Odborníci v oblasti pôsobenia elektromagnetickej frekvencie (EMF) a bezdrôtových technológií na živý organizmus tvrdia, že už naozaj nie je pochýb o tom, že mobilné telefóny a ich príslušenstvo môžu prispieť k rade ďalších zdravotných problémov, akými sú depresia, cukrovka, rakovina, nepravidelný tep či neplodnosť.
Výskumníci už určili množstvo mechanizmov, ktoré vysvetľujú akým spôsobom elektromagnetické pole pôsobí na bunky a poškodzuje naše DNA.
Jedným z týchto výskumníkov je Dr. Martin Blank, PhD. Je jedným z najskúsenejších výskumníkov v USA v oblasti pôsobenia elektromagnetických polí na bunky a molekuly.
Dr. Blank vysvetľuje, prečo je naše DNA, skladajúce sa z mnohých závitov, zvlášť zraniteľné pôsobením elektromagnetických polí najrôznejších druhov.
V Medzinárodnom žurnále radiačnej biológie sa uvádza, že DNA má dve štrukturálne vlastnosti fraktálových antén: 1. je vodivé, a 2. je samo so sebou symetrické. Tieto vlastnosti DNA spôsobujú, že v porovnaní s inými telesnými tkanivami a látkami viac podlieha pôsobeniu elektromagnetických polí.
Opakované pôsobenie mikrovĺn na náš genetický materiál môže mať z dlhodobého hľadiska vážne dôsledky. Dr. Blank neoblomne tvrdí, že existuje dôkaz o škodlivom vplyve elektromagnetického žiarenia, a že poškodenie zdravia môže byť veľmi vážne.
Dodáva, že jeho štúdiu, ktorá preukázala škodlivosť elektromagnetických polí, skontrolovalo množstvo jeho kolegov-vedcov. Výsledky štúdie sa opakovane potvrdili, posúdili a zhodnotili ich aj „iní vedci, ktorí sú v danej oblasti výskumu kompetentní“.
V jeho monografii „Netepelné účinky a mechanizmy pôsobiace medzi elektromagnetickými poľami a živou hmotou“ je analýza množstva známych mechanizmov pôsobenia, vrátane tých ktoré pôsobia na DNA. Aj automobilový priemysel uskutočnil svoj vlastný výskum v 13 krajinách.
Výskum niesol názov Interphone a zistil o 40 percent vyššie riziko rakoviny mozgu u osôb, ktoré používali mobilný telefón 1 640 a viac hodín.
Taktiež nezávislý výskum uskutočnený vo Švédsku, publikovaný v roku 2007, preukázal 540 percent vyššie riziko rakoviny mozgu u osôb, ktoré používali mobilný telefón viac než 2 000 hodín.
Odporúčania pre bezpečné používanie mobilného telefónu
Je dobré si uvedomiť, že telekomunikačný priemysel je omnoho väčší než komplex farmaceutického priemyslu. Má aj omnoho väčší vplyv než farmaceutické spoločnosti.
Telekomunikačný priemysel dokonca prebral od tabakového priemyslu mnohé taktiky zamerané na čo najefektívnejší predaj svojich produktov. To zahŕňa aj pokusy zdiskreditovať výskumníkov, ktorí publikovaním svojich štúdií ukazujú nepohodlnú pravdu o mobilných telefónoch.
Dr. Davisová vo svojej prednáške hovorí, že výsledky akéhokoľvek výskumu sa dajú pomerne presne odhadnúť podľa toho, kto daný výskum sponzoruje.
Podľa správy z roku 2008, ktorej autorom je Dr. Lai, pravdepodobnosť, že výskumom sa nepreukáže „žiaden vplyv“, je dva až trikrát väčšia pri výskumoch financovaných priamo priemyslom. Naproti tomu, pri nezávislých výskumoch vplyvu mobilných technológií na zdravie, je až 2-krát vyššia pravdepodobnosť, že potvrdia negatívny vplyv na zdravie človeka.
Takže si prosím uvedomme, že máme k dispozícii pevný vedecký dôkaz o značnom zdravotnom riziku nás všetkých, ktoré spočíva v používaní mobilných telefónov a iných bezdrôtových zariadení. Zvlášť ohrozené sú deti a tehotné ženy.
