Ľanové semienka podporujú celkové zdravie človeka a chránia telo pred dlhým zoznamom ochorení, vrátane mnohých civilizačných.
Nie je preto divu, že sú dnes súčasťou mnohých diét zameraných na zdravý životný štýl.
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo by sa stalo s vaším telom, ak by ste začali pravidelne konzumovať ľanové semienka?
Čo obsahujú ľanové semienka
Tieto malé semienka sú veľmi bohatým zdrojom omega-3 mastných kyselín, konkrétne kyseliny alta-linoleovej, ako aj ľahko stráviteľných bielkovín a lignanov.
Obsahujú tiež veľké množstvo rozpustnej vlákniny a fenolických zlúčenín. No a samozrejme, ani sa netreba zmieňovať o celej palete vitamínov a minerálov.
Preto vôbec neprekvapuje, že sa ľanové semienka dnes často označujú aj ako supetravina. V prípade, že ešte netvoria súčasť vášho jedálnička, mali by ste ich naň rýchlo zaradiť.
Keď vás nepresvedčilo jej nutrične zloženie, čítajte ďalej a zistite, čo všetko pre vaše zdravie dokážu urobiť v priebehu krátkej doby.
Čo sa stane s telom po mesiaci konzumácie ľanových semienok
Z množstva účinkov na zdravie by sme chceli zdôrazniť hlavne nasledovné:
Cholesterol
Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín znižuje hladinu zlého cholesterolu v krvi.
Zároveň potláča zápaly, čím zabraňuje hromadeniu usadenín a upchávaniu ciev. Tie by mohli v neskoršom štádiu vyvolať srdcový infarkt alebo mozgovú mŕtvicu.
Triglyceridy, vysoký krvný tlak a hladina cukru
Konzumácia ľanových semienok ukázala silný vplyv na triglyceridy v krvi.
Tieto látky zvyšujú riziko ochorení srdca a vzniku metabolického syndrómu, ktorý sa prejavuje vysokým krvným tlakom a vysokou hladinou krvného cukru.
Ľanové semienka dokážu znížiť úroveň triglyceridov v krvi až o neuveriteľných 25 až 60%.
Cukrovka
Reguláciou krvného cukru ľanové semienka účinne znižujú riziko cukrovky typu 2.
Ak už náhodou cukrovkou trpíte, výrazne zlepšia vaše príznaky. V niektorých prípadoch dokážu dokonca úplne odstrániť alebo aspoň výrazne zredukovať potrebu podávania inzulínu.
Bolesti a chronické zápaly kĺbov
Len 3 polievkové lyžice ľanových semienok obsahujú toľko omega-3 mastných kyselín ako 0,5 kg rýb.
Omega 3 mastné kyseliny v tele účinne potláčajú zápaly.
V prípade, že trpíte chronickými bolesťami kĺbov, artritídou či reumou, po mesačnej konzumácii ľanových semienok u vás dôjde k výraznému zlepšeniu zdravotného stavu a zmierneniu, prípadne až úplnému ústupu bolestí.
Prevencia a liečba rakoviny
Omega-3 mastné kyseliny spolu s lignanmi sú látky so silnými protirakovinovými účinkami. Pravidelná konzumácia ľanových semienok dokáže predchádzať vzniku takmer každého druhy rakoviny.
Najlepšie na nich je to, že rakovine nielen predchádzajú, ale ju vedia aj liečiť. Existuje viacero alternatívnych terapií liečby rakoviny založených práve na ľanových semienkach.
Jedným z najznámejších je recept Johanny Budwig, pri ktorom sa ľanový olej mieša s tvarohom alebo bielym jogurtom. Pomocou tohto receptu dokázala vyliečiť veľké množstvo onkologických pacientov.
Navyše, lignany pôsobia aj na ďalšie ochorenia ako sú lupus či psoriáza.
Osteoporóza
Osteoporóza je častým problémom hlavne u žien po menopauze. Už mesačná konzumácia ľanových semienok zastavuje rednutie kostí a obnovuje ich remineralizáciu.
Preto, namiesto rôznych liekov proti osteoporóze s množstvom vedľajších účinkov, radšej pravidelne jedzte ľanové semienka.
Chudnutie
Ľanové semienka obsahujú síce veľký podiel tukov, ide však o zdravé tuky, ktoré sa v tele neukladajú.
Naopak, tieto tuky stimulujú metabolizmus a podporujú tak chudnutie a snahu o získanie zdravej telesnej váhy.
Ako užívať ľanové semienka
Ľanové semienka majú pomerne odolný obal. V ich prirodzenej forme by cez telo iba prešli a ich liečivé vlastnosti by ostali nevyužité.
Preto je potrebné ich pred konzumáciou pomlieť napríklad v mlynčeku na mak alebo mlynčeku na čierne korenie. Pomlieť by sa mali tesne pred zjedením, inak zdravé tuky zoxidujú a zmenia sa na škodlivé.
Odporúčaná denná dávka je približne 2 polievkové lyžice pomletých semienok denne.
Druhým spôsobom konzumácie je ľanový olej. Ten sa však z rovnakého dôvodu zamedzenia oxidácie musí po otvorení držať v chladničke a skonzumovať ideálne do 1 mesiaca.
Ľanový olej sa konzumuje vždy surový, vysokou teplotou sa totiž znehodnotí. Môžete ho pridávať do šalátov alebo 2 až 3 čajové lyžičky rozmiešať s bielym jogurtom.
Miso
Na to, aby ste ich strávili, a nie len preleteli crevami, musia byť rozdrvene.
Michal
Staci ich podrvit zubami a nasledne prehltnut. Je to najlepsi sposob ako sa vyhnut oxidacii a navyse je strava dobre prezuta, co je taktiez velmi dobre pre travenie potravy.
Ján Najtex
Ľanové semiačka užívam denne pomleté s ovsennými vločkami, slnečnicovými semiačkami, vlašskými orechmi, tekvicovými semiačkami,hrozienkami, sušenými slivkami a jogurtom. Je to veľmi chutné a takmer denne mám takú desiatu. Ja si ich kupujem celé a doma zomeliem. Ale čítal som niekde, alebo dokonca videl v TV reláciu, v ktorej bolo hovorené, že ľanové semiačka obsahujú toľko antioxidantov, že pomleté vôbec nezoxidujú. Vy píšete že oxidujú. Je Vaša informácia dôveryhodná? Ďakujem.
anna sykorova
Dobry vecer ktore lanove semienka su lepsie pre chudnutie /zlate alebo tmave/ za odpoved dakujem
redakcia
to je jedno
Jožinko
videl v TV reláciu, v ktorej bolo hovorené, že ľanové semiačka obsahujú toľko antioxidantov, že pomleté vôbec nezoxidujú. Ked sleduješ Markízu , ta je to overená správa. Ja už som také ako Mrkvíza a hnoj – alebo JOJ ? dávno vyhodil z predvolieb na TV.
Marek
POZOR PRI KÚPE ĽANOVÝCH SEMIEN, VŽDY SI ZISTITE O AKÚ ODRODU IDE!!!!!!!!
Niektoré odrody sú vyslovene nezdravé, obsahujú totiž viac oveľa viac omega-6 ako omega-3 mastných kyselín.
Bežne sa o tom nepíše a ľudia o tom nemajú ani šajnu. Bohužiaľ, na obaloch olejov a semien sa nič o odrode nepíše, treba to vypátrať priamo výrobcu.
Vysvetlenie:
Je dobře známo, že v současné stravě má člověk příliš velký přebytek omega6 nad omega3 mastnými kyselinami (mnohdy v poměru až 30:1), a to podporuje a akceleruje rozvoj zánětlivých onemocnění v těle. Potřebou je tedy zlepšit poměr přijímaných mastných kyselin ve prospěch omega3 a přiblížit se alespoň k poměru 1:1 či ještě lépe dosáhnout zřejmě optimálního poměru omega3 : omega6 = 3 : 1.
A to je kamenem úrazu u různých nových odrůd lnu olejného. Staré odrůdy lnu měly standartně hodnoty omega3 : omega6 = 3 : 1 (omega3 průměrně 55-65% celkem z tuků, omega6 průměrně 16-20% celkem z tuků). Jenže ty nebyly v potravinářství moc oblíbené, protože pokud se z nich izoloval olej, rychle žluknul a stával se nechutný k požívání (oxidace omega3 mastných kyselin). V nedotčeném semínku však k takovým změnám rychle nedochází, a tak když se použije na omega3 bohatá odrůda, čerstvě se pomele a upeče se z ní pečivo, tak než by došlo k oxidaci, tak bude pečivo už dávno snězené. Potravinářský průmysl dotlačil šlechtění lnu k vyšlechtění odrůd, které mají velmi nízký obsah omega3 a vysoký obsah omega6 – výsledek? – olej je dlouhodobě velmi stabilní, chutný, nežlukne, ale z důvodu podpory rozvoje zánětlivých onemocnění je nezdravý a agresivní! A tak řada lidí, kteří vzhlíží k semínkům lnu (musí být samozřejmě rozemleto) jako k potravnímu doplňku pro zlepšení stavu svého zánětlivého onemocnění, dělá nevědomky přesný opak – své zánětlivé onemocnění ještě více rozdmýchává. Pro srovnání odrůdy lnu s těmito „lepšími potravinářskými“ vlastnostmi obsahují omega3 : omega6 = 1 : 12 !!! (omega3 průměrně 2-5% celkem z tuků, omega6 průměrně 70-75% celkem z tuků), některé odrůdy mají trochu mírnější nepoměr omega3 : omega6 = 1 : 1 (omega3 průměrně 36% celkem z tuků, omega6 průměrně 41% celkem z tuků). Dnes se právě v prodejnách zdravé výživy apod. prodávají převážně nové potravinářské odrůdy se stabilní olejovou složkou, ale bez výše uvedených zdravotních výhod a přitom se nikdy nedovíte, kterou odrůdu kupujete, abyste si mohli správně vybrat. A které odrůdy patří do těch rozdílných skupin podle obsahu omega3 a omega6 mastných kyselin?
1. ty dobré omega3 : omega6 = 3 : 1, odrůda: Natural, Recital, Baladin, Kaolin, Flanders(omega-3 57%, omega-6 15%), Libra(omega-3 57%, omega-3 16%) …
2. ty horší omega3 : omega6 = 1 : 1, odrůda: Raciol (omega-6 39%, omega-3 32%) …
3. ty nejhorší z pohledu zdraví: odrůda Amon(omega-6 71%, omega-3 2%), Jantar, Lola(omega-6 72%, omega-3 3%)
milos
Zdravim ta Marek, mozes mi prosim ta poradit kde alebo ako mozem zistit o ake kiltivary lanu sa jedna?
Marek
Bohuzial sa to bezne asi zistit neda. Jedine nejako vypatrat u vyrobcu. Moj email je [email protected], napiste mi tam a ja vam poslem link na stranku, z ktorej si mozete zakupit tie dobre odrody.
Laco
Kúpil som lan hnedý s Tesca ale bio výrobca z Ukrajiny máte niekto s ním skúsenosť
Lubenka
Ľanové semiačka nerozhrýzete, treba ich podrviť , ale nie do zásoby, v množstve iba na okamžitu spotrebu, recept Dr. Budwig je tu značne zjednodušený, treba si ho nájsť presnom znení a postupe, na to, aby bol účinný nestačí to napísať v takejto forme, len akoby po povrchu..