Obavy ohľadne vystavenia ľudského tela elektromagnetickým poliam sa často označujú za konšpiračné teórie. Ľudia, ktorí sa pred týmito poliami snažia chrániť, sú neraz zosmiešňovaní ako nosiči čiapok z alobalu na hlave.
Avšak nedávna vedecká štúdia publikovaná v renomovanom žurnále Immunologic Research (Imunologický výskum) pod názvom „Electrosmog and Autoimmune disease“ (Elektrosmog a autoimunitné ochorenia) vrhla nové svetlo na opodstatnenosť obáv z elektrosmogu.
Väčšina elektrosmogu v našom prostredí sa vyskytuje vo forme mikrovlnného žiarenia. To síce z malej časti pochádza aj z prírodných zdrojov ako sú kozmické žiarenie, no drvivá väčšina je z našich pozemských umelých zdrojov.
Je známa anekdota, že ak by počas pristátia na Mesiaci mali americkí kozmonauti pri sebe mobilný telefón, pre pozorovateľov na Zemi by to bol najsilnejší zdroj mikrovlného žiarenia na oblohe.
Hlavnými zdrojmi tohto žiarenia sú naše mobily, wifi modemy v domácnostiach, vykrývače signálov mobilných operátorov alebo mikrovlnky počas svojej prevádzky.
Podľa výskumníkov Marshalla a Heile predstavuje súčasné zavádzanie technológie WiGig a antikolíznych radarov na cestách v pásme 60 GHz až 1000 násobný nárast vyžarovanej energie oproti stavu, aký bol do roku 1950, teda do času pred zavedením mikrovlnných technológií.
Ako elektromagnetické žiarenie ovplyvňuje ľudské telo
Je zrejmé, že elektromagnetické polia musia nejako ovplyvňovať ľudské telo, pretože samotná ľudská fyziológia pracuje na základe elektromagnetických polí.
Okrem fyzických informačných dráh prostredníctvom krvi, nervov či lymfatického systému, telo využíva aj elektromagnetizmus, pretože ten je o niekoľko rádov rýchlejší než chemický spôsob komunikácie.
Sila týchto telu vlastných elektromagnetických polí je však veľmi nízka, len zhruba tisícina z toho, čo dokáže zachytiť naše oko ako svetlo (svetlo je tiež elektromagnetická vlna).
Nositelia informácií sa nazývajú aj biofotóny, ktoré slúžia ako forma okamžitej komunikácie medzi jednotlivými časťami tela. Výskum dokonca ukazuje, že aj naše myšlienky a vedomie sú ovplyvnené týmto kvantovým svetlom, ktoré operuje na koherentných frekvenciách.
Naše telo aj myseľ tak fungujú v podstate na základoch elektromagnetizmu, ktorý môže existencia elektrosmogu výrazne ovplyvňovať.
Následky elektrosmogu na ľudské telo
Súčasné vedecké poznatky naznačujú, že chronické vystavenie ľudského tela elektrosmogu v množstve, v akom sa dnes nachádza v prostredí okolo nás, môže ovplyvňovať našu imunitu, nervový systém, srdcovocievny systém i reprodukčné orgány.
Výskumný tím vedený Dr. Lushinovom zistil, že opakované vystavenie tela aj nízkym hladinám neionizujúceho žiarenia poškodzuje u myší imunitu, nepriaznivo ovplyvňuje imunogenézu a schopnosť imunitného systému reagovať na podnety.
Dokonca sa zistilo, že toto obmedzenie imunity sa vyrovná podaniu nesteroidných liekov proti bolestiam a zápalom ako sú ibuprofén či paralén.
Medzi ďalšie následky elektromagnetického smogu patria:
1. Stimulácia tvorby stresových hormónov, vrátane šokového proteínu HSP70.
2. Narušenie činnosti enzýmu lyzozýmu, ktorý hrá úlohu v imunitnej odozve tela na patogénne baktérie (lyzozým napríklad rozpúšťa steny vdýchnutých baktérii v dýchacích cestách, čím ich ničí).
