Bunky nášho tela neustále rozkladajú, a potom recyklujú svoje vlastné časti. V roku 2016 získal Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu Dr. Yoshinori Ohsumi z Japonska za objav mechanizmov súvisiacich s procesom známym ako autofágia.
Väčšina tkanív v našom tele pravidelne nahrádza svoje bunky novými. Každý orgán potrebuje na svoju úplnú obnovu svoj čas. Sú však aj tkanivá, ktoré svoje bunky takmer nikdy nenahrádzajú.
V tomto článku vám bližšie ozrejmíme, ako objav Dr. Ohsumiho uviesť do praxe.
Skúmanie s ohromujúcim výsledkom
Japonský bunkový biológ Dr. Ohsumi strávil roky výskumom toho, ako ľudské bunky recyklujú svoj odpad. Tento proces je vedecky známy ako autofágia.
Skladá sa z gréckych slov „auto“, ktoré znamená „seba“ a „phagein“, ktoré sa dá preložiť ako „pojedanie“. Znie to trochu znepokojujúco, no tento proces vám pomáha udržiavať sa v rovnováhe.
S pomocou lyzozómov (organel zodpovedných za odbúravanie biologického materiálu) dokáže vaše telo rozkladať rozličné bielkovinové štruktúry a meniť ich na aminokyseliny. Neskôr to využíva na tvorbu ďalších bielkovín a nových buniek.
Naše telo dokáže využívať vlastné zásoby bielkovín uložené vo forme poškodených buniek a baktérií. Priemerný človek skonzumuje denne približne 70 gramov bielkovín, čo ale na tvorbu všetkých nových buniek nestačí.
Na doplnenie chýbajúcich bielkovín je potrebné využiť tzv. „bielkovinový odpad“.
Keď mechanizmus prirodzenej recyklácie nefunguje, poškodené bunky a ich zložky sa začnú akumulovať v tele. Vtedy nie je možné neutralizovať rakovinové bunky a bunky nakazené nebezpečnými baktériami a vírusmi. To je aj dôvod, prečo môžete dostať mnohé vážne choroby.
Ako vyvolať autofágiu
Vo všetkých svojich štúdiách využil Dr. Ohsumi pôst na stimuláciu tela k rozkladu toxických buniek a zbavenie sa všetkého odpadu.
Keď držíte hladovku, vaše bunky žijú dlhšie a vytvárajú viac energie. Vaše telo má menej zápalov. Navyše, ak sa rozhodnete obmedziť množstvo prijímaných kalórií, zvýšia sa vo vašom tele hladiny oxidu dusnatého – molekuly, ktorá pomáha detoxikovať a omladzovať telo.
Prerušovaná hladovka, pozostávajúca zo striedania období prijímania potravy a pôstu, môže telu pomôcť, aby sa čistilo samo. Jedlo sa pri nej konzumuje napríklad len v určitom čase počas dňa, napríklad medzi 8:00 až 16:00 hodinou. Zvyšok dňa sa okrem čistej vody neprijíma vôbec nič. Existujú aj iné časové variácie, o ktorých si povieme nižšie.
Navyše, tento druh prerušovanej hladovky pomáha chudnúť a zrýchľovať metabolizmus.
Prínosy tu vedenej metódy pre vaše zdravie sú mnohoraké a patrí medzi ne znížené riziko choroby srdca, neurologických problémov a cukrovky, ako aj zmierňovanie zápalov, oxidačného stresu a krvného tlaku.
Druhy pôstov
Existuje veľa druhov pôstu, môžete si teda vybrať stratégiu, ktorá sa vám páči, alebo ktorá najlepšie vyhovuje vášmu životnému štýlu.
1. 24-hodinová hladovka
Ak sa prikláňate k tejto metóde, mali by ste si vybrať jeden deň týždňa, kedy nebudete jesť.
Na druhej strane, je tiež možné dať si v pondelok o ôsmej ráno raňajky a až do ôsmej ráno v utorok nejesť.
2. Prerušovaná hladovka
Ak ste si vybrali túto možnosť, mali by ste jeden deň jesť ako zvyčajne a druhý deň držať hladovku. Neznamená to, že by ste v dňoch pôstu nemali jesť vôbec.
