Fajčenie je vysoko škodlivý zlozvyk, ktorý je zodpovedný za 90% úmrtí na rakovinu pľúc. Vo svete fajčí viac než 1,1 miliardy ľudí. Časom to zabije až 50% z nich.
Príčinou týchto hrozných následkov fajčenia je vdychovanie vyše 7000 chemických látok nachádzajúcich sa v cigaretovom dyme.
Len pre názornosť spomeňme niektoré z nich – arzén, oxid uhoľnatý (vytláča z krvi kyslík), bután zo zapaľovačov či dokonca aj malé čiastočky skla (pridávané do cigariet, aby zlepšovali transport nikotínu do mozgu).
Následky fajčenia
Vdychovanie uvedených chemikálií a usádzanie dechtu v pľúcach spôsobuje ochorenia ako sú chronická obštrukčná choroba pľúc, srdcové infarkty, srdcové zlyhania, poškodzovanie stien krvných ciev a napokon aj mnohé druhy rakoviny, nielen samotných pľúc.
Okrem toho, nikotín zvyšuje hladinu stresového hormónu kortizolu a DHEA. Chronicky zvýšená hladina týchto hormónov oslabuje imunitný systém.
V dôsledku fajčenia dochádza ďalej k nasledovným zdravotným ťažkostiam:
- nespavosť
- neplodnosť
- hormonálna nerovnováha
- tráviace problémy
- výkyvy v hladine krvného cukru
- osteoporóza
Nikotín z tabaku sa stáva rýchlo návykový, pretože prechádza mozgovo-cievnou bariérou a vyvoláva príjemné pocity prostredníctvom vyplavovania dopamínu.
Z abstinenčných príznakov sa najčastejšie vyskytuje podráždenosť a túžba po jedle (preto sa pri prestávaní s fajčením často priberá). Návykovosť je taká silná, že ju často považujú za horšiu než závislosť na tvrdých drogách.
Ďalšie negatívne dôsledky fajčenia vyplývajú z toho, že počas neho dochádza k odbúravaniu dôležitých látok a vitamínov z tela, ako sú antioxitanty, vitamín C a E, betakarotén, glutatión, ubiquinol či kyselina alfalipoová.
8 prírodných spôsobov, ako potlačiť chuť na cigaretu
Našťastie, existuje niekoľko prírodných spôsobov, ktoré vám pomôžu zbaviť sa závislosti a chuti na cigaretu.
Ide o nasledovné:
1. Užívanie horčíka
Horčík znižuje závislosť na nikotíne tým, že potláča NMDA receptory v mozgu, ktoré stimulujú vylučovanie dopamínu.
Tento minerál tiež znižuje efekt nikotínu na uvedené receptory zlepšuje syntézu GABA (neurotransmiterov zodpovedných za pocity relaxácie).
Inými slovami, horčík zníži pôžitok, ktorý pociťujete z fajčenia.
2. Hypnoterapia
Hypnóza je zmenený stav vedomia, pri ktorom sa obchádzajú určité aspekty reality.
V tomto stave je človek prístupnejší plniť príkazy, ktoré sú mu dávané zvonka, napríklad človekom, ktorý hypnózu vykonáva.
Týmto spôsobom je možné váš mozog presvedčiť, že fajčenie pre neho vôbec nie je príjemné a zrýchliť tak proces odvykania.
3. Akupunktúra
Zistilo sa, že akupunktúra pomáha ľuďom prestať fajčiť.
Zapichovanie ihližiek na určité miesta v tele, ako sú ústa, hrudník či dýchacie cesty, znižuje túžbu po chuti a vôni tabaku.
4. Cvičenie
Štúdie ukázali, že už 5 minútové cvičenie strednej intenzity vyvoláva krátkodobé zníženie chuti na cigaretu.
Táto chuť sa síce neskôr vráti, no dokáže to zažehnať okamžitú potrebu zapáliť si. Odporúča sa cvičenie kombinovať s ostatnými metódami, aby sa dosiahol najlepší výsledok.
5. Nikotínové náplasti
Veľa ľudí, ktorí skúsili nikotínové náplasti, tvrdia, že sú naozaj užitočné. Ešte efektívnejšie sú vtedy, ak sa skombinujú s liekmi ako vareniclín a bupropion.
Dávkovanie závisí na počte denne vyfajčených cigariet a frekvencii fajčenia.
Nejde síce o úplne prírodný spôsob, no považujeme za potrebné ho spomenúť, pretože sa zameriava na fyzickú stránku závislosti na nikotíne a funguje pomerne dobre.
6. Olfaktorický tréning
Výskumníci vystavili fajčiarov vôni cigaretového dymu a pokazených vajec, prípadne pokazeným rybám, počas 2. fázy spánku, známej aj ako REM spánok. Test trval jeden týždeň.
Výsledok bol, že účastníci výskumu počas tohto obdobia fajčili menej.
7. Trénovanie vnímavosti
Štúdie ukázali, že cielené vnímanie a prežívanie pocitov počas ťažkých chvíľ, ako napríklad počas abstinenčných príznakov, pomohlo fajčiarom ľahšie sa vzdať fajčenia.
Najlepšie je vtedy snažiť sa upokojiť, zhlboka dýchať, prípadne meditovať a sledovať pocity, ktoré vo vašom tele prebiehajú a čo najlepšie si ich uvedomovať.
8. Citrón
Mnoho ľudí, ktorým sa podarilo prestať fajčiť tvrdí, že v ťažkých chvíľach im pomohlo, ak sa zahryzli do mesiačika citrónu.
Dávajte však pozor, aby vám kyslosť citrónu nepoškodilo zubnú sklovinu.
Alternatívou je zriedenie citrónovej šťavy v pohári vlažnej vody a dosladenie medom. To tiež výborne upokojí myseľ a zaženie nutkanie siahnuť po cigarete.
Valentína
Toto všetko sú len barličky, ktoré možu napomoct ˇpri odvykaní človeku, ktorý sa pevne ROZHODOL rozumom a aj srdcom, že už nechce fajčitˇ.
Ja sama som pomocou vitamínu C ai. prestala už veľakrát 🙂
Raz som počúvala jednu reláciu s názvom AKO STE PRESTALI FAJĆiŤ a jeden pán tam povedal- Ja už 2O rokov nefajčím a celých tých 2O rokov kaďý deň myslím na cigaretu.
vlado
Nefajčím 27 rokov,predtým intenzívne 22 rokov.A skúšal som prestať x- krát.Musí byť pevná vôľa a silné predsavzatie.Všetko v hlave.Prekonať 2-3 inkubačné doby.Ten pohár s citrónovou vodou je dobrá pomôcka,tú som používal,už keď som siahal na balíček.Ale v dome som ani predtým nefajčil.Popravde začalo to tým,že som chytil nejaký vírus -chripka a týždeň zvýšené teploty.Veľa zdaru pri prekonávaní neduhov,keď sa chce-podarí sa.
Jarda
Kouřit jsem přestal sám, Jen jsem slyšel, že chuť na cigaretu zruší čichnutí k oleji z černého koření. (Platí též o chuti na sklínku alkoholu.)