Ak by mali kedysi kozmonauti na Mesiaci so sebou mobil, bol by to pre pozorovateľa na Zemi druhý najsilnejší signál mikrovlnného žiarenia. Prvým by bolo Slnko…
To len aby ste si vedeli predstaviť, čo za príšeru nosíte takmer každý z vás vo vrecku, či v kabelke.
Zvyčajne sa v médiách spomínajú negatívne účinky elektromagnetických polí z wifi sietí a mobilov. Avšak podobne nebezpečné môžu byť aj elektrické polia z našich domácich spotrebičov a dokonca aj zo zásuviek, v ktorých nie sú zapojené žiadne zariadenia.
Kým elektromagnetické polia pôsobia na väčšiu vzdialenosť a šíria sa z vysielačov pre mobily alebo wifi, elektrické polia majú menší dosah a šíria sa z elektrických zásuviek a domácich spotrebičov.
Čo sú to elektrické polia
Elektrického pole sa vyskytuje medzi dvoma bodmi s odlišným elektrickým potenciálom. Elektrický potenciál je tvorený pomerom elektrónov a protónov, teda vzájomnou bilanciou záporného a kladného náboja. Najtypickejším príkladom z prírody je búrkový mrak a zemský povrch.
Ak sa medzi nimi nahromadí dostatočný rozdiel v elektrickom potenciáli, výsledkom je blesk. Bleskom sa rozdiel v elektrickom potenciáli vyrovná.
Búrka nás však z hľadiska rizika pre zdravie trápiť nemusí. Odhliadnuc od rizika zasiahnutia bleskom, ktoré je štatisticky zanedbateľne malé a okrem toho búrka a blesky zvyčajne sú od nás pomerne vzdialené a trvajú len obmedzenú dobu.
V bežnom živote sa s elektrickým poľom najbežnejšie človek stretáva pri obyčajných elektrických zástrčkách. V zástrčke totiž sú od seba oddelené pár centimetrov konce dvoch káblov s rozdielnym elektrickým potenciálom.
Áno, tušíte správne, ten rozdiel je 220V. V skutočnosti v krátkych intervaloch ešte o niečo vyšší, ale do detailov teraz nezachádzajme.
V prípade, ak je v zástrčke zasunutý elektrický spotrebič, ktorý pracuje, elektrické pole síce vznikne, no malé a nepravidelné. Pre naše potreby o typickom elektrickom poli hovoríme vyslovene, ak ide o prázdne zástrčky, prípadne elektrické spotrebiče, ktoré sú vypnuté.
U vypnutých spotrebičoch sa elektrické pole šíri nie zo zástrčky, ale priamo zo spotrebiča, ktorý je zapojený do zástrčky.
Prečo? Spomínate si na oddelené káble v zástrčke? Rovnaké je to pri spotrebiči, ktorý nepracuje. Vtedy sú oddelené káble vo vnútornom spínači daného prístroja.
Riziká elektrického poľa
Elektrické pole v krátkom trvaní nemá negatívne účinky. Ak ale na človeka pôsobí dlhodobo niekoľko hodín, môže vyvolávať bolesti hlavy, nevoľnosti, závrate, či podráždenosť.
Ak je človek takémuto poľu vystavený opakovane, každý deň, dlhodobo to môže viesť aj k prepuknutiu vážnejších chorôb.
Medzi ne patria psychické, nervové problémy, ba niekedy sa dokonca môže rozvinúť až rakovina.
Ponaučenie, ktoré z toho pre nás vyplýva
Človek by sa mal vyhýbať dlhodobému pobytu v blízkosti elektrického poľa. Typickým príkladom sú zásuvky na stene v blízkosti postele a zvlášť v blízkosti hlavy, či iných dôležitých orgánov.
Ak je zástrčka pri nohách, nie je to síce ideálne, no nie zas až také hrozné.
Ďalším príkladom zdrojov elektrického poľa sú:
- vypínače svetiel na stene – nikdy by ste nemali mať hlavu v blízkosti takéhoto vypínača
- nočné lampy nad posteľou alebo na nočnom stolíku
- elektrospotrebiče (elektrický budík vedľa postele – tak zapnutý, ako aj vypnutý, no zastrčený v zásuvke)
Teraz si určite poviete hovoríte: „Čože, vypínač?“
Áno, vypínač. Pamätáte oddelené káble? To je presne definícia vypínačov, však? Preto v každom prípade by ste mali mať posteľ polohovanú tak, aby bola hlava od zástrčky a akýchkoľvek vypínačov či spotrebičov vzdialená minimálne 1 meter. Ideálne 1,5 metra.
Elektrické aj elektromagnetické polia majú jednu takú vlastnosť, že ich intenzita sa s vzdialenosťou zmenšuje kvadraticky.
Inými slovami ak sa posuniete z 1 metra na 2 metre, sila elektrického poľa zoslabne nie na jednu polovicu, ale na jednu štvrtinu. Ak sa priblížite z 2 metrov na 1 meter od zdroja, vzrastie na 4-násobok!
V našom prípade rozdiel medzi 1 a 1,5 metrom je 1 / (1,5)2 = 44%. Čiže posunutím sa len o pol metra sme silu poľa znížili na menej ako polovicu.
Meranie elektrických polí
Na meranie sily elektrického poľa je možné použiť rôzne meracie prístroje na to určené.
Naše odporúčanie 1 až 1,5 metra je hrubý odhad. Niekedy môže dochádzať ku kumulatívnemu pôsobeniu viacerých elektrických polí.
Tiež je možné, že v stene sa nachádzajú zamurované pretrhnuté alebo nepoužívané káble pod napätím, o ktorých ani nemusíte vedieť. Použitie prístroja dokáže takéto prípady odhaliť.
Najlepšie je prístrojom premerať celú spálňu, zistiť v ktorej časti sú elektrické polia najväčšie a uistiť sa, že vaša posteľ je v bezpečnom páse. Ak zistíte, že nie je, odporúčame ju presunúť.
Jozef Barnaby
dobry den, clanok bol vystizny, ale nebolo mi jasné, o com hovori autor-tato veta je nic hovoriaca- Na meranie sily elektrického poľa je možné použiť rôzne meracie prístroje na to určené.
J emozne byt v tomto vaic konretnejsi? vdaka
redakcia
Napríklad takýto merač: https://www.trifield.com
Je ich veľa druhov, stačí do Google napísať „EMF meter“ alebo v slovenčine „merač elektromagnetického žiarenia“ a vám ich vyhľadá.
Tu je slovenská stránka s rôznymi meračmi: https://meratest.sk/140-meranie-elektromagnetickeho-pola
Treba najprv vedieť, čo presne chcete merať a kúpiť adekvátny prístroj. Niektoré merajú len jeden druh poľa, iné viaceré alebo aj všetky druhy polí. Sú 3 druhy elektromagnetických polí:
1. Elektrické pole – pri prázdnych elektrických zásuvkách a vypnutých spotrebičoch zapojených v zásuvke
2. Magnetické pole – v okolí napájacích káblov zapnutých elektrických spotrebičov
3. Elektromagnetické žiarenie – z vykrývačov pre mobilné telefóny, wifi a iných bezdrôtových vyslielačov (rádio, televízia a podobne).