Nízka hladina hemoglobínu v krvi môže vyvolávať rôzne stavy nepohodlia a bolestí, či dokonca byť až život ohrozujúca.
Telo potrebuje hemoglobín na transport kyslíka do tkanív a orgánov. Jeho nedostatok tak spôsobuje únavu, slabosť a tiež výrazne obmedzuje vykonávanie vašich každodenných aktivít.
Ak nechcete v takýchto chvíľach siahať po injekciách či farmaceutických liekoch, potom máme pre vás zopár tipov, ako si zvýšiť hemoglobín prírodnou cestou.
Prečo je hemoglobín veľmi dôležitý pre vaše zdravie
Pamätajte vždy na to, že včasné vyriešenie nízkej hladiny hemoglobínu v krvi je veľmi dôležité, lebo následky môžu byť vážnejšie než len únava či bledá vyblednutá pokožka.
Slabé okysličenie často vedie k zníženiu krvného tlaku a arytmii srdca, prípadne zväčšeniu srdca či niekedy dokonca k srdcovému zlyhaniu.
To sú dobré dôvody na to, aby ste tento problém nezanedbali.
Príčinou nízkeho hemoglobínu môže byť tak obyčajná vec ako nedostatok železa v strave, prípadne jeho zlá absorpcia v črevách, pretože tento prvok je jeho základným stavebným kameňom.
U mužov by mala byť hladina hemoglobínu v krvi v rozmedzí 13,8 až 17,2 gramu na jeden dcl. U žien je to 12,1 až 15,1 g/dcl.
Teraz sa už ale poďme pozrieť, ako si prírodnou cestou zvýšiť hladinu hemoglobínu.
V prípade, že už užívate nejaké lieky, poraďte sa o týchto spôsoboch pre istotu aj so svojím lekárom, aby ste sa uistili, že sa nebudú s liekmi navzájom ovplyvňovať.
1. Konzumácia potravín bohatých na železo
Zvýšenie príjmu železa prostredníctvom stravy zvykne pomôcť, pretože železo je základnou súčasťou hemoglobínu. Odporúča sa prijať okolo 2 mg železa denne.
Medzi potraviny bohaté na železo patria: špenát, ovsené vločky, červená repa, paradajkové pyré, slivková šťava, kačacie mäso, hovädzie mäso, zvieracie vnútornosti (pečienka, srdce), chobotnica, morské lastúry a mušle, šošovica, fazuľa, vajíčka
2. Zlepšite absorpciu železa
Absorpcia železa v črevách je do vysokej miery ovplyvnená vitamínom C1, preto by ste mali spolu s potravinami bohatými na železo konzumovať aj potraviny bohaté na tento vitamín.
Zvyčajne telo absorbuje iba 10 až 30% železa obsiahnutého v strave.
Medzi potraviny bohaté na vitamín C radíme: červená paprika, pomarančový džús, pomaranče, grapefruitový džús, kivi, brokolica, jahody, ružičkový kel, paradajky, čučoriedky, jablká a mnohé iné čerstvé druhy ovocia a zeleniny
3. Pite šťavu z pšeničných klíčkov
Šťava z pšeničných klíčkov je jednoduchým spôsobom, ako si nielen zlepšiť hladinu hemoglobínu v krvi, ale aj zlepšiť krvné doštičky (na zrážanlivosť krvi) a početnosť bielych i červených krviniek.
Táto šťava totiž obsahuje veľké množstvo chlorofylu, ktorý má molekulovú štruktúru veľmi podobnú hemoglobínu. Tiež je bohatá na vitamín B12, kyselinu listovú a železo.
Všetko sú to látky, ktoré zlepšujú krvný obraz.
Jedna štúdia tiež zistila, že pšeničné klíčky dokážu vrátiť hladinu hemoglobínu v krvi na takmer normálnu úroveň.
4. Užívajte amalaki (Emblica officinalis)
Indický egreš alebo aj amalaki sa v Indii už celé stáročia používa na zlepšenie krvi. Amalaki je možné užívať priamo ako plody alebo v podobe extraktov.
Dávkovanie zvyčajne predpisuje ayurvedský lekár alebo človek, ktorý sa týmto smerom medicíny zaoberá na profesionálnej úrovni.
5. Upravte si možný nedostatok vitamínu B6
Nedostatok vitamínu B6 môže spôsobovať anémiu a zhoršenú syntézu hemoglobínu. A naopak, jeho doplnenie telu na požadovanú úroveň dokáže často vyriešiť problém s nízkou hladinou hemoglobínu v krvi.
Odporúčaná denná dávka vitamínu B6 je 1,3 mg.
Nasledujúce potraviny sú známe svojím vysokým obsahom uvedeného vitamínu: cícer, bravčová pečeň, tuniak, losos, zemiaky, morčacie mäso, banány
6. Odstráňte prípadný nedostatok vitamínu B12
Podobne ako nedostatok vitamínu B6, aj nedostatok vitamínu B12 môže spôsobovať anémiu, pretože telo pomocou neho vytvára nové červené krvinky.
Samozrejme, bez dostatočného počtu červených krviniek, testy ukážu aj nízku hladinu hemoglobínu.
Denne by ste mali prijať zhruba 2,4 mcg (mikrogramu) vitamínu B12. Počas tehotenstva to je 2,6 mcg a počas dojenia dokonca 2,8 mcg.
Medzi potraviny bohaté na vitamín B12 patria: morské ulitníky, pečienka, pstruh, losos, čistý grécky jogurt a vajíčka
7. Cvičte, aby ste podporili tvorbu červených krviniek
Počas vytrvalostného alebo aeróbneho cvičenia sa v tele zvyšuje tvorba červených krviniek – ide o proces nazývaný hematopoiéza.
Čím viac máte v tele krvi, tým viac tam bude aj hemoglobínu. Najlepšie je o tomto sa poradiť so svojím lekárom, ktorý vám odporučí cvičenia adekvátne vaším možnostiam a zdravotnému stavu.
Na tento účel pomôžu dokonca aj menej náročné cvičenia ako sú chôdza, plávanie, tanec, bicyklovanie či ľahký beh.
miki
najlepši a sučastne najlahšie stravitelny B12 je v mase, najlepšie telacom.
Sina
A uvedomujete si, že teľa je ešte malé zvieratko, mláďa, ktoré sa nedávno narodilo? Dobrú chuť…
klamer66
Velmi dobre , preto mi tak chuti