Stavy úzkosti a nervovej nepohody z času na čas dôjdu na každého z nás. Nemusí to byť však pretrvávajúci problém, pretože existuje množstvo prírodných prostriedkov na ukľudnenie.
Poďme sa teda pozrieť trošku bližšie na to, ako náš nervový systém reaguje na stavy úzkosti a tiež na možnosti liečby, ktoré ponúkajú doma dostupné látky.
Stavy nervovej nepohody sa môžu na nás prejavovať rôzne. Tuto je pár najčastejších symptómov:
- búšenie srdca
- pocity náhleho ohrozenia
- neschopnosť koncentrácie
- svalová stuhnutosť
- sucho v ústach
- potenie
- zle od žalúdka, pocity chvenia v žalúdku
Mocný elixír proti stresu a úzkosti
Citrón a med sú známe svojimi upokojujúcimi a relaxačnými účinkami. Isté látky v mede majú na nervy utišujúci vplyv, ktorý sa výraznejšie prejavuje pri jeho konzumácii vo väčšom množstve.
Suroviny
- 2 čajové lyžičky čerstvej citrónovej šťavy
- 1 až 2 čajové lyžičky práškového zázvoru. Začať môžete s 1 lyžičkou a ak zvládnete silu elixíru, môžete pridať druhú (zázvor kúpite ako koreninu v každých potravinách za pár centov)
- 1 čajovú lyžičku medu
Príprava
Pridajte všetky suroviny do misky a dobre premiešajte. Vyrobený liek si rozdeľte na 3 časti, uskladnite v chladničke a užívajte 3 krát denne (ráno, na obed a večer).
Môžete si ho pripraviť aj vždy čerstvý, v takom prípade použite tretinové množstvá surovín.
Užívať to môžete buď priamo (bude to ale dosť silné) alebo zriedené v pohári čistej vody.
Ďalšie bylinky na ukľudnenie nervov
V prípade záujmu môžete vyskúšať aj niektoré z ďalších byliniek s dobrými účinkami na nervový systém.
Levanduľa
Jedna všestranne zameraná, dvojito zaslepená, randomizovaná štúdia z roku 2010 porovnávala levanduľový olej s liekom proti úzkosti lorazepamom.
Zistila, že obe látky boli efektívne proti všeobecnej aj pretrvávajúcej úzkosti. Výhodou levandule je, že nemá sedatívne vedľajšie účinky tak ako klasické upkojujúce lieky.
Dávkovanie: Užívajte 80 mg doplnku levandule na deň, prípadne užívajte olej v rámci aromaterapie.
Medovka (po česky meduňka)
Výskum publikovaný v roku 2004 aplikoval jeho účastníkom extrakt z medovky (buď 300 alebo 600 mg), respektíve placebo. Následne hodnotil ich náladu po 1 hodine.
Vyššia dávka mala za následok upokojenie, zníženie stresu, zlepšenie duševnej pohody a zvýšenie pozornosti. Dokonca aj nižšia dávka pomohla účastníkom štúdie vypracovať viac matematických úloh v kratšom čase.
Dávkovanie: Užívajte 300 až 500 mg extraktu medovky 3 krát denne. Prípadne 60 kvapiek denne alebo štvrtinu až celú čajovú lyžičku sušenej byliny medovky v horúcej vode v podobe čaju 4 krát denne.
L-theanín
Toto nie je priamo bylinka, ale vo vode rozpustná aminokyselina. Má však za sebou tak dobré výsledky výskumu, že sme ju museli sem uviesť.
Nachádza sa prevažne v zelenom a čiernom čaji. Dá sa zohnať aj ako doplnok výživy. Štúdie zistili, že má priamy účinok na nervy a mozog, pomáha znižovať stres i úzkosť bez toho, aby spôsobovala malátnosť či ospalosť.
JozefTL
Super recepty, vyskúšam to….ale možno tam chýba impulzná kvantová akcelerácia liečivých účinkov formou pyramidálnej a hexagonitovej energie….mám to funkčne odskúšané na viacerých čajoch a substanciach aj vedecky na báze kvantovej fyziky /Nobelova cena r./ overené……