Trápia vás bolesti, stuhnutosť či opuchy kĺbov zvyčajne ráno po zobudení? Potom by ste mali s tým čo najskôr niečo urobiť, inak si môžete privodiť vážnejšie komplikácie.
Niekedy bolesť v kĺbe môže byť prirodzená, napríklad po úraze či ťažšom cvičení. Avšak, keď sa bolesti vyskytujú pravidelne a bez zjavnej príčiny, ide zvyčajne o výsledok prebiehajúceho chronického zápalu v tele.
Príčinou môže byť niečo, čo pravidelne robíte, no ani si to neuvedomujete.
Ak sa vám podarí odhaliť príčinu, tento zdravotný stav je potom možné liečiť a predchádzať jeho opätovnému vzniku.
Jednou z najčastejších príčin chronických zápalov je konzumácia istých potravín, na ktoré je telo buď alergické, alebo ide o dlhodobý výsledok ich pôsobenia.
Zvyčajne ide o nasledovných 5 druhov potravín, ktoré, keď vyradíte z vášho jedálnička, zápaly a bolesti kĺbov čoskoro pominú.
1. Rafinované sacharidy a lepok
Rafinované sacharidy v podobe výrobkov z múky sa v tele spracovávajú podobným spôsobom, ako cukor.
Platí pritom, že vyhýbať by sme sa mali predovšetkým jednoduchým sacharidom. Komplexné sacharidy, ako sú napríklad beta glukany, problémom nebývajú a dokonca výrazne prispievajú k posilňovaniu imunity.
Jednoduché sacharidy a taktiež lepok však zvyšujú v organizme úroveň látok AGE (konečné produkty glykácie), ktoré vyvolávajú zápaly.
Zamerajte sa preto na zložité sacharidy, ktoré nájdete v semenách, orechoch, zelenine, strukovinách či celozrnných potravinách. Vyhýbajte sa cukru, zemiakom, ryži a bielej múke.
2. Cukor
Klasický cukor v podobe sacharózy je extrémne nebezpečný a návykový. Považuje sa dokonca za jeden z hlavných faktorov vzniku rakoviny, cukrovky či obezity a sprievodných bolestí v rôznych častiach tela, vrátane kĺbov.
Podľa amerického Národného Inštitútu zdravia, keď telo metabolizuje cukor, tvorí sa pritom extrémne vysoké množstvo vyššie spomínaných látok AGEs zodpovedných za zvýšený oxidatívny stres.
Obmedzte preto konzumáciu cukru a potravín, ktoré ho obsahujú, ako sú sladené nápoje, sladkosti, cukrovinky, koláče, dresingy, ale napríklad aj niektoré druhy sladkého ovocia.
Taktiež buďte opatrní s „nízkotučnými“ potravinami, ktoré môžu taktiež prispievať k telesným nerovnováham a nedostatku látok, ktoré sú pre naše zdravie nevyhnutné.
3. Niektoré druhy rastlinných olejov a trans tuky
Trans tuky a niektoré druhy nezdravých rastlinných olejov spôsobujú ochorenia srdca. Vysoký obsah omega-6 polynenasýtených mastných kyselín a nízky podiel omega-3 vedie k vzniku zápalov.
Správny pomer uvedených mastných kyselín by mal byť 1:1, no súčasná západná strava sa vyznačuje skôr podielom 10:1.
Vyhýbajte sa sójovému, kukuričnému, repkovému a dokonca i slnečnicovému oleju. Namiesto nich si radšej zvoľte avokádový, tekvicový, ľanový alebo olivový olej.
Tiež obmedzte vyprážané jedlá, pri príprave ktorých trans tuky vznikajú. Keď už chcete vyprážať, robte to na bravčovej masti alebo kokosovom oleje, ktoré sú na vyprážanie vhodnejšie než napríklad repkový olej.
Tiež si pridávajte zdravé surové oleje priamo do šalátov či iných jedál.
4. Niektoré druhy zeleniny
Hoci často počúvame o tom, aké dôležité je konzumovať zeleninu, niektoré druhy zeleniny môžu prispievať ku vzniku zápalov a bolestiam kĺbov.
Týka sa to zeleniny akou je:
- paprika
- paradajky
- baklažán
- zemiaky
Uvedené druhy zeleniny totiž obsahujú látky ako solanín a kalcitriol, ktoré u niektorých ľudí zvyšujú riziko zápalových reakcií.
Preto, ak vás bolievajú kĺby a vy neviete prísť na to, čo ich spôsobuje, skúste na 3 týždne vysadiť z vášho jedálnička uvedené druhy zeleniny. Ak bolesti zmiznú alebo sa zmiernia a po ich znovuzačlenení do stravy opäť nastanú, potom viete, že predstavujú problém.
Niekedy pomôže, ak uvedené druhy zeleniny namiesto konzumácie v surovom stave uvaríte.
5. Všetky mliečne produkty
V dnešnej dobe stále viac a viac ľudí prestáva konzumovať mlieko a mliečne výrobky.
