Ak máte problémy so spánkom počas noci, vedzte, že ide o pomerne bežný zdravotný problém. Často je spôsobený rýchlym životným štýlom a stresom.
Podľa Amerického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) je spánková deprivácia značne rozšírená. Ľudia preto míňajú veľa peňazí na vyriešenie tohto problému.
Mnohí skúšajú rôzne lieky, meditácie, relaxačné techniky, banánové čaje, lepšie matrace a množstvo ďalších spôsobov na dosiahnutie kvalitnejšieho nočného spánku.
Bohužiaľ, často sa stáva, že len málo ľudí je nakoniec vo svojom snažení úspešných.
Existuje však ešte jedna metóda ako uvedený cieľ dosiahnuť, ktorú ste zrejme doteraz ešte nevyskúšali.
Uvažovali ste už niekedy o tom, že rozmiestnite v spálni kvety s pozitívnym vplyvom na ľudský spánok? Ak nie, určite to vyskúšajte!
Ďalšie zdravotné prínosy, ktoré majú kvety a rastliny v spálni
Okrem samotného zlepšenia spánku ponúkajú tieto rastliny aj zopár ďalších prínosov, ako napríklad:
- zmiernenie bolestí hlavy
- zníženie úzkosti
- lepšia vôňa
- zlepšená nálada
- posilnené funkcie mozgu
- prevencia nádchy
- hlbší spánok
- zvýšená kvalita ovzdušia
Jedna štúdia vykonaná americkou vesmírnou agentúrou NASA ukázala, že existujú rastliny, ktoré majú na telo upokojujúce a na prostredie očisťujúce účinky.
Mnohé ochorenia, vrátane nekvalitného spánku, sú totiž spôsobené plesňami a inými nečistotami, ktoré sa nachádzajú vo vzduchu.
Ak do spálne umiestnite vhodné kvety a rastliny, dokážete prečistiť vzduch a vyriešiť mnohé ťažkosti, ktoré vás možno trápili celé roky.
Ide o nasledovných 5 izbových kvetov a rastlín, ktoré výrazne zlepšujú spánok a zvyšujú vibrácie v izbe.
1. Brečtan popínavý
Ide o klasickú a ľahko pestovateľnú rastlinu, ktorú NASA uvádza ako rastlinu s najsilnejším účinkom. Je zvlášť prínosná aj v prípadoch astmy a dýchacích ťažkostí.
Okrem toho znižuje koncentráciu plesní až o 94%.
Keďže kontaminanty vo vzduchu sú hlavnou príčinou astmy, alergií a iných problémov s dýchaním, brečtan zlepší nielen kvalitu vášho spánku, ale pomôže vyriešiť aj uvedené ochorenia.
2. Levanduľa
Možno ste už niekedy používali esenciálny olej z levandule na riešenie množstva zdravotných problémov. Len malo ľudí však vie, že aj samotná živá levanduľa je veľmi užitočná.
Jej prítomnosť v izbe zmierňuje stres, zlepšuje spánok, lieči slabý srdečný tep a dokonca znižuje plačlivosť u malých detí.
3. Jazmín
Táto exotická rastlinka výrazne skvalitňuje spánok, zvyšuje produktivitu a sústredenosť počas celého dňa.
Jej umiestnením v spálni znížite vplyv stresu a zažijete pocit pokoja už len tým, že si k nej privoniate.
4. Hadia rastlina (Sansevieria javanica)
Táto rastlinka sa veľmi ľahko pestuje a je tiež vhodná na dekoráciu. Efektívne filtruje vzduch a produkuje veľa kyslíka, čím zlepšuje izbovú atmosféru.
Štúdie ukázali, že dokáže pomáhať pri respiračných ochoreniach, bolestiach hlavy, podráždených očiach. V noci zlepšuje spánok a počas dňa zvyšuje produktivitu.
5. Aloe vera
Táto úžasná izbová rastlina poskytuje celú plejádu zdravotných prínosov a veľmi ľahko sa pestuje.
Vypúšťa do vzduchu počas noci veľa kyslíka, čim pomáha nespavosti a tiež zlepšuje kvalitu samotného spánku.
Niekedy sa aloe vera hovorí aj „rastlina nesmrteľnosti“, keďže sa veľmi ľahko rozmnožuje pomocou odrezkov.
Nepestujte doma len jednu. Vhodné je mať hneď viacero, rozmiestniť ich do každej izby a okrem lepšieho spánku ju môžete využiť aj na množstvo zdravotných či kozmetických účelov.
Záver
Čím je vo vašom domove čistejší vzduch, tým lepšie budete spať v noci a zdravší a produktívnejší budete počas dňa.
Preto si vyberte svoj obľúbený kvet alebo rastlinu a obohaťte ňou váš domov.
Úvodné foto: ilustračné
jd
na obrázku je zamioculcas, tak som očakávala, že reč bude v texte aj o nom…ale nič
Blazxena
POKIAL VIEM, v spalni by nemala byt v noci (ked tam spime) ziadna rastlina. Rastliny asimiluju,. takzer ked tam spime beru nam kyslik a „davaju“ kyslicnik..
redakcia
Máte to trocha popletené. Rastliny spotrebovávajú oxid uhličitý a produkujú kyslík, nie opačne.
Jarda
Učili nás, že rostliny mění kysličník uhličitý na kyslík za pomoci slunečního světla, tedy ve dne, v noci pak dýchají jako živí tvorové. „Nadechují“ kyslík a „vydechují“ kysličník uhličitý, takže příspěvek paní Blazxeny považuji za logicky správný. Nebo je pravda jinde? A fotosyntéza?
mm
Rastliny produkujú glukózu a kyslík (O) zo SVETLA, vody (H2O) a kysličníka uhličitého (CO2).
Vypísaný vzorec: SVETLO + 6 molekúl vody + 6 molekúl kysličníka uhličitého = glukóza + 6 molekúl kyslíka. Nakoľko v noci svetla niet, tak mierne spotrebujú kyslík.
Ale existuje cca 7 rastlín, ktoré aj v noci produkujú kyslík a regulujú vlhkosť vzduchu.
Takže ako „Blazena“ tak aj „Jarda“ a i „redakcia“ majú pravdu, len pri výpovedi mala byť redakcia trochu presnejšia. Napr. Aloe Vera patrí na 100% k tomu, ale aj tie iné menované.
Dr.Maria Bujnova
podla cinskej receptury ,pisu ze v spalni nemaju sa umiestnovat ziadnerastliny ,zive -ani ziadne obrazy pribuznych ,ale je vyborne umiestnit solnu lampu a pred spanim ju zasvietit viac ako hodinu a moze svietit aj pocas spanku ak to spiaceho nerusi,tolkoz mojej strany