Za všeobecne vnímané príčiny celulitídy a zmien na koži sa považuje nahromadený tuk a znefunkčnený alebo ochromený lymfatický systém.
Kým do istej miery je to pravda, často tomu tak nemusí byť. Samotné celulitídne zmeny na koži bývajú nezriedka spôsobované rôznymi zápalmi a bakteriálnymi infekciami.
Predtým, než sa budeme zaoberať samotnými odporúčaniami zameranými na potlačovanie kožných zápalov, pristavme sa na chvíľu pri lymfodrenážnej masáži. V poslednej dobe sa totiž lymfodrenáž stala pomerne veľkým hitom v boji s celulitídou.
Lymfodrenáž je v podstate masáž lymfatických uzlín s cieľom podporiť tok lymfy, ktorá z tela odvádza nahromadenú vodu, toxíny a produkty metabolizmu.
Za určitých okolností dokáže prispieť k liečbe a zlepšeniu stavu kože. Musí sa však aplikovať správne.
Medzi ľuďmi sú rozšírené niektoré nesprávne predstavy o tejto procedúre. Preto sa na uvedené chybné predstavy zameriame a zároveň uvedieme, aký je správny spôsob aplikácie lymfodrenážnej masáže.
Bolesti pri lymfodrenážnej masáži
Jednou z chybných predstáv je, že dobre prevedená lymfodrenáž by mala bolieť. To však je úplne nesprávne.
Dobre vykonaná lymfodrenážna masáž by nemala nikdy bolieť!
V opačnom prípade by mohlo dôjsť k poškodeniu lymfatických uzlín a lymfatických kanálov. Potenciálnym výsledkom je dokonca skolabovanie celého lymfatického systému, čo by v konečnom dôsledku viedlo k zhoršeniu celulitídy.
Lymfodrenážne prístroje
Druhým pomerne častým mýtom je viera v masáže za pomoci lymfodrenážnych prístrojov. Ich používanie je podľa nášho názoru nesprávne. Na kvalitne prevedenú masáž je potrebné mať dobré znalosti, tréning a cit. Tie žiadny prístroj nedokáže nahradiť.
Prístroje spravidla uplatňujú pri masáži rovnaký tlak. Správne vykonaná lymfodrenážna masáž by mala mať odstupňovanú intenzitu. Začína sa zvyčajne s jemnými a malými tlakmi, ktorých intenzita sa časom zvyšuje.
Prístroje majú obmedzený význam pre ich doplnkové použitie, nie však ako hlavný spôsob.
Ďalším problémom býva to, že prístroje spôsobujú nadmerné odvodnenie. Spočiatku sa síce zdá, že došlo k zlepšeniu stavu, no neskôr sa ukáže, že sa celulitída ešte zhoršila.
Nebezpečné vie byť aj používanie masážnych prístrojov, ktoré pracujú na princípe vákua. Všeobecné odporúčanie je vyhľadať kvalitného a vyškoleného lymfodražného maséra (masérku), ktorý vie, čo robí.
Sú oblasti, v ktorých prístroje dokážu vykonať lepšiu prácu. Oblasť lymfodrenáži ňou však nie je.
Lokálna verzus celotelová masáž
Niektorí terapeuti tiež zvyknú tvrdiť, že lymfodrenážnu masáž postačuje aplikovať lokálne na miestach, kde sa celulitída vyskytuje najviac. Nie je tomu celkom tak.
Keďže pri tejto masáži je cieľom podporiť tok lymfy v lymfatickom systéme, dosiahnuť sa to môže len aplikáciou masáže na celé telo.
Čo sa stane pri jej čiastočnej aplikácii? Jednoducho lymfa sa presunie z jednej časti tela (masírovaného) do inej časti (nemasírovanej) a problémy začne spôsobovať tam.
Prípadne sa za nejaký čas po masáži vráti späť do pôvodnej pozície, takže sme tým nič nevyriešili. Preto, ak sa rozhodnete pre lymfodrenážnu masáž, nechajte si ju vykonať poriadne, na celé telo.