Hlavným dôvodom je intolerancia na laktózu, ktorá spôsobuje nielen tráviace ťažkosti, ale môže viesť až ku vzniku zápalov a bolestí v kĺboch.
Podľa Dr. Amy Myersovej, autorky kniky Riešenie na autoimunitné ochorenia, ešte väčším problémom než laktóza sú niektoré mliečne bielkoviny ako napríklad kaseín, ktoré narúšajú telesnú pH rovnováhu a podporujú zápalové procesy.
Namiesto mlieka a to nielen kravského, ale i kozieho či ovčieho, vyskúšajte ich delikátne rastlinné náhrady ako sú mandľové, kokosové či konopné mlieko.
Sójovému mlieku sa však vyhýbajte, pretože to tiež pôsobí v tele ako alergén a ohrozuje činnosť štítnej žľazy.
Vyhýbajte sa tiež produktom, ktoré obsahujú látku karagenan. Táto častá potravinová prísada totiž ohrozuje vaše zdravie.
Záver
Po vysadení spomínaných potravín z vášho jedálnička zvyčajne za pomerne krátky čas niekoľkých týždňov pocítite výrazné zlepšenie vášho zdravotného stavu.
Zápaly, bolestí a opuchy kĺbov sa znížia a časom často úplne pominú. Vy tak budete schopní nielen vysadiť lieky proti bolesti, ale sa vám aj výrazne zlepší kvalita vášho života.
Eva
Mám problém zo žalúdkom a pijem pravidelne acidko , pomáha,tak ho zase mám prestať piť!?
miki
ja som jedného času pyl veľa acidka, kefiru.. myslel som že to my napraví červenú mikrofloru, bolelo ma nohu r, teraz už nerob nepijem, všetko z mierou a nie na litre.
Eva
Kdybych měla používat „alternativní“ oleje (jako avokádový atd..) musela bych krást nebo chodit s „obrazama“, bohužel. Musím jíst to, na co mi vystačí důchod.🙌 🙌
Detlef
no, to je smutné, Evo. Pak ale musíte trpět….. a nebo si zvýšit příjem – např. přivýdělkem…
Zdenka
To není dobré ani jako vtip :(((
Jozef
hm – tieto oleje (za studena lisované a bio) stoja od 3,5 do 12 eur za 250ml – záleží od značky a druhu. Tiež je pravidlom že do pol roka po otvorení ich treba skonzumovať nakoľko žiadne pridané látky a konzervanty. Ale pozor : pri všetkých je písaná doporučená denná dávka max 1 až dve polievkové lyžice denne. Aby som sa nerozpisoval tak heslovite :
* vždy mám doma min 4-5 druhov olejov momentálne rybí, konopný, ľanový, makový, tekvicový a denne si dávam za polievkovú lyžicu max z dvoch druhov takýmto spôsobom nakúpim oleje max 2x do roka
* medzi výhody : ľahké vstrebávanie, vysoký prílev energie, odbúravajú pocit hladu, takmer všetky sa dajú použiť vnútorne ale i vonkajším spôsobom (prevažná väčšina má vynikajúce účinky na pokožku – jj s rybím sa nenatieram – väčšinou používam kokosový na pokožku) atď … – NEVÝHODY – po roku a pol používania zatiaľ žiadne
pozn : obyčajná bravčová masť má taktiež plno výhod a podľa mňa je to super potravina ktorá nie je reklamou obľúbená len kôli cene a dostupnosti a za to že je prirodzene prospešná 🙂
k mlieku a výrobkom z mlieka : nepijem nekonzumujem – max občasne raz do mesiaca nejaký syr s plesňou (NIVA …) už dva roky – zmizli mi črevné problémy a vôbec mi nechýbajú ani problémy ani tie výrobky – akonáhle sa pozabudnem a dám s nostalgiou pre chuť jogurt, alebo tvaroh či smotanové – do jedného dňa som vyhádzaný na celej tvári, lakťoch, medzi prsiami a lopatkami na chrbte so silným svrbením – síce tie derma problémy s použitím kokosového oleja do troch dní odídu – vždy je to mementom pre mňa na ďalšiu ignoranciu týchto výrobkov 🙂
Jozef 49 rokov momentálne – netreba kupovať drahé BIO (väčšinou keď človek pozrie zloženie tak to až také bio nie je – je to len biznis) myslím že skôr nepovedať polotovary, radšej si pripravovať stravu z prvotných surovín doma – to je môj názor :), vylúčiť sladké atď v podstate sa s tym článkom plne stotožňujem …
info : ohľadne panenských olejov sa dočítate bližšie tu napríklad :
https://www.fitstrava.sk/rady-clanky-recepty/popis-jednotlivych-olejov
Dina Bernar
Stava s kyslej kapusty.
Jozef Baráth
Vsetko co lubim mam prestat jest.Co man jest. Dakujem
Jan
Treba jesť ako naši dedovia a nepocuvat žiadnych odborníkov .