Takže, hoci sú zistenia vedcov zatiaľ veľmi málo publikované, je rozumné už teraz prijať opatrenia, ktorými ochránite seba a svoje deti.
Minimalizovať vystavenie sa elektromagnetickému žiareniu mobilných telefónov a iných bezdrôtových zariadení môžete dodržiavaním nasledovných odporúčaní:
1. Deti by sa vždy mali vyhýbať používaniu mobilného telefónu
S výnimkou tiesňového hovoru, deti by nemali používať mobilný telefón ani žiadne iné bezdrôtové zariadenie.
2. Obmedzte používanie mobilného telefónu
Vypínajte váš mobilný telefón častejšie. Používajte ho len v nutných a dôležitých prípadoch. Pokiaľ je telefón zapnutý, v prerušovaných intervaloch vysiela elektromagnetické žiarenie, hoci aj neuskutočňujete telefonický hovor.
Ak je užívateľom tehotná žena, je obzvlášť dôležité aby obmedzila či úplne prestala s používaním mobilného telefónu.
3. Doma a v práci používajte pevnú linku
Hoci stále viac a viac ľudí používa na telefónny kontakt výhradne mobilný telefón, pravdou zostáva, že je to nebezpečný a šialený trend – no máme na výber sa k nemu nepridať.
V prípade, že cestujete, niektoré chatovacie aplikácie ponúkajú možnosť preniesť si vaše telefónne číslo do Vášho počítača, ktorý potom môžete napojiť na ktorýkoľvek káblový prístup k internetu.
4. Obmedzte alebo úplne prestaňte používať iné bezdrôtové zariadenia
Je rozumné obmedziť používanie bezdrôtových zariadení. Tak ako aj v prípade mobilného telefónu, položme si otázku, či naozaj tieto zariadenia potrebujeme využívať tak často.
Musíme zdôrazniť, že nech vás ani nenapadne mať akékoľvek elektronické či bezdrôtové zariadenia v spálni, pretože tie by narúšali kvalitu Vášho spánku.
Ak už musíte používať domáci prenosný telefón, používajte starší typ, ktorý pracuje na frekvencii 900 MHz. Síce počas volania nie je o nič bezpečnejší, no väčšina z nich aspoň nevysiela neustále elektromagnetické žiarenie aj v prípade, že sa neuskutočňuje hovor.
Dodajme, že jediný spôsob ako si byť istí, že sme vystavení elektromagnetickému žiareniu bezdrôtových telefónov, je zmerať prostredie meračom elektrosmogu. Mal by to byť taký, ktorý dokáže zachytiť aj frekvenciu vášho prenosného telefónu (starý typ merača nám moc nepomôže).
Keďže niektoré prenosné LTE (4G) a 5G telefóny pracujú až na frekvencii 5,8 Gigahertza a vyšších, odporúčame vám zohnať si merač rádiofrekvenčného (RF) žiarenia, ktorý dokáže namerať frekvenciu až 8 Gigahertzov. To je najvyšší rozsah RF meračov dostupných a vhodných pre bežného užívateľa.
Ďalšou možnosťou je starostlivo zvážiť umiestnenie hlavného prijímača v domácnosti. Hlavný prijímač môže spôsobovať najviac problémov vzhľadom na to, že vysiela elektromagnetické signály 24 hodín denne, 7 dní v týždni, dokonca aj keď neuskutočňujeme telefónny hovor.
Najlepšie by teda bolo umiestniť hlavný prijímač aspoň do vedľajšej miestnosti vedľa priestoru, v ktorom trávite najviac času, a najmä spálne. Takto nebude mať až tak škodlivé účinky na naše zdravie. To isté platí pre domáce WIFI.
Ďalšou možnosťou je jednoducho tieto domáce vysielače vypnúť. A používať ich len vtedy, keď ich potrebujete. V ideálnom prípade by veľmi pomohlo, keby ste ich vypínali každú noc pred spaním.
5. Používajte mobilný telefón len na miestach s dobrým signálom
Čím je signál slabší, tým musí telefón na vysielanie vyvinúť väčšiu silu. A čím musí vyvinúť väčšiu silu, tým je silnejšie pôsobenie jeho rádiových vĺn, a tie následne hlbšie prenikajú do nášho tela.