3. Narúšanie metabolických procesov vitamínu D. Lorentzové sily ovplyvňujú nabité molekuly kyslíka v karboxylových skupinách receptorov na vitamín D, čím narúšajú ich aktivačnú schopnosť.
4. Narúšanie mozgových vĺn, čo ovplyvňuje mozgovú aktivitu a správanie, spomaľuje reakčné časy a negatívne ovplyvňuje spánok.
5. Zvlášť výrazne zhoršuje príznaky rôznych autoimunitných ochorení.
Ako sa chrániť pred elektromagnetickým smogom pri autoimunitných ochoreniach
V súčasných štúdiách vedci skúmali spôsoby, ako ochrániť pacientov trpiacich autoimunitnými ochoreniami pred vplyvom elektromagnetických polí.
Do jednej takejto štúdie zahrnuli 64 pacientov s diagnózami ako sú lupus, reumatoidná aetritída, skleróza multiplex či celiakia. Mnohí z týchto pacientov boli nevládni alebo pripútaní na lôžko.
Uvedených pacientov sa snažili chrániť pred elektrosmogom pomocou špeciálnej čiapky, ktorá má bambusové vlákna popretkávané striebornými (vodivými) vláknami.
Takúto čiapku mali účastníci štúdie nasadenú 4 hodiny v noci a 4 hodiny počas dňa.
Výsledky boli úžasné. U 90% týchto pacientov sa zaznamenalo definitívna alebo silná zmena v ich príznakoch.
Vedci došli k záveru, že u pacientov s autoimunitnými ochoreniami sa vyskytuje silná citlivosť na elektrosmog a to v miere, ktorá je dnes bežná v našich domácnostiach, a že tento elektrosmog prispieva k zhoršovaniu prejavov ich ochorenia.
Čo všetko môže spôsobiť elektrosmog
Zistilo sa, že elektromagnetické polia majú schopnosť narúšať protónový stupeň a tok elektrónov v mitochondriálnych membránach, čím sa obmedzuje tvorba energie v bunkách.
Ide o totiž proces, pri ktorom bunky vyrábajú energiu z molekúl ATP.
Elektrosmog tak môže ohrozovať mitochondriálne funkcie, čoho následkom je degradácia kognitívnych funkcií a vznik neurodegeneratívnych ochorení ako sú Alzheimerova či Parkinsovova choroba.
Medzi ďalšie ochorenia, ktoré sa môžu následkom elektrosmogu rozvinúť patria:
- psychiatrické diagnózy
- autoimunitné ochorenia
- migrény a bolesti hlavy
- ataxia
- mozgová mŕtvica
- cukrovka
- ochorenia srdca
- chronická únava
- fibromyalgia
- ochorenia pečene
Tiež sa ukázalo, že elektrosmog priamo vplýva na elektróny v našej DNA, čo môže vyústiť až v mutácie a vznik rakoviny.
Zvlášť dôležité je preto pred ním chrániť deti, ktoré sú naň najviac citlivé.
Urobiť epidemiologické štúdie ohľadne možného súvisu medzi nízkofrekvenčnými elektromagnetckými poliami a napríklad detskou leukémiou je ťažké, pretože dnes existuje veľa rôznych zdrojov tohto žiarenia.
V štúdiách na zvieratách sa však takýto súvis podarilo preukázať, hlavne čo sa týka gliómov a schwanómov (zhubné nádory na srdci).
Z uvedeného dôvodu Americká akadémia pediatrie zrevidovala svoje kritéria pre vystavenie detí elektrosmogu, ktoré zahŕňajú používanie hands-free sady, držanie mobilných telefónov ďalej od hlavy, obmedzenie pozerania televízie a hrania sa hier na tabletoch či smartfónoch.
Karamazinová
Dobrý den,
velmi mě zaujal váš příspěvek. Mám dotaz: Kde se dá sehnat tato speciální čepice?
Děkuji
redakcia
Skúste pohľadať v internetových obchodoch.
Honza
Pod pojmom schwannom (neurinom) pokiaľ viem, sa rozumie nádorový nález na mozgu (vestibulárny schwannom) a nie na srdci. Zatiaľ som nenašiel informácie, že by nádor vznikol priamo v srdci.