Takmer každý z nás považuje umývadlá na zmývanie vlasov, ktoré nájdeme v kozmetických salónoch, za trochu nepohodlné. Pri zmývaní vlasov musíme krk ohnúť do značne nepríjemnej polohy.
Trochu nepohodlia by sme síce vydržali, no v stávke je niečo omnoho vážnejšie. Náš kaderník nás môže vystavovať riziku, že dostaneme tzv. „mŕtvicu kozmetického salóna“.
Že dostaneme čo? „Mŕtvica kozmetického salóna“ je zdravotná komplikácia spôsobená poškodením krvných ciev, ktoré vedú krkom. Poškodenie týchto ciev je zapríčinené námahou a trhavými pohybmi, ktorým je náš krk vystavený, keď máme pri zmývaní vlasov hlavu zaklonenú nad umývadlom.
Je známy prípad jednej ženy, ktorá týždeň po návšteve svojho kaderníka začala náhle pociťovať slabosť v ľavom ramene a v ľavej nohe.
O ďalší týždeň neskôr bola prevezená do nemocnice – pociťovala totiž nevoľnosť, mala prudké zvracanie a jej čelo bolo na dotyk horúce. Lekári potvrdili, že utrpela mŕtvicu.
Znie to strašidelne, ale je to tak. Lekári z Univerzitnej nemocnice v Lausanne vo Švajčiarsku (Centre Hospitalier Universitaire Vaudois, Lausanne) nedávno vyhlásili:
„Ischemické cievne mozgové príhody (CMP), ktoré nastávajú v súvislosti s návštevou kaderníctva, sa pripisujú stlačeniu stavcových tepien a pretrhnutiu krčných tepien…
CMP sa často objavuje u žien, ktoré majú predispozíciu k zhoršenej cirkulácii krvi. Hoci CMP sa objavuje aj náhodne (tzv. pseudo-CMP), návšteva u kaderníka môže v niektorých prípadoch vzniku CMP zohrávať nemalú úlohu.
Často ide o pretrhnutie krčných tepien a hemodynamickú stenózu, ktorým často predchádzajú už existujúce cievne ochorenia (tzv. pravá CMP).“
Čo je mŕtvica?
Mŕtvica vzniká vtedy, keď je do mozgu privádzané len obmedzené množstvo kyslíka. Keď je krvná cieva upchatá krvnou zrazeninou alebo poškodená (pretrhnutá), výsledkom je abnormálny tok krvi či dokonca prerušenie zásobovania mozgu krvou.
No a obmedzený prítok krvi má za následok odumretie mozgových buniek. Fyzické dôsledky potom závisia od toho, ktorá časť mozgu bola zasiahnutá.
Napríklad, poškodenie ľavej strany mozgu môže mať za následok problémy s rečou a s jazykom, ako aj problémy s ovládaním pravej strany tela. Poškodenie pravej strany mozgu môže zase viesť k strate zraku a k problémom s ovládaním ľavej strany tela.
Mŕtvica je piata najčastejšia príčina úmrtí v západných krajinách. Pomer prípadov úmrtí na mŕtvicu u mužov a žien je 2:3, čiže z 10 prípadov mŕtvice sú 4 muži a 6 žien.
Riziko výskytu mŕtvice sa tiež zvyšuje vekom. Je však dokázané, že predísť sa dá až okolo 80% prípadov mŕtvice!
Príznaky mŕtvice:
- slabosť na jednej strane tela
- ochabnuté svaly tváre
- znížená schopnosť rečového prejavu (môže sa podobať na rečový prejav osoby pod vplyvom omamných látok)
- strata zraku, dvojité videnie alebo točenie hlavy
Prevencia pred mŕtvicou
U kaderníka
Chráňte si krk! Uistite sa, že kaderník Vám bude zmývať vlasy v umývadle, ktoré je primerané Vašej výške a sedí sa Vám v ňom pohodlne.
Riešením je aj kreslo s nastaviteľnou výškou. Vždy si podložme zadnú časť krku aspoň jednou poskladanou osuškou (viac osušiek je ešte lepšie), čím znížime napnutosť krčných svalov.
Doma
1. Starajte sa o svoj krvný tlak. Optimálny tlak krvi je najdôležitejší faktor pri prevencii pred mŕtvicou. Ak máte svoj vysoký krvný tlak pod kontrolou, máte tak pod kontrolou jednu z najčastejších príčin vzniku mŕtvice.
2. Zdravá a vyvážená strava. Ak vaša strava pozostáva vo veľkej časti z jedál bohatých na transmastné kyseliny a sodík (soľ), dennodenne si zvyšujete riziko, že dostanete mŕtvicu.
Namiesto toho by ste do stravy mali zaradiť čo najviac nespracovaných potravín s obsahom zdravých tukov, jedlo dochucovať náhradami soli (chlorid draselný alebo zmes chloridu sodného a draselného) a samozrejme si dávajte pozor na množstvo skonzumovaného cukru.
3. Aktívny životný štýl! Dôležité nie je len to, čo jete, ale aj to, čo počas dňa robíte. Ak vo vašom životnom štýle chýba cvičenie, môže byť u vás vyššie riziko vysokého krvného tlaku, vysokého cholesterolu, cukrovky, srdcových ochorení a mŕtvice.
Záver
Ak sa u vás alebo u kohokoľvek vo vašom okolí začnú objavovať príznaky mŕtvice, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc!
Čím skôr zareagujete na varovné signály, tým máte väčšiu šancu prežiť a zotaviť sa.
Pridaj komentár