Ideálne by bolo používať mobilný telefón iba pri plnom signáli a dobrom príjme.
6. Vyhýbajte sa noseniu telefónu priamo na tele
Nosením telefónu priamo na tele je najvyššia pravdepodobnosť, že budeme vystavení pôsobeniu žiarenia telefónu. Najlepšie je odkladať ho do peňaženky či do tašky.
Ak si však odkladáme telefón do vrecka na košeli v blízkosti srdca, koledujeme si tým o problémy. To isté platí pre mužov, ktorí si chcú chrániť svoju plodnosť no odkladajú si telefón do vrecka na nohaviciach.
7. Nespoliehajte sa na to, že by jeden mobilný telefón mohol byť bezpečnejší než iný
Z tohto pohľadu neexistuje nič také ako „bezpečný“ mobilný telefón. Zvlášť to platí pre spoločnosti podporujúce SAR systémy.
Tie sú pri meraní skutočného biologického rizika úplne nepoužiteľné. SAR systémy merajú vyžarovanie tepla, ktoré nepredstavuje pre organizmus žiadnu hrozbu.
8. Keď je telefón zapnutý snažte sa ho uchovávať ďalej od tela
Najnebezpečnejšie miesto z pohľadu pôsobenia vyžarovania telefónu, je do vzdialenosti približne 20 cm od antény telefónu.
Je nežiaduce, aby sa ktorákoľvek časť tela nachádzala k telefónu v menšej vzdialenosti.
9. Berte ohľad na citlivejšie osoby
Niektoré citlivejšie osoby môžu v tej istej miestnosti pociťovať pôsobenie iných zapnutých telefónov, aj keď sa cez tieto telefóny neuskutočňuje hovor.
Ak ste na stretnutí, cestujete hromadnou dopravou, ste na úrade, či na iných verejných miestach ako je čakáreň u lekára, radšej vypnite svoj mobilný telefón. Žiarenie vášho telefónu môže pôsobiť na druhých.
Deti sú ešte menej odolné účinkom žiarenia, preto sa vyhýbajte používaniu mobilného telefónu v blízkosti detí. Možno s telefónom používate puzdro, ktoré odkláňa žiarenie mobilného telefónu preč z blízkosti hlavy a účinne znižuje SAR (tepelné) pôsobenie.
Treba si však uvedomiť, že odklonením žiarenia z jedného miesta sa žiarenie zintenzívňuje na inom mieste, možno smerom k osobe, ktorá stojí vedľa vás, či smerom k vášmu telu ak máte telefón uložený vo vrecku.
Pri zaobchádzaní s akýmkoľvek zariadením, ktoré vydáva žiarenie, opatrnosti nikdy nie je dosť. Odporúčame mať mobilný telefón „vypnutý“, s výnimkou naliehavých prípadov.
10. Používajte bezpečnejšiu technológiu telefónnych slúchadiel
Slúchadlá s káblom vám isto umožnia umiestniť mobilný telefón ďalej od tela. Avšak, ak slúchadlá s káblom nemajú dobrú clonu (a väčšina z nich nemá), samotný kábel potom funguje ako anténa a priťahuje okolité rádiové vlny, ktoré potom prenikajú do nášho mozgu.
Uistite sa, že káble ktoré prenášajú signál do slúchadiel sú s clonou. Najlepšie typy slúchadiel využívajú kombináciu káblov s clonou a vzduchových trubíc (technológia Air Tube). Fungujú na rovnakom princípe ako stetoskop, t. j. že prenášajú do nášho ucha skutočný zvuk prostredníctvom vibrácie vzduchu.
Aj v tomto prípade musia byť káble vybavené clonou a to napriek tomu, že žiaden z nich nesiaha až celkom do blízkosti hlavy.
Barbara
Je toto normálne?! Vymyslieť také spotrebiče, ktoré sú tak škodlivé?! A že deti by nemali mať mobilný telefón?! Dnešní mladí rodičia im dávajú do ruky už v kočíku! Neraz som to videla v MHD, že ročné dieťa sa hrá s mobilom, dáva si ho du úst a matka sa pozerá von oknom… To ťažko niekto poslúchne, že by mal mať vypnutý telefón, väčšina má aj cez noc, čo ak by sa niečo stalo… a niečo im ušlo…