Vaša štítna žľaza je zodpovedná za viacero kritických telesných funkcií. Preto je nanajvýš dôležité, že urobíte všetko pre to, aby ste si ju udržali v dobrej kondícii.
Milióny ľudí majú štítnu žľazu, ktorá je príliš aktívna alebo naopak, málo aktívna. To znamená, že v oboch prípadoch nevykonáva svoju činnosť správne.
Existujú však veci, ktoré môžete začať robiť už dnes, aby ste zabezpečili, že vaša štítna žľaza bude pracovať tak, ako má. Vtedy bude aj celé telo fungovať správne.
Štítna žľaza produkuje určité hormóny, ktoré sú potrebné na mnohé telesné činnosti. Ak ich produkuje príliš, hovoríme tomu zvýšená činnosť štítnej žľazy a ak málo, vtedy ide o zníženú činnosť štítnej žľazy.
Každý z týchto dvoch stavov má nepriaznivý vplyv na vaše zdravie. V extrémnych prípadoch môže dôjsť až k paralizujúcim komplikáciám.
Preto, ak sa u vás vyskytne odchýlka smerom či už hore alebo dole, potom pre zlepšenie kvality života je potrebné učiniť kroky smerujúce k rýchlej náprave.
Telesné funkcie, ktoré reguluje štítna žľaza
Medzi najdôležitejšie telesné funkcie, ktoré riadia hormóny štítnej žľazy, patria nasledovné:
- transport elektrolytov
- regulácia svalovej a srdcovej činnosti
- regenerácia kostí
- regulácia rastu počas dospievania
- pomoc pri regulácii menštruačného cyklu
- pomoc pri regulácii sexuálnej žiadostivosti a libida
- bunková syntéza bielkovín
- využiteľnosť živín a ich premena na energiu
- regulácia metabolizmu
- konverzia beta-karoténu na vitamín A (retinol)
- pomoc pri regulácii mentálnych procesov
Na podporu zdravia štítnej žľazy existuje niekoľko rôznych byliniek. Konzumujú sa buď v podobe čaju, alebo extraktov v kapsuliach a tabletkách.
Pre dosiahnutie želaného efektu je kriticky dôležité, aby ste užívali správnu dávku.
Spomedzi všetkých bylín sme pre vás vybrali tých 7 najlepších. Vy si potom vyberte tie, ktoré najlepšie zodpovedajú druhu vášho problému so štítnou žľazou.
1. Chaluha bublinatá (Fucus vesiculosus, bladderwrack)
Táto rastlinka so smiešnym názvom má pre ľudí trpiacich zníženou štítnou žľazou veľký potenciál.
Obsahuje veľa jódu, ktorý je základným a najdôležitejším prvkom pre tento orgán.
Dodávaním jódu dokážete zlepšiť a podporiť činnosť vašej štítnej žľazy.
2. Ľanové semienka
O ľanových semienkach zrejme často počúvate pri problémoch s trávením, pretože obsahujú vysoký podiel vlákniny, prípadne pri liečbe rakoviny a to vďaka ich obsahu nenasýtených mastných kyselín.
Výrazne však pomáhajú aj pri ťažkostiach so štítnou žľazou.
Zvlášť tí ľudia, ktorí trpia jej zníženou činnosťou, dokážu tento problém vyriešiť každodennou konzumáciou čerstvo pomletých ľanových semienok.
Najlepšie na týchto semienkach je to, že na dosiahnutie želaného efektu potrebujete iba jedinú polievkovú lyžicu denne. Môžete si ich pridať do nápoja alebo do iného jedla.
Konzumovať sa však musia vždy surové, preto ich pridávajte do jedla až po jeho uvarení, nie predtým.
3. Echinacea
Táto rastlinka je populárna na podporu imunity. To je aj dôvod, prečo funguje tiež pri podpore štítnej žľazy.
Je výhodná pre tých, ktorí trpia na jej zvýšenú činnosť. Potrebné je však užívať koreň echinaceii.
Z uvedeného dôvodu budú na účel bežne dostupné prípravky v obchodoch nedostatočné, pretože väčšina z nich neobsahuje koreň, ale kvety alebo listy echinacei.
Koreň echinaceii sa užíva vo forme čaju.
4. Zázvor
Zázvor už zrejme používate na zmiernenie nevoľností či podráždeného žalúdka.
Koreň zázvoru je však vhodný aj pri zníženej funkcii štítnej žľazy, pretože obsahuje veľa zinku, horčíka a draslíka. Ide popri jóde o ďalšie minerály, ktoré štítna žľaza potrebuje pre svoju správnu funkciu.
Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov užívajte čerstvý zázvor, nie sušený v prášku.
Môžete zjesť kúsok čerstvého zázvoru alebo si z neho pripravte čaj tak, že ho postrúhajte, zalejete vriacou vodou, necháte vylúhovať aspoň 5 minút a potom ho cez sitko scedíte.
Na dochutenie doň môžete pridať trocha medu.
5. Sladké drievko
Ak máte zníženú funkciu štítnej žľazy, ktorá vám spôsobuje únavu, potom vám táto bylinka dokáže pomôcť.