Ak v bežný deň skonzumujete 2 000 kalórií, mali by ste v deň pôstu toto číslo znížiť na 500 kalórií.
3. Vynechávajte jedlá
Ak ste vo svete hladoviek noví a pripadá vám trochu odstrašujúci, začnite vynechávať jedlá.
Vo všeobecnosti pre zlepšenie svojho metabolizmu a aktiváciu čistiacich procesov vo vašom tele vynechajte len jedno jedlo denne.
Majte na pamäti, že keď ste vynechali jedlo, nemali by ste sa pri ďalšom prejedať.
4. Obmedzená hladovka
Obmedzená hladovka je druh prerušovanej hladovky. Ak ho chcete držať, mali by ste každý deň jesť len počas 8 hodín dňa. Ďalší názov tejto metódy je „hladovka 16/8“, pretože zostávajúcich 16 hodín nejete.
Ak je pre vás táto metóda nová, vyskúšajte menej prísny model. Ráno o ôsmej si môžete dať raňajky a večer o šiestej večeru. Tak budete bez jedla iba 14 hodín.
Keď si na to zvyknete, skráťte čas, počas ktorého máte dovolené jesť.
Existuje aj striktnejší rozvrh 18/6, kde jedlá jete len počas 6 hodín (napríklad medzi 8:00 a 14:00 hodinou) a zvyšných 18 hodín ste bez jedla.
5. Hladovka o vode
Keď sa rozhodnete pre túto stratégiu, musíte si vybrať jeden deň v týždni a piť iba vodu, alebo čerstvú ovocnú šťavu bez cukru.
Najlepší čas na ňu je na jar, túto diétu však môžete držať po celý rok.
Záver
Čo si o tomto objave myslíte? Zvyknete držať hladovku, alebo by ste ju po prečítaní tohto článku radi vyskúšali?
Povedzte nám to v komentároch pod článkom!
georg
už 8 rokov utorky nejedávam ,pijem len vodu a šťavy.Vrele odporúčam je to super.
Igor
Hladovka 1x za týždeň, 1 týždeň 1x za mesiac a raz ročne 28-42 dní je absolútne pre mňa najlepšia cesta životom. Po 1. 3-ch dňoch hladovania, človek zistí aký je svet bez jedla krásny…
Jana Strnadová
Držívám pravidelně několikrát v roce hladovku o vodě 8-10 dní. Má to zázračný účinek na psychické i fyzické zdraví. Půst v různých variantách doporučuji .
Michal
Hladovku odporúčam každému aj zdravému človeku. Ja som absolvoval program s názvom 21 dňový Detox kde. Prvý týždeň som mal pôst 16/8, druhý týždeň 18/6, v treťom týždni prvé try dni iba jedno jedlo denne, štvrtý deň 24 hodinový pôst. A následne som veľmi pomaly začal pridávať porcie. Samozrejme žiadne spracované potraviny ani mäsové, žiadne sladkosti, všetko na prírodný spôsob. Žiadny rafinovaný olej iba bravčová masť, alebo hovädzí loj. A tohto trendu sa držím doteraz. Schudol som 20kg a odvtedy nepriberiem aj keď sa niekedy prejedám. Nemám ako pretože jem potraviny ktoré vie telo spotrebovať a nie potravinársky bordel s ktorim si telo nevie poradiť a potom to ukladá do tukov. Prajem pekný deň. 🙂
Jana
Ja uz 22 rokov nejedavam v pondelok, len pijem vodu, bylinne caje alebo cistu stavu. Obcas si dni vymenim. Je to vyborny sposob na precistenie tela a v podstate i hlavy 😊. Drzim vsetkym palce aby vydrzali lebo zaciatky byvaju tazke 😉
Laco
Aké je to jednoduché. Žiadne pravidlá pre udržovanie a ochranu života človeka nikto lepšie nevymyslel a nevymyslí tak, ako je to napísané v najmúdrejšej knihe “ Biblii“ , kde je odporučený pôst jeden v týždni v piatok, hoci zdravotný dôvod je až sekundárna záležitosť. Prvoradá je vzdávanie úcty Stvoritelovi ľudského života, tiež života zvierat, rastlín a všetkého , čo je okolo nás.