Človek už dlho hľadá studnicu mladosti a významnou cestou výskumu je pri tom veda. Veľmi dôležitý objav v tomto hľadaní nedávno dosiahol jeden vedec ocenený Nobelovou cenou.
Dňa 3. októbra 2016 udelilo Nobelovo zhromaždenie Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu Yoshinorimu Ohsumimu za jeho objav mechanizmov autofágie, čo je termín, ktorý sa prekladá ako „samopojedanie“.
Čo je to autofágia
Autofágia, stručne povedané, je samočistiaci proces tela, mechanizmus, ktorým sa bunky zbavujú všetkého, čo už nefunguje, teda starého bunkového vybavenia (organel, bielkovín a bunkových membrán).
Je to regulovaný, systematický proces rozkladu a recyklácie bunkových zložiek.
Proces autofágie je ako výmena súčiastok v aute – niekedy potrebujeme do auta novú batériu, brzdové obloženia či olej, aby lepšie fungovalo. To isté sa deje v každej našej bunke.
Počas autofágie je starý bunkový odpad odosielaný do špecializovaných častí bunky, zvaných „lyzozómy“. Lyzozómy obsahujú enzýmy, ktoré ten starý odpad rozkladajú na menšie zložky. Tie môže bunka znova využiť.
Hladovka a autofágia
Vedci zistili, že krátkodobá hladovka v trvaní od 12 do 24 či viac hodín spúšťa autofágiu. Tá sa považuje za jeden z dôvodov, prečo sa pôst dáva do súvisu s dlhovekosťou.
Existuje veľké množstvo výskumu, ktoré spája hladovku so zlepšenou kontrolou krvného cukru, potláčaním zápalov, chudnutím a zlepšenou činnosťou mozgu.
Oshumiho zistenia umožňujú tento výskum lepšie pochopiť:
„Sporadická krátkodobá hladovka, držaná z dôvodu náboženských a duchovných presvedčení, je bežná u mnohých kultúr a praktizuje sa po celé tisícročia.
Vedecké analýzy dôsledkov obmedzenia príjmu kalórií sú však pomerne nedávneho dáta… krátkodobé obmedzenie príjmu potravy vyvoláva u kortikálnych neurónov a Purkyňových buniek dramatický vzostup autofágie.
Ako už bolo zmienené vyššie, narušenie autofágie môže vyvolať neurodegeneratívne ochorenie. A pravdou môže byť aj opak: zintenzívnenie autofágie môže mať neuroprotektívny účinok.
Odopretie si jedla je jednoduchá, spoľahlivá, finančne nenáročná a neškodná alternatíva k užívaniu liekov. Krátkodobá hladovka tak môže predstavovať príťažlivú alternatívu profylaxie a liečby ochorení, na ktoré sa v súčasnosti hľadajú vhodné lieky.“
Autofágia a pôst sú teda v podstate formou samočistenia, zbavovania sa odpadu, aby sa vytvoril priestor pre nové, zdravé zložky bunky. A práve hromadenie odpadu môže byť zodpovedné za mnohé prejavy starnutia.
Dôsledky hromadenia starých bielkovín v celom tele je možné vidieť u dvoch stavov – Alzheimerovej choroby a rakoviny. U Alzheimerovej choroby ide o hromadenie abnormálnych bielkovín – amyloidu beta alebo tau proteínu, ktoré poškodzujú mozgový systém.
Ak teda navodenie autofágie zbavuje telo deformovaných bielkovín, logika vraví, že proces má schopnosť predchádzať vzniku Alzheimerovej choroby.
Ďalšie prínosy hladovky – regenerácia kmeňových buniek
Hoci je navodenie autofágie jedným z hlavných prínosov hladovky, pre držanie pôstu je aj veľa neuveriteľných dôvodov súvisiacich s dlhovekosťou.
Štúdia v časopise Cell Stem Cell ukazuje, že cykly predĺženej hladovky nielen chránia pred poškodením imunitného systému, ale aj navodzujú jeho regeneráciu, prepínajúc kmeňové bunky z latentného stavu do stavu sebaobnovy.
Hladovka spúšťa regeneráciu kmeňových buniek.
V štúdii na myšiach a v prvej fáze klinických pokusov na ľuďoch u pacientov podstupujúcich chemoterapiu, dlhé obdobia neprijímania potravy výrazne znížili množstvá bielych krviniek.
