Oh, to čaro detstva. Čas nekonečného objavovania, bezstarostnosti a nikdy nekončiacej túžbe zjesť celý obchod so sladkosťami.
Teraz, ako dospelí, už poznáme nebezpečenstvá prílišnej konzumácie sladkostí – či už je to riziko pre obvod nášho pásu alebo celkové zdravie.
Avšak niekedy sa závan detstva v nás znova prebudí a potom týmto zvodným dobrotám nedokážeme odolať ani v súčasnosti.
Ak sa to týka aj vás, potom vám ukážeme jedno video, ktoré tento problém vyrieši za vás. Vo videu totiž zazriete, ako sa uvedené cukríky vyrábajú.
V prípade, že tieto druhy sladkostí boli vašimi obľúbenými, prípadne nimi stále sú, potom sa vám uvedené video bude zrejme