Správna výživa hrá pri udržiavaní zdravej pokožky dôležitú úlohu. Niektoré vitamíny a minerály dokážu poskytnúť antioxidačný efekt, ktorý zlepší vzhľad pokožky a vyhojí ju smerom zvnútra von. Tieto nutričné látky tiež vyživujú pokožku, znižujú zápaly a potláčajú infekcie.
Môžete ich samozrejme konzumovať vo zvýšenej miere aj keď ste zdraví a problémy s pokožkou zatiaľ nemáte. Pomôže vám to udržiavať ju zdravú a predchádzať možným komplikáciám.
Nasleduje zoznam nutričných látok, ktoré sú pre zdravie vyžarujúcu pokožku podstatné, vrátane potravín, ktoré ich obsahujú.
1. Vitamín A
Vitamín A povzbudzuje rast zdravej pokožky, podporuje hojenie rán a posilňuje imunitný systém. Je tiež vynikajúci prostriedok na oddialenie efektov starnutia.
Preto, ak chcete minimalizovať tvorbu vrások, ošumelej pokožky a ďalších efektov starnutia, potom strava bohatá na tento vitamín môže byť pre vás veľkým pomocníkom.
Dobrými zdrojmi vitamínu A sú vajíčka, listová zelenina, mliečne produkty, mrkva, tekvica, sladké zemiaky, červené papričky, melón, pečeň a ďalšie.
2. Alfa lipoová kyselina (ALA)
ALA poskytuje vynikajúcu ochranu pred zápalmi a poškodeniami voľnými radikálmi. Alfa lipoová kyselina má veľmi silné protizápalové vlastnosti, čo ju robí ideálnou proti akné.
Medzi jedlá obsahujúce vysoké množstvo ALA patria niektoré mäsové výrobky, obzvlášť vnútorné orgány ako srdce, pečienka a obličky, potom brokolica, špenát a ďalšia listová zelenina. Alfa lipoová kyselina sa nachádza sa tiež nachádza v droždí, špeciálne v pivovarských kvasniciach.
Nižšie množstvo ALA sa prirodzene vyskytuje aj v ružičkovom keli, hrachu a paradajkách.
3. DMAE
Dimetyl arninoetanol (DMAE) je prirodzene sa vyskytujúca nutričná látka vo vysokých koncentráciách hlavne v rybách ako sú losos a sardinky.
Ukázalo sa, že má dobré protizápalové účinky a u pokožky zvyšuje jej pružnosť.
4. Zinok
Zinok je minerál, ktorý lieči poranenia, zvyšuje energiu, podporuje metabolizmus a udržiava kolagén. Je tiež nevyhnutný na správne fungovanie imunitného systému a hrá dôležitú úlohu pri potláčaní zápalov.
Zinok akceleruje obnovovanie kožných buniek a tiež sa ukázal účinný proti akné. Jedlá bohaté na zinok sú lastúry, hovädzie, jahňacie, pšeničné klíčky, špenát, tekvica, sezamové semienka, orechy, kakao, fazuľa a ďalšie.
5. Omega 3 mastné esenciálne kyseliny
Omega 3 kyseliny sú potrebné pre dobrú fyzickú výkonnosť a priebeh mnohých biochemických procesov v organizme. Ich úlohou je udržiavanie buniek zdravých a zabezpečenie správneho fungovania bunkových membrán.
Majú silné protizápalové účinky a zmierňujú kožné ochorenia ako ružovka a ekzém (ružovka je chronické kožné ochorenie tváre, pri ktorom vzniká trvalé začervenanie a tvoria sa rozšírené cievky).
Omega 3 kyseliny pomáhajú znižovať začervenanie pokožky pri spomenutých ochoreniach.
Strava bohatá na omega 3 kyseliny je spájaná aj so znižovaním výskytu suchej pokožky a jej stenčovania.
6. Vitamíny skupiny B
Vitamíny skupiny B vytvárajú zdravo vyzerajúcu pokožku, vlasy, nechty. Špeciálne sú to vitamíny B1, B2, B3, B5, B9 a B12, biotín a cholín.
Vitamín B1 napríklad zvyšuje cirkuláciu krvi v tele a dáva vašej pokožke pekný nádych. Vynikajúcimi zdrojmi tohto vitamínu sú vaječné žĺtka, orechy a hrozienka.
Vitamín B3 (niacín) sa roky používa na liečbu zápalových stavov, vrátane akné. Jedla obsahujúce veľké množstvo niacínu zahŕňajú ryby, mäso, huby, zelený hrášok, slnečnicové semienka a avokádo.
Vitamín B5 (kyselina pantoténová) je dôležitý pri metabolizme tukov a má tiež účinok na tvorbu mazu v pokožke. Obsahujú ho jedlá ako huby, mastné ryby, avokádo, vajíčka, mäso, slnečnicové semienka a sladké zemiaky.
No a čo sa týka vitamínu B12, obsahuje ho prevažne mäso, mliečne výrobky a vajcia.
7. Vitamín E
Ide o silný antioxidant, ktorý pomáha potláčať zápaly a zlepšuje akné. Vitamín E je pre pokožku prospešný tým, že zadržiava v nej vlhkosť a tiež spomaľuje procesy starnutia.
Vitamín E nájdete vo veľkom množstve potravín ako celozrnná pšenica, vajcia a ryby, no v najvyššej koncentrácii sa vyskytuje v rastlinných olejoch, zvlášť v olivovom oleji. Ďalej sa nachádza v pšeničných klíčkoch, avokáde, semenách a vo viacerých druhoch orechov.
8. Vitamín C
Vitamín C nájdete vo všetkom ovocí a zelenine, no vo veľkom množstve prevažne v kivi, citrusových plodoch, červenej a zelenej paprike, grapefruite, zeleninovom a paradajkovom džúse, jahodách, brokolici a mangu.
Najväčšia koncentrácia vitamínu C v prírode sa nachádza v ovocí acerola. Na Slovensku je ho ťažké zohnať v čerstvom stave, no predáva sa vo forme acerolového prášku obsahujúcom viaceré prírodné formy vitamínu C.
Ďalším ovocím s vysokým obsahom vitamínu C a ďalších živín sú rôzne bobuľovité plody. Tie sú známe svojimi účinkami odďaľovať efekty starnutia bojom s voľnými radikálmi poškodzujúcimi pokožku.
Vitamín C je veľmi háklivý na teplo a svetlo a pri dlhotrvajúcom vystavení týmto vplyvom sa ničí. Preto všetky potraviny, ktoré ho obsahujú, by ste mali jesť čerstvé, nevarené a nesušené.
Anton Korgo
Najväčšia koncentrácia vitamínu C v prírode sa nachádza v ovocí acerola. Na Slovensku je ho ťažké zohnať v čerstvom stave….
My predavame Acerolu na Slovensku ako mrazenu duzinu a mrazene ovocie uz viac ako 20 rokov cez nasu Firmu v Banskej Bystrici, a sucasne i podporujeme sportovcov nasimi vyrobkami z Brazilii.