Hladovkové cykly u myší „zapínali tlačidlo regenerácie“, meniac signálne dráhy pre kmeňové bunky pečene, zodpovedajúce za tvorbu krvných a imunitných systémov.
Predĺžená hladovka núti telo využívať zásoby glukózy, tukov a ketónov, ale tiež rozkladá značné množstvo starých bielych krviniek.
Počas každého hladovkového cyklu vyvolalo toto vyčerpanie bielych krviniek zmeny, ktoré spustili na kmeňových bunkách založenú obnovu buniek nového imunitného systému.
Predĺžená hladovka konkrétne znížila množstvo enzýmu PKA, účinok, o ktorom bolo už predtým zistené, že zvyšuje dlhovekosť jednoduchých organizmov. Tento fakt bol v inom výskume daný do súvisu s reguláciou sebaobnovy kmeňovej bunky a pluripotenciou (potenciálom jednej bunky diferencovať sa na mnohé rozličné bunkové typy).
Predĺžená hladovka tiež znižovala hladiny hormónu IGF-1, inzulínu podobného rastového faktoru, dávaného do súvisu so starnutím, rastom nádoru a rizikom rakoviny.
Ako držať prerušovanú hladovku a aktivovať autofágiu
Spôsobov ako držať hladovku je síce veľa, no jedným z tých znesiteľnejších je takzvaná krátkodobá prerušovaná hladovka. Robí sa cyklicky a po kratšie časové obdobia, preto ju oveľa ľahšie zahrniete do svojho týždenného rozvrhu, lebo v porovnaní s dlhšími hladovkami nebude na vás klásť také nároky.
Zaradenie prerušovanej hladovky vám v skutočnosti – v porovnaní so stavom, kedy je vaše telo v stave neustáleho trávenia – dodá viac sústredenosti a energie počas celého dňa.
Najjednoduchším spôsobom držania prerušovanej hladovky je zvoliť si každý deň stravovacie okno, a to dodržiavať. Môže mať dĺžku osem hodín alebo menej, no pre získanie čo najväčšieho osohu by vaše stravovacie okno malo byť kratšie než osem hodín.
Príkladom osemhodinového stravovacieho okna môže byť od 11.00 hod. ráno do 19.00 hod. večer, alebo, ak obvykle jedávate cez deň neskôr, by ste mohli vyskúšať niečo ako od 15.00 hod. do 22.00 hod.
Počas hladovky môžete ďalej piť nápoje, ktoré neobsahujú žiadne kalórie, ako sú voda s citrónom, čaj alebo káva (bez smotany či cukru).
Neuveriteľné regeneračné prínosy má aj suchá hladovka (zdržanie sa konzumácie akéhokoľvek jedla a tiež vody). Suchá hladovka však tlačí telo do hlbších úrovní detoxikácie a malo by sa na k nej pristupovať pomalšie.
Rovnako dôležitá ako samotná hladovka je aj jej ukončenie. Prvé jedlo po pôste by malo byť ľahko stráviteľné. Skvelými voľbami sú ovocné šťavy, kokosová voda a smoothie a tiež vodnaté a sťahujúce ovocie ako hrozno, čerešne či pomaranče.
Ďalšou výbornou voľbou sú šaláty.
Po prerušení hladovky čerstvým ovocím a zeleninou môžete potom prejsť na varenú stravu, lebo už budete mať aktivovaný tráviaci systém.
Záver
Autofágia a hladovka sú kľúčom k regenerácii tela na bunkovej úrovni.
Keď sa tieto nástroje využívajú strategicky a systematicky, majú obrovský potenciál transformovať vaše zdravie.
veruna
Je fakt, že přerušovaný půst skutečně působí a pomáhá ke štíhlosti. Praktikuji ho už 2. rok. 🙂
Nevím ale, jak je to s dlouhověkostí věčně vyhladovělých lidí v některých afrických státech. Žádný stoletý Černoch se dosud neobjevil. Autofagie = regenerace buněk asi na rovníku neexistuje… 🙂
V.
redakcia
Je rozdiel krátkodobá hladovka a dlhodobá podvýživa. Škodlivé účinky podvýživy prevažujú nad výhodami autofágie. Faktom však je, že štíhlejší ľudia žijú neporovnateľne dlhšie a zdravšie ako obézni.