Ochorenia štítnej žľazy výrazne ovplyvňujú vašu váhu, úroveň energie a celkovú fyzickú kondíciu.
Existujú potraviny, ktorým by ste sa pri problémoch so štítnou žľazou mali za každú cenu vyhýbať. V opačnom prípade sa chorobný stav a zdravotné problémy môžu ešte viac skomplikovať.
Medzi tieto potraviny patrí nasledovných 6 druhov potravín:
1. Cukor a sacharidy
Rafinovanému (spracovanému) cukry sa vyhýbajte vždy, keď sa to len dá.
Regulácia úrovní vášho telesného cukru je pri ochoreniach štítnej žľazy, ale aj pri ostatných autoimunitných ochoreniach, veľmi dôležitá.
Potraviny s vysokým obsahom cukru môžu viesť z výšeniu inzulínovej rezistencie. Okrem toho, tieto potraviny významnou mierou ovplyvňujú a sťažujú činnosť vášho pankreasu.
2. Vyprážané jedlá
Vyprážané jedlá majú vysoký podiel trans-tukov. Tieto tuky bránia efektívnej činnosti hormónov štítnej žľazy. Týka sa to tak prirodzených hormónov, ako aj umelo dodávaných vo forme liekov.
Výsledkom môže byť zvýšenie únavy, vyčerpanosti, problémov so spánkom a ďalších prejavov ochorenia štítnej žľazy.
3. Sója a sójové produkty (tofu a podobne)
Odporúča sa, že ak užívate lieky na štítnu žľazu, mali by ste sa vyhýbať konzumácii sóje a ostatných sójových produktov.
Ak sa sóje nedokážete vzdať, potom aspoň znížte jej konzumáciu a dodržujte časový odstup minimálne 4 hodín medzi užitím liekov a konzumáciou sóje. Ide o čas potrebný na to, aby vaše telo spracovalo účinné látky liekov. Sója totiž výrazne narúša ich vstrebávanie v črevách.
Problémom sú hlavne izoflavonoidy nachádzajúce sa v sóji, ktoré sú zodpovedné za znižovanie činnosti štítnej žľazy. Platí to prevažne pre ľudí trpiacimi nedostatkom jódu.
Okrem toho, sója obsahuje látky, ktoré celkovo narúšajú hormonálnu rovnováhu v tele.
4) Kapustovité druhy zeleniny
Ak vám bolo diagnostikované ochorenie štítnej žľazy, potom radšej nejedzte žiadnu kapustovitú zeleninu.
Medzi kapustovitú zeleninu radíme:
- kapusta
- karfiol
- brokolica
- ružičkový kel
- kel
- kvaka
- čínska kapusta
Tieto druhy zeleniny môžu znižovať schopnosť tela absorbovať lieky na podporu činnosti štítnej žľazy alebo lieky doplňujúce hormóny štítnej žľazy.
5) Obmedzenie kávy a kofeínu
Ak konzumujete kávu a ostatné nápoje s obsahom kofeínu s mierou, nemalo by to spôsobovať žiadne problémy.
Avšak ich nadmerné pitie dokáže narúšať činnosť nadobličiek, pretože kofeín zvyšuje vyplavovanie hormónov adrenalínu a noradrenalínu. To potom vedie k adrenalínovej únave a ďalším prejavom hormonálnej nerovnováhy.
6) Jedlá obsahujúce lepok
Lepok vyvoláva tvorbu gliadínu, čo je proteín, ktorý je pre telo cudzí. Štítna žľaza na druhej strane produkuje enzým transglutaminázu, ktorá sa chemicky na gliadín podobá.
Po konzumáciu lepku váš imunitný systém rozpozná gliadín ako ohrozenie a zaútočí naň. Súčasne však tento útok zasiahne aj transglutaminázu. Ak k tomu dôjde, môže trvať veľmi dlhú dobu, kým sa z tohto útoku štítna žľaza zotaví.
Preto, ak trpíte nejakým autoimunitným ochorením štítnej žľazy, potom požiadajte vášho lekára, aby vás otestoval na intoleranciu lepku.
Záver
O prírodnej liečbe štítnej žľazy sme pred časom vydali aj samostatnú elektronickú knihu. Viac informácií o nej nájdete TU (o jej českej verzii TU).
V tejto e-knihe sa dozviete všetko potrebné pre liečenie rôznych diagnóz spojených so štítnou žľazou – tak zníženej, ako aj zvýšenej funkcie štítnej žľazy. Ďalej sa dočítate o odporúčaniach ohľadne stravy, byliniek a vitamínových doplnkoch, ktoré 4 veci môžu na vašej štítnej žľaze napáchať doslova spúšť a mnoho ďalších dôležitých informácií.
veruna
Hormony na štítnou žlázu užívám cca 10 let. Ale nikdy mě lékař neinformoval o nehodných potravinách. 🙁
Asi to ani neví ?
Veruna