Ak ste vyrastali s predstavou, že miska cereálií, hrianka z celozrnnej pšenice natretá margarínom a pomarančový džús sú najlepším spôsobom ako začať váš deň, tak sa tento článok týka práve vás.
Keď vaše zdravie kríva, je dosť veľká šanca, že vaše problémy nie sú spôsobené apatiou alebo nedostatkom pevnej vôle. Je to skôr tým, že ste zmätení ohľadne toho, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré nie.
Mnohé potraviny označované za „zdravé“ sú vlastne presným opakom. Príčinou tejto mylnej predstavy je masívna reklamná kampaň veľkých korporácií, ktoré tieto potraviny vyrábajú.
Poďme preto sa na tieto populárne potraviny pozrieť trošku bližšie. No a začnime s najobľúbenejším nápojom detí aj dospelých: ovocné džúsy.
1. Ovocné džúsy
Napriek všeobecnému povedomiu o prospešnosti ovocných džúsov, majú hneď niekoľko problémov, ktoré ich na hony vzďaľujú od zdravých potravín.
Pre názorný príklad si vezmime taký pomarančový džús (platí to ale aj na ostatné). Väčšina komerčne predávaných pomarančových džúsov sú vysoko spracované do tekutiny, ktorá má len veľmi malú nutričnú hodnotu.
Na začiatku spracovania pasterizácia zničí vitamíny a enzýmy. Potom je džús uskladňovaný v obrovských kadiach, aby ho bol dostatok po celý rok. Aby sa neskazil (nezoxidoval), je z neho odňatý všetok kyslík.
Týmto sú všetky prírodné látky, ktoré dávajú pomaranču svoju typickú chuť, zničené. Niektoré firmy preto do neho potom pridávajú umelé príchute. Ide v podstate o chemické parfémy, z ktorých je bežne používaný napríklad butyrát.
Ak je minimálna trvanlivosť dlhšia ako 60 dní, viete, že držíte v ruke práve takýto vysoko rafinovaný džús.
Ovocné šťavy sú ešte horšie. Obsahujú totiž vysoké množstvo najčastejšie fruktózového sirupu a paletu umelých prísad. Nejeden komerčne predávaný ovocný nápoj je dokonca kontaminovaný plesňami a poškodeným ovocím.
Okrem toho, ovocný džús je oveľa horší ako celé ovocie. To platí hlavne vtedy, keď nie je čerstvo odšťavené, ale držané vo veľkých kontajneroch. V nich sa z pektínu uvoľňuje metanol, ktorý vážne ohrozuje vaše zdravie.
Dokonca aj čerstvo odšťavený džús má veľmi vysoký obsah cukru, ktorý je oddelený od vlákniny a teda aj jeho účinok na organizmus je horší. Jeden 2,5 dcl pohár džúsu obsahuje približne 8 čajových lyžičiek cukru. Pri porovnaní, bežná malinovka ich má 10, čo viac len o trocha.
Veľké množstvo cukru zvyšuje riziká týchto ochorení:
- dna
- vysoký krvný tlak
- srdcovocievne ochorenia
- ochorenia obličiek
- ďalšie vážne ochorenia
V mnohých komerčne predávaných džúsoch bola zistená vysoká hladina arzénu.
Konzumácia celého ovocia, napriek vysokému podielu cukru, spôsobuje menšie problémy, pretože cukor je viazaný na vlákninu a antioxidanty. Konzumácia celého ovocia s mierou je preto lepšou voľbou.
Ak už chcete džús, vyrobte si ho sami a radšej zeleninový ako ovocný.
2. Celozrnná pšenica a ostatné obilniny
Napriek všeobecne rozšírenej predstave o celozrnných obilninách, dnes už existuje dostatok vedeckých dôkazov, že tieto spôsobujú viac škôd ako úžitku.
Zrnoviny obsahujú anti-nutrienty ako napríklad lektín, ktorý môže poškodiť vaše črevá.
A je to dokonca vláknitá časť zŕn – otruby, v ktorých sa nachádza najviac anti-nutrientov. Tieto látky môžu spôsobovať zápaly, priepustné a tzv. „deravé“ črevá.
Pšenica a ostatné zrná obsahujúce lepok sú z nich najhoršie.
Aglutinín z pšeničných klíčkov má zápalové, imunotoxické, kardiotoxické a neurotoxické účinky. Dokáže dokonca prekonať mozgovo-krvnú bariéru a narúšať signálnu funkciu nervov.
