatívneho myslenia upadli spánkové laloky. Spánkové laloky hrajú dôležitú úlohu pri kontrole nad náladou, pamäťou a duševným rozpoložením. Znížená aktivita v nich je spájaná s niektorými formami depresie, ako aj s problémami s pamäťou, ponurými myšlienkami, ba dokonca aj s násilím.

Dlhodobé účinky negatívneho myslenia

O súvislosti medzi našimi myšlienkami a činnosťou mozgu sa vie už desaťročia. Vedci z Národného ústavu duševného zdravia už v roku 1995 používali na skúmanie toho, ako myšlienky ovplyvňujú činnosť mozgu, neurozobrazovanie.

Podrobili zdravé ženy skúmaniu na skeneri mozgovej činnosti a pozreli im do lebiek, aby zistili, čo sa deje, keď svoje mysle naplnili šťastnými, smutnými a neutrálnymi myšlienkami.

Keď boli ich myšlienky šťastné, aktivita v ich emocionálnom mozgu ochladla a udávali, že sa cítia lepšie. Keď sa zamerali na smutné myšlienky, ich emocionálny mozog vykazoval vyššiu aktivitu v režime, ktorý je spájaný s depresiou.

Tieto účinky nie sú krátkodobé. Negatívne myslenie nám účinne presmerováva neurálne siete, posilňujúc v mozgu cesty, ktoré nás s väčšou pravdepodobnosťou nútia vidieť pohár ako poloprázdny.

Práca so zobrazeniami mozgu ukazuje, že zlé pocity ďalej nepriaznivo ovplyvňujú mozog, znižujú aktivitu v oblasti, ktorá má na starosti sebakontrolu, úsudok a plánovanie. To zvyšuje šancu na prijímanie zlých rozhodnutí, čo vedie k ďalším ANM, vďaka čomu sa cítite horšie.

Je to nadol klesajúca špirála, ktorá si môže vybrať veľkú daň na vašej pohode a zdraví. Čím viac umožňujete ANM zotrvávať vo svojej hlave, tým s väčšou pravdepodobnosťou budete pociťovať úzkosť, depresiu či hnev, a tým väčšie budú vaše šance na problémy v práci, vzťahoch či škole.

Varovanie: Vaše ANM vás klamú

Neverte všetkému, čo si myslíte. ANM nielen narušujú optimálnu činnosť mozgu, ale zvyknú aj klamať. V skutočnosti klamú často a môžu spôsobovať chaos vo vašom živote.

V knihe Zmeňte svoj mozog, zmeňte svoje známky sa píše o štrnásťročnom Marcusovi, ktorý sa považoval za hlúpeho a denne si nadával za problémy v škole a slabé výsledky v testoch.

Mal však IQ 135, čo ho radilo medzi 1% najinteligentnejších ľudí sveta. Hlúpy nebol, no potreboval prestať veriť všetkým hlúpym ANM, ktoré sa mu objavovali v hlave.

Marcusovi bolo vysvetlené, aké dôležité je skúmať svoje myšlienky, aby sa zistilo, či sú pravdivé a či nám pomáhajú, alebo ubližujú. Bohužiaľ však, ak sa svojim myšlienkam nikdy nevzopriete, budete im jednoducho veriť a ANM budú vládnuť vášmu mozgu a ničiť vám život.


Naučte sa rozlíšiť 7 druhov ANM

Eliminovať ANM a nahradiť ich osožnejšími myšlienkami, ktoré vám poskytujú presnejšie, správnejšie hodnotenie každej situácie, sa môžete naučiť. Táto zručnosť, ak si ju osvojíte a budete ju používať, vám môže úplne zmeniť život.

Prvým krokom je naučiť sa identifikovať 7 druhov ANM:

1. ANM „všetko alebo nič“

Tieto zakrádavé ANM uvažujú v absolútnych kategóriách – veci sú všetky dobré alebo všetky zlé – a používajú slová ako všetci, vždy, nikdy, žiadny, nič, nikto, každý a zakaždým.

Keď sa počujete hovoriť „Nikto ma nikdy nepočúva“, možno ste zamorení myšlienkami „všetko alebo nič“.

2. ANM „len to zlé“

Tieto ANM nedokážu vidieť nič dobré! Vyhľadávajú vo všetkom tú zlú stránku. Všade dokážu nachádzať chyby a hľadať problémy aj v tých najpokojnejších situáciách.

Ľudia, ktorých hlavy sú plné týchto ANM, zrejme hovoria niečo ako: „Boli sme na krátkej dovolenke v Grécku, no spálila som sa na slnku, takže to bolo úplne nanič.“

3. Vinu utvrdzujúce ANM

Tieto ANM uvažujú v slovách ako mal by som či musím.

Vina vo všeobecnosti nie je nápomocným motivačným činiteľom správania. Často má opačný účinok a môže byť pre vaše ciele kontraproduktívna.

Namiesto toho, aby ste si hovorili, „Mal by som sa vzdať cukru“, by ste si mali radšej pomyslieť „Vyradenie cukru mi pomôže dosiahnuť moje zdravotné ciele a vyhnúť sa emocionálnej horskej dráhe.“

4. Nálepkovacie ANM

Označovať seba či niekoho iného negatívnymi nálepkami potláča vašu schopnosť vidieť osoby a situácie také, aké naozaj sú.

Keď napríklad nazvete niekoho hlupákom, tak tú osobu v podstate dávate do jedného vreca so všetkými hlupákmi, ktorých ste kedy poznali a strácate schopnosť správať sa k nim slušne.

5. Predpovedacie ANM

Týmto klamným ANM nenačúvajte! Predpovedacie ANM si myslia, že dokážu vidieť do budúcnosti a každej situácii predpovedajú ten najhorší možný výsledok.

ANM ako „Nespravím testy a nikdy sa nedostanem na univerzitu“ sa môžu stať samonaplňujúcimi sa proroctvami.

6. ANM čítajúce v mysli

Tieto ANM si myslia, že dokážu každému nazrieť do duše a vedieť, čo si myslí.

ANM ako „Videl si, ako na mňa ten niekto dôležitý hľadel? Je mi jasné, že sa na mňa hnevá“, môžu vo vzťahoch spôsobovať veľa problémov.

7. Obviňujúce ANM

Keď sa niečo pokazí, tieto ANM rýchlo zbavia zodpovednosti slovami: „To urobil on! Spravila to ona! To nie je moja vina! Je to tvoja vina!“

Tieto ANM nechcú, aby ste si priznali vinu, ani aby ste sa naučili veci napraviť a urovnať ich. Chcú, aby ste boli obeťou. A zo všetkých ANM sú tieto tie najtoxickejšie.

Ako poraziť svoje negatívne myšlienky

S trochou praxe sa môžete naučiť ANM eliminovať. Ľahkou cestou k tomu je všímať si svoje myšlienky a rozpoznávať všetky tie negatívne.

Vždy, keď sa cítite smutní, nahnevaní, utrápení, nervózni či vykoľajení, spíšte si negatívne myšlienky, identifikujte druhy ANM a odporujte im.

Odporovanie oberá myšlienku o jej silu. Vzoprenie sa svojej negativite racionálnym, čestným myslením je účinným nástrojom, ktorý môže zlepšiť činnosť vášho mozgu, zdvihnúť vám náladu a skrášliť život.





Súvisiace články:

  • Prečo ľudia, ktorí sa stále na niečo sťažujú, škodia vášmu zdraviu
  • Existujú 2 hlavné príčiny chronických chorôb a ako vám pri nich môže pomôcť sila myšlienok
  • 3 jednoduché spôsoby, ako upokojiť svoju myseľ v stresových situáciách
  • Najúčinnejší prostriedok proti starnutiu je niečo úplne iné, než by ste si mysleli


        
  

Kategória: Ostatné Značky: mozog, negatívne myšlienky, psychika

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • Ako s pomocou arašidového masla včas odhaliť Alzheimerovu chorobu
  • Tento cesnakový sirup je 10x silnejší ako penicilín. Tu je recept
  • 12 potravín, ktoré môžete jesť v noci bez obáv, že priberiete

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Pre zlepšenie kvality našich služieb používame súbory cookies, ktoré môžete prijať alebo odmietnuť. Prijať Odmietnuť
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy zapnuté
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIŤ A PRIJAŤ