Príčiny zlyhávajúceho lymfatického systému
Jednou z hlavných príčin tvorby pomarančovej kože je, ak sa z organizmu nedostatočne odstraňujú odpadové produkty metabolizmu. Prečo tomu tak býva? Medzi najčastejšie dôvody patria nasledovné:
(1) Nedostatočný pohyb
Na rozdiel od krvnej obehovej sústavy, kde za prietok krvi cievami je zodpovedné srdce, takýto centrálny orgán u lymfatického systému neexistuje. Prúdenie lymfy je zabezpečované pohybom samotného tela.
Pri rôznych predkláňaniach sa, záhyboch, chodení, či behu sa rôzne časti tela stláčajú a iné naťahujú. Tieto pohyby potom zabezpečujú prúdenie lymfy.
Ak máte sedavé zamestnanie, alebo sa často dostatočne nepohybujete, potom lymfa sa nemá ako v tele presúvať. Ostáva nehybná, hromadia sa v nej toxíny, tie vyvolávajú reakciu imunitného systému v podobe zápalov a v konečnom dôsledku sa to prejaví na koži v podobe celulitídy.
Jednou z oblastí, ktorá je pri celulitíde výrazne ovplyvnená je stav kolagénu v rôznych tkanivách. Kolagén je v podstate spojivový systém, ktorý bunky nášho tela drží pohromade. Bez neho by sme sa rozpadli.
(2) Bakteriálne infekcie
Výsledkom zaseknutého toku lymfatickej tekutiny a hromadenia toxínov bývajú bakteriálne infekcie.
Medzi baktérie, ktoré najčastejšie vyvolávajú tieto infekcie patria: viaceré druhy stafylokokov, E. coli, klebsiela, proteus, bakteroidy a peptostreptokoky.
Dokonca sa zistilo, že bodnutia niektorých druhov hmyzu môžu prispieť k prenosu infekcií a následnému rozvoju celulitídy.
(3) Cukrovka
Cukrovka pomerne často vedie k ochoreniu známom pod menom diabetická neuropatia. Jedná sa o skupinu ochorení postihujúce nervy.
U ľudí trpiacich touto chorobou nezriedka dochádza k poškodeniu nervov v celom organizme. Následne sa to prejavuje znecitlivením, prípadne bolesťami a slabosťou dlaní, rúk, nôh a chodidiel.
Problémy sa môžu vyskytnúť v ktoromkoľvek orgáne, vrátane tráviaceho traktu a srdca. Je odhadované, že minimálne 50% cukrovkárov trpí nejakou formou neuropatie.
Zmenšená citlivosť v niektorých častiach tela potom má za následok neuvedomovanie si drobných zranení a prítomnosti vriedkov na koži, ktoré sa neskôr prejavia práve ako celulitída. To ďalej môže vyvolávať nedostatočné potenie, vysúšanie pokožky a následne zápalové procesy.
Medzi ďalšie prejavy cukrovkou vyvolanej neuropatie a celulitídy patrí napríklad tromboflebitída, abscesy, osteomelitída a septická artritída.
Terapie zamerané na potlačenie zápalov
Výber terapie potlačujúcej zápaly závisí na type prítomnej baktérie, či už podozrievanej alebo laboratórne potvrdenej. Niekedy je však ťažké rozlíšiť medzi streptokokovou a stafylokokovou celulitídou bez analýzy vzorky kože alebo krvným vyšetrením.
Zvyčajne predtým, než sa potvrdí nákaza konkrétnou baktériou, konvenčná medicína využíva bežné antibiotiká penicilínového typu ako nafclín, prípadne oxacilín.
Pre mierne až stredne ťažké infekcie sa predpisuje dickoxacilín. V prípade alergií na penicilín sa používa erytromicín.
Alternatívna medicína uprednostňuje prírodné látky ako koloidné striebro alebo cesnak, ktoré majú preukázané anti-mikrobiálne účinky.
Liečba celulitídy u väčšiny ľudí zvyčajne veľmi dobre reaguje, keď sa podarí tieto bakteriálne infekcie potlačiť. Celulitída má však tú nepríjemnú vlastnosť, že sa dokáže pomerne rýchlo šíriť. Počas svojho šírenia zároveň spôsobuje závažné škody v zasiahnutých tkanivách.
Preto po jej odhalení je potrebné konať rýchlo.
Ak sa podarí zvládnuť jej prvé prejavy, k zlepšeniu stavu dôjde pomerne rýchlo. Bohužiaľ, uvedené bakteriálne infekcie sa často objavujú u ľudí s poškodeným imunitným systémom.
Po doznení počiatočných prejavov sa neskôr ochorenie v dôsledku zníženej imunity často vracia. Preto je dôležité neuspokojiť sa s prvotnými úspechmi, ale cieľavedome sa zameriavať na zlepšovanie a posilňovanie vášho imunitného systému, predovšetkým z dlhodobého hľadiska.
Odporúčania alternatívnej medicíny
Niektoré odporúčané prípravky a návyky sme už spomenuli v predchádzajúcich odsekoch.
Pre prehľadnosť ich tuto ešte raz zopakujeme a pridáme k nim ďalšie, zamerané predovšetkým na posilnenie imunitného systému a predchádzanie zápalových stavov:
(A) Dostatok pohybu
Ako už bolo spomenuté, lymfatický systém nemá vlastný cirkulačný orgán, akým je u cievneho systému srdce. Preto pre plynulý tok a pohyb lymfy je nevyhnutné mať pravidelný pohyb.
Vhodným prostriedkom a pomocníkom môže byť pre tento prípad Jóga. Tá dokáže výrazne napomôcť, keďže obsahuje niekoľko cvikov výhradne zameraných na podporu lymfatického systému.
(B) Probiotiká
Keďže pri liečbe zápalov sa často používajú konvenčné antibiotiká, je veľmi dôležité obnovovať bakteriálnu mikroflóru v črevách. Je všeobecne známe, že v našom tráviacom trakte sa ukrýva až 80 percent imunity.
Nemalo by zmysel potlačiť jeden zápal vyničením škodlivých baktérii na jednom mieste, aby sa potom iné škodlivé baktérie rozšírili inde. Aj v prípade, keď antibiotiká neužívate, je dobré podporiť vašu črevnú mikroflóru.
(C) Koloidné striebro
Je jedným z najznámejších a najúčinnejších prírodných antibiotík, vhodnou alternatívou ku konvenčne predpisovaným antibiotikám. Niektorí lekári pred ním varujú v súvislosti s algíriou (chronicky šedá pokožka).
Ak sa užíva kvalitný prípravok, s malými nano-časticami striebra, tak toto ochorenie nehrozí. Koloidné striebro je možné užívať povrchovo aj vnútorne (prehltnutím)
(D) Cesnak
Cesnak je pomerne známy svojimi protizápalovými, antimikrobiálnymi a protivírusovými účinkami.
Celý zoznam jeho pozitívnych vlastností by bol pomerne dlhý. Mnohé z nich sú priam ideálne práve pri liečbe celulitídy. Podobné účinky má aj čajovníkový olej (tee tree oil)
(E) Esenciálne mastné kyseliny (omega 3-6-9)
Omega kyseliny ako gama linoleová kyselina (GPA) a ekosapentaenová kyselina (EPA) majú známe protizápalové účinky.
Okrem toho majú regeneračné účinky na poškodené nervy.
(F) Vitamín C
Vitamín C je potrebný pre veľké množstvo metabolických procesov v organizme. Má nielen protizápalové účinky, je tiež silný antioxidant a hrá významnú úlohu pri tvorbe a obnove kolagénu.
Práve obnova poškodeného kolagénu hrá kľúčovú úlohu pri odstraňovaní celulitídnej pomarančovej kože.
(G) Vitamín A
Tento vitamín je známy aj ako vitamín zabraňujúci vzniku infekcií.
Tiež hrá dôležitú úlohu pri vytváraní a obnove epitelových tkanív poškodených celulitídou.
(H) Mangán
Minerál mangán zohráva nezastupiteľnú úlohu pri tvorbe kožných buniek a spojivovom tkanive. Tiež prispieva k obnove a oprave jeho poškodených častí.
Potraviny s najvyšším obsahom mangánu sú: klinčeky, šafran, pšeničné klíčky, raž, ryžové a ovsené otruby, ananás, lieskové orechy, ustrice, kakao, tmavá čokoláda, čili a tekvicové, ľanové, sezamové a slnečnicové semienka.
Zopár odporúčaných byliniek
Okrem vitamínov či niektorých potravín, na celilitídu sú výborné aj nasledovné bylinky:
(1) Pupočník ázijský (gotu kola, herba hydrocotylae asiaticae, centella asiatica)
Predpokladá sa, že táto rastlina má priaznivé účinky na rôzne orgány, špeciálne kožu, spojivové tkanivá, lymfatické a hubovité membrány. Používa sa povrchovo, hlavne pri nedostatočnosti prekrvenia, zápale mäkkých tkanív a pri hojení pooperačných rán.
Primárny efekt pupočníka ázijského je v posilňovaní spojivových tkanív prostredníctvom stužovania oslabených ciev.
Tiež sa uvádza jeho pozitívny vplyv na zvyšovanie hrúbky kože v poranených alebo infikovaných miestach. Všetky spomínané účinky môžu výrazne napomôcť pri liečbe samotnej celulitídy.
(2) Pagaštan konský
Táto bylina obsahuje extrémne silné prírodné protizápalové látky. Pagaštan sa tiež preukázal pomerne účinný pri zmierňovaní a odstraňovaní opuchov.
Medzi jeho ďalšie predpokladané efekty patrí podpora prúdenia lymfy. Všetky tieto vlastnosti ho robia pre liečbu celulitídy veľmi nádejným kandidátom.
Emil
Rádi čteme … vše
lubomír
Kvalifikovaná informácia ďakujeme a pridávame podľa nášho názoru tieto
Nasledujúce potraviny sú obzvlášť dôležité pre zníženie systémového zápalu:
Výrobky s polyamínmi. Tieto látky môžu vstúpiť do buniek a rozložiť „bunkový odpad“. Veľa z nich je v zrejúcich syroch, hubách a grapefruitoch.
Potraviny s probiotikami. Obsahujú živé baktérie, ktoré sú dôležité pre udržanie normálneho črevného mikrobiómu. Ide hlavne o fermentované mliečne výrobky s obmedzenou trvanlivosťou.
Potraviny s vlákninou. Vláknina je potravou pre prospešnú črevnú mikroflóru. Jeho hlavným zdrojom sú rastlinné produkty.
Potraviny s polyfenolmi. Patria sem antioxidačné látky, ktoré neutralizujú voľné radikály. Nachádzajú sa vo veľkých množstvách v zelených a bobuliach.
Potraviny s horčíkom. Tento stopový prvok znižuje koncentráciu zápalových molekúl v krvi. Niektoré z jeho najlepších zdrojov sú pohánka, šošovica a orechy.
Potraviny s vitamínom K. Znížte rýchlosť tvorby zápalových markerov. Väčšina tohto vitamínu sa nachádza v listovej zelenine.
Výrobky so spermidínom. Urýchľuje proces autofágie – zničenie „bunkového odpadu“. Vo väčších množstvách sa nachádza v klíčkoch. V hubách a zrejúcich syroch je toho veľa.
Kurkumínové výrobky. Táto látka znižuje aktivitu enzýmov zapojených do zápalu. Jeho hlavným zdrojom je korenistá korenistá kurkuma
Barbara
Nepíšte dávkovanie cesnaku – škoda!