Intolerancia lepku je považovaná za príčinu mnohých chronických psychických ochorení, ako napríklad:
- depresia
- hyperaktivita
- schizofrénia
- Alzheimerova choroba
Veľa ľudí má intoleranciu na lepok, no o svojom ochorení ani nevedia, čo robí problém ešte pálčivejším.
Je potrebné si uvedomiť, že všetky typy zrnovín prispievajú k inzulínovej a leptínovej rezistencii. Tie predstavujú základné príčiny väčšiny, ak nie všetkých chronických ochorení – vrátane cukrovky a rakoviny.
Nenechajte sa tiež oklamať, že výrobky označené ako „bezlepkové“ alebo „bez cukru“ sú pre vás dobré. Veľa z nich obsahuje iné obilniny, ktoré sú tiež vysoko spracované, čo ich nerobí o nič viac výživnými ako balíček zemiakových lupienkov.
Okrem toho často obsahujú ďalšie prídavné látky, ktorých úlohou je zvýšiť vašu žiadostivosť po týchto potravinách.
3. Agávový sirup
Výrobky z agávy plnia regále v obchodoch, ako keby ste ňou mali všetko polievať. Väčšina agávového sirupu nie je ničím iným ako super kondenzovaným fruktózovým sirupom, z ktorého boli odstránené všetky živiny.
Agávovy sirup už v takmer ničom nezosobňuje pôvodnú rastlinu, po ktorej je pomenovaný. Podľa toho, ako je spracovaný, obsahuje 55 až 90 fruktózy.
Vysoko fruktózový kukuričný sirup je tiež okolo 55% fruktóza, preto aj v tom najlepšom prípade nemá oproti nemu agávový sirup žiadnu výhodu.
4. Nektáre
Podobne ako sirupy, ani nektáre nie sú na tom oveľa lepšie, čo sa týka ich účinkov na zdravie. Tiež obsahujú vysoký podiel prevažne fruktózy.
Existujú dôkazy, že pri konzumácii vo vysokých množstvách, je fruktóza jeden z najškodlivejších typov cukrov.
Fruktóza zvyšuje tvorbu kyseliny močovej, ktorá je priamo zodpovedná za:
- vysoký krvný tlak
- inzulínovú rezistenciu
- ochorenia obličiek
- ochorenia pečene
Oveľa lepšími sladidlami sú napríklad stévia (bylinka) a v malých množstvách surový bio med. Med je síce tiež koncentrovaná forma cukru, no na rozdiel od ostatných ponúka aj isté zdravotné prínosy.
5. Nápoje pre športovcov
Pre väčšinu priemerných športovcov sú športové nápoje nielen zbytočne vyhodené peniaze, ale v skutočnosti môžu uškodiť zdraviu.
Tieto nápoje sú plné prísad, ktoré určite nechcete, ako napríklad vysoko fruktózový sirup, sodík, umelé farbivá a príchute.
Len menej ako 1% z tých, ktorí pijú nápoje pre športovcov, z nich majú aj nejaký úžitok. Nápoje pre športovcov sú o 30% viac korózne pre vaše zuby ako čistá voda.
Umývanie zubov vám v tomto prípade nepomôže, pretože kyselina citrónová v nich obsiahnutá vám zmäkčí zubnú sklovinu do takej miery, že môže byť ľahko pri umývaní zubnou kefkou poškodená.
Pre športovcov oveľa lepšou alternatívou je kokosová voda. Tá obsahuje množstvo prospešných látok ako napríklad:
- prírodné elektrolyty
- stopové prvky
- aminokyseliny
- antioxidanty
Kokosová voda má tiež protizápalové účinky a znižuje krvný tlak, čo z nej robí pre športovcov perfektný nápoj.
Obsahuje aj pomerne veľa cukru, preto by sa malo obmedzovať jej použitie na čas, kedy je potrebné doplniť tekutiny a minerály – typicky po saune alebo dlhom kardio cvičení.
6. Energetické tyčinky
Energetické tyčinky nie sú o nič lepšie ako nápoje pre športovcov. Dalo by sa povedať, že sú to obyčajné predražené „junk food“.
Väčšina komerčne predávaných energetických tyčiniek obsahuje lacný sójový proteín, vysoko fruktózový sirup, syntetické vitamíny a odpadové látky z priemyselnej výroby potravín.
7. Rastlinné oleje
Dnešná obrovská konzumácia rastlinných olejov je zapríčinená hlavne démonizáciou saturovaných tukov.
Tak ako prebieha kampaň proti živočíšnym tukom, ľudia stále viac a viac konzumujú vysoko rafinované rastlinné oleje – kukuričný, sójový, repkový či slnečnicový.
Bohužiaľ, sklameme vás, no tieto oleje neobsahujú takmer žiadnu nutričnú hodnotu. Na dôvažok, ich konzumácia totálne narúša správny pomer medzi omega 6 a omega 3 mastnými kyselinami. Tento narušený pomer je primárnou príčinou chronických zápalov.
Sójový olej patrí medzi najhoršie rastlinné oleje. Nanešťastie, keďže je aj najlacnejší, tak ho pridávajú do veľkého množstva ďalších potravín.
A nezávisí vôbec na tom, či je čiastočne hydrogénovaný, bio alebo z novších odrôd sóje. Tento olej môže spôsobiť vo vašom tele doslova chaos a dysfunkciu na bunkovej úrovni.
Viac ako 90% sójového oleja je z geneticky modifikovanej sóje, ktorá obsahuje vysoké hladiny toxického glyfosfátu (z herbicídu RoundUp).
8. Falošné maslo (margarín)
Margarín je v podstate „srdcový infarkt“ v tégliku, plný trans tukov, ktoré vznikajú počas hydrogenácie (proces premieňajúci tekutý olej na stužený tuk).
Trans tuky sú príčinou:
- chorôb srdca
- rakoviny
- ochorení kostí
- hormonálnej nerovnováhy
- neplodnosti
- nízkej pôrodnej hmotnosti
- rastových problémov
- problémov s učením u detí
Oproti tomu na druhej strane, maslo je skutočnou potravinou. Je plné vitamínov, minerálov, mastných kyselín, CLA (ak kravy jedia čerstvú trávu) a mnohé ďalšie prospešné výživné látky.
9. Nízkotučné a beztukové jedlá
Ošiaľ okolo nízkotučných potravín napáchal najviac škôd v histórii hnutia za zdravú výživu a zanechal milióny ľudí s chronickými ochoreniami.
Idea, že všetky tuky a hlavne tie živočíšne sú pre vás zlé nie je nič iným, ako chybná interpretácia západnej vedy.
Zdravé tuky, ktoré západné média nepropagujú a nepočujete o nich hovoriť ani výživových poradcov, sú práve nasýtené živočíšne a rastlinné tuky. Poskytujú totiž mnohé zdravotné prínosy. Po pravde, vaše telo bez nasýtených tukov nedokáže fungovať!
Nasýtené tuky sú potrebné, aby správne fungovali:
- bunkové membrány
- imunitný systém
- srdce
- mozog
- ďalšie orgány
Dokonca nedávna prelomová štúdia poskytla nepopierateľné dôkazy, že typ tukov a nie ich objem je to, čo určuje scrdcovocievne prínosy takzvanej stredomorskej diéty.
Keď sa z potravín odoberú tuky, necháva ich to bez chuti. Preto výrobcovia do nich namiesto tukov pridávajú vo veľkom množstve cukor, soľ a ďalšie chemikálie.
Odporúčame vám preto, aby ste sa pridržiavali nepozmeňovaných, pôvodných potravín, vrátane plnotučných nepasterizovaných mliečnych výrobkov. Sú pre vás oveľa lepšie a tiež oveľa chutnejšie.
10. Raňajkové cereálie
Cereálie sú pre veľa ľudí obľúbeným spôsobom ako začať deň. Sú však plné toxických ingrediencií a používa sa pri ich propagácii zavádzajúca reklama.
Najväčším problémom cereálií je, že ich základom sú obilniny (o ktorých sme písali v bode 2).
Mnohé, aj takzvané zdravé odrody sú kontaminované toxickými pesticídmi, karcinogénnymi antifungicídmi, riedidlami a geneticky modifikovanými ingredienciami (GMO). Jediná nálepka, ktorá vám poskytne ako-takú istotu je značka bio produktov.
Nezávislé testovanie vykonané v roku 2011 v Cornucopia Institute ukázalo, že mnohé raňajkové cereálie označované za „prírodné“ a tie, ktoré tvrdili, že neobsahujú GMO zložky, ich v skutočnosti vykazovali vysoký podiel.
Veľa z týchto potravín sú tak obľúbené práve preto, že ich silno propagujú.
Čoraz viac odborníkov na výživu sa prikláňa k názoru, že kľudne môžete pouvažovať o preskočení raňajok ako takých.
Ale moment! Nie sú raňajky najdôležitejšie jedlo dňa? Zaujímavý nový výskum tvrdí niečo iné. Preskočenie raňajok dokáže znížiť hlad, stimuluje metabolizmus, vyrovnáva krvný cukor a stabilizuje hladiny inzulínu počas dňa.
Pridaj komentár