Okrem podpory štítnej žľazy tiež zlepšuje náladu a dodáva viac energie.
Ako bonus obsahuje aj kyselinu glycyrretinovú, ktorá pôsobí na potláčanie rastu niektorých druhov rakoviny štítnej žľazy.
6. Žihľava
Žihľava je vhodná tak pre ľudí so zvýšenou, ako aj zníženou činnosťou štítnej žľazy.
Často sa o nej hovorí aj ako o toniku na štítnu žľazu, pretože obsahuje veľa jódu a dokáže odstrániť nedostatok tohto prvku v tele.
Najjednoduchším a najúčinnejším spôsobom je konzumácia žihľavy je vo forme čaju.
7. Pupalka dvojročná
Pupalka je veľmi prospešná na rôzne ženské ochorenia. Okrem toho je tiež vysoko prínosná aj pre zdravie štítnej žľazy.
Dokáže účinne odstraňovať prejavy zníženej činnosti štítnej žľazy, ako sú vypadávanie vlasov či silná menštruácia.
Najbežnejším a najúčinnejším spôsobom jej konzumácie je pitie čaju.
Záver
Ako vidíte, keď vaša štítna žľaza nepracuje správne, môže sa to prejavovať celou paletou rôznych zdravotných problémov.
Prejdite si zoznam rastliniek uvedených v tomto článku a vyberte si tú (prípadne aj viacero), ktorá najviac zodpovedá vášmu konkrétnemu prípadu.
Poraďte sa však aj so svojim lekárom, ktorý vám odporučí tú najvhodnejšiu pre vás. Tiež vám pomôže stanoviť správnu dávku, keďže tá sa pre rôznych pacientov môže líšiť.
Okrem toho vám aj zaručí, že zvolená bylinka nebude mať vedľajšie účinky, prípadne interakcie s inými liekmi.
Mira
Viete poradit prirodnu liecbu na strumu? Lekarka mi predpisala hormony, ale ja ich neberiem. Uprednostnujem prirodnu cestu. Zatial si davam tekvicovy olej, vraj mnohym pomohol.
Anna says
Opytajte sa svojo endokrinologa či mate dostatok jodu.Ak nie tak si občas kupte jod na prirodnej baze a uživajte,a takisto aj lanove semienka si dajte do jogurtu na noc a rano to zjedzte,
judita
ja som mala zvacsenu stitnu zlazu pocit velkej hrce v krku, lekari ma posielali na odstranenie stitnej zlazy a v knihe od Marie Treben som nasla informaciu o lipkavci.
To je taka burina. Su dva druhy, ja som pouzivla ten s malymi listkami.
Bolo treba robit z nej odvar a kloktat. Robila som to denne cele leto a hrca zmizla. Odvtedy ubehlo asi 15 rokov a vsetko je zatial v poriadku. J.
maria bežilová
Prosim o radu na zlepšenie sluchu prirodnou metodou
Eva
Děkuji za tipy na uzdravení štítné žlázy, mám její sníženou činnost a jeden uzlík, lékařka mi předepsala léky, ale nedělají mi dobře, proto je neužívám. Uzlík mám cca 15 let, nijak mi nevadí ani nepřekáží, ale primář mi řekl ať zapomenu, že se sám ztratí, že musí celá žláza ven. Operaci jsem odmítla. Od té doby jsem změnila už 4 endokrinology, protože každý z nich mi chtěl na štítce dělat punkci, nebo ji rovnou odstranit.
Věřím, že jak se uzlík objevil, zase může zmizet. Piju bylinkové čaje na pročištění jater a poslední ultrazvuk před dvěma měsíci ukázal, že uzlík je už poloviční. Jde to sice pomalu, ale zmenšuje se. Přidám do jídelníčku ještě produkty, které radíte. Moc Vám za doporučení děkuji.
Anna
p.Eva ja vam pošlem meil,[email protected] alebo č.t.+420 777 325 559.Zavolajte jej alebo napište.Neviem či ste počuli o vyrobkoch na prirodnej baze http://www.okg-family.cz.Ja som ich sice ešte neuživala lebo som momentálne mimo EU ale ak sa vratim domov tak si ich objednam.Ja sa tiež liečim na ŠŽ mam zniženu činnost ale mam tam aj uzliky,Asi pred 6 rokmi som vypila Lugov roztok to jod priprav,v lekarni a trocha som sa predavkovala takže teraz som bez liekov.Momentálne uživam na prirodnej baze od Walmarku ako Kelp Jod.
Potom sa ozvite na [email protected] Tešim sa.Uzdravujte sa.
judi
mne pomohlo kloktanie odvaru z lipkavca, toho s mensimi listkami
malo sa zvacsenu stitnu zlazu, lieky nefungovali a citila som v krku hrcu, po jednom lete s tyto kloktanim tak 3x do tyzdna sa to upravilo
iveta
co je dobre na potenciju
veronika
na strumu nepomoze nic casom dorastie amusi ist von nepritel STRES JATo mam zasebou