Aj keď máte predpis na liek od lekára, nemusí to znamenať, že tento liek bude pre vás bezpečný na užívanie. Ako sa zistilo, veľa populárnych liekov na predpis má vážne vedľajšie účinky – od krátkodobej nevoľnosti, cez bolesti hlavy, až po chronické zápaly, myopatie a srdcové choroby, či horšie.
Táto dôležitá informácia je často zatajená pred pozornosťou spoločnosti. Zámerne sa prechováva mýtus, že lieky schválené zdravotníckymi úradmi sú mimo akéhokoľvek rizika.
Aby ste lepšie chápali a mali prehľad o tejto problematike, tu je šesť skupín lekármi predpisovaných liekov, pri ktorých by ste mali dvakrát pouvažovať, než sa ich rozhodnete užívať z dôvodu sprievodných rizík s nimi súvisiacimi.
O skúsenostiach pacientov, ktorí zažili ich nežiaduce vedľajšie účinky, hovorí nejedno diskusné fórum.
1. Inhibítory protónovej pumpy (PPIs)
Milióny ľudí berie PPls na zmiernenie symptómov refluxnej choroby pažeráka – ťažkosť spôsobená prenikaním kyseliny a jedla späť do pažeráka.
Lenže sa ukázalo, že PPls ako Nexium (exomeprazole) a Prevacid (lansoprazole) zabraňujú absorbovaniu živín a zamedzujú produkcii potrebných žalúdočných štiav, čo môže viesť k iným zdravotným problémom.
Americký úrad pre potraviny a liečivá (FDA) vydal najmenej tucet upozornení na nebezpečenstvo plynúce z užívania PPls, ktoré zahrňujú zvýšený risk bakteriálnej hnačky, nedostatok magnézia a lámavosť kostí.
Dlhodobé užívanie PPls bolo tiež spojené so zvýšeným rizikom zápalu pľúc a nezdravého priberania na váhe.
2. Statíny
Na prvom mieste v rebríčku predajnosti liečiv za posledných niekoľko rokov sú statiny, vítané medicínskou spoločnosťou ako druh zázračných liečiv na zvýšený cholesterol a srdcové ochorenia.
Avšak populárne lieky ako Atorvastatin, Tulip, Torvacard, Zaranta, Crestor a iné zvýšili u užívateľov riziko cukrovky, choroby pečene, poškodenie mozgu, zakrpatenie svalov a dokonca aj skorú smrť.
Vedľajšie účinky statinov sú tak závažné, že FDA v poslednom čase rozšírilo oficiálne varovanie na ich užívanie.
Okrem toho, viac ako tucet štúdií ukázalo, že užívanie týchto liekov ako základnú prevenciu na predchádzanie srdečného záchvatu či infarktu pomáhajú málo, ak vôbec. To znamená, že statiny sú medicínsky neužitočné pre milióny inak zdravých ľudí, ktorým sú predpisované.
3. Antibiotiká
Antibiotiká sú ďalšou skupinou liečiv, ktoré spôsobujú dlhodobé zdravotné problémy bez poskytnutia veľkého, či vôbec nejakého prospechu. Sú nezmyselne predpisované pre zdravotné problémy, ktorým často ani nezodpovedajú.
Antibiotiká a ich dlhodobé zneužívanie medicínskou vedou spôsobilo veľa infekcií, ktoré sú zhubné a neliečiteľné.
Podľa Shane Ellison, z časopisu The People’s Chemist, 3 najnebezpečnejšie v súčasnosti predpisované antibiotiká (účinné látky, obchodné názvy sa môžu líšiť) sú:
- levofloxactin
- vancomycin hydrochloride
- trimetoprim a sulfamethoxazol
Dodáva, že tieź antibiotiká ako ciprofloxacin, moxifloxacin HCL a ofloxacin môžu spôsobiť vážne a trvalé postihnutia.
4. Neuroleptiká
Jedné z najsmrteľnejších liekov, neuroleptiká, sú bežne predpisované na stavy ako schizofrénia, bipolárna porucha a vážne depresie, ale tiež na „bez-titulované“ zdravotné stavy, napríklad mierne poruchy nálad či každodenné starosti.
Ukázalo sa, že populárne neuroleptiká kvetiapín, aripiprazol, risperidín a olanzapín zvyšujú hladinu cukru v krvi, tukov a cholesterolu a podporujú k nadobudnutiu nadváhy.
O to viac znepokojujúce je dlhodobé neurologické a mozgové poškodenie, ktoré môže byť dôsledkom brania neuroleptík.
K tomu ešte môžeme spomenúť vysoko zvýšené riziko metabolického syndrómu, ktoré môže zahrňovať veľké zdravotné problémy ako srdcovocievne choroby alebo cukrovku.
Neuroliptiká sú tak nebezpečné, že štúdium uverejnené v časopise British Medical Journal ich vyhlásilo za viac smrteľné ako terorizmus.
5. Opioidné tabletky tlmiace bolesť
Farmaceutické lieky boli oficiálne prehlásené za hlavnú príčinu smrti v Amerike. Vedúcu funkciu majú práve opioidné pilulky na tíšenie bolesti ako hydrokodón a acetaminofén, oxykodón, osykodón a acetaminophen, kodeín a morfium.
Podľa štúdií Brandeiskej univerzity v Massachusetts, lekárske recepty na bolesť tíšiace tabletky sú dnes zodpovedné za väčší počet prípadov smrteľného predávkovania sa v porovnaní s heroínom alebo kokaínom.
Americké centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) vyhlásilo epidémiu v reakcii na zvyšujúce sa množstvo predpisovaných liekov proti bolesti so smrteľnými následkami.
6) Selektívne inhibítory spätného vychytávania serotonínu (SSRIs)
Antidepresíva fluoxetín, sertralín, paroxetín a escitalopram sú medzi nami už roky. Avšak nebezpečenstvo ich užívania dostáva typicky oveľa menej pozornosti ako by si zaslúžilo.
Vedľajšie účinky, zahrňujúc sklony k sebevražde, sexuálna disfunkcia, gastrointestinálne krvácanie a srdcové ochorenia, sú len malým kúskom ľadovca, keď hovoríme o vedľajších účinkoch SSRIs.
V niektorých prípadoch, SSRIs môžu v podstate zhoršiť depresívne stavy, čo môže u niektorých jednotlivcov viesť k násiliu.
Záver
Spôsobili vám niektoré tu uvedené lieky vážne nežiaduce vedľajšie účinky?
Potom sa o ne určite nezabudnite podeliť s nami i ostatnými čitateľmi v diskusnom fóre, respektíve komentároch pod článkom.
Ladislav Szécsényi
Chcem sa opýtať, že či aj Nolpaza 40 mg /pantoprazol/ gastrorezistentné tablety… patrí medzi tie PPls, ktoré škodia. Ďakujem za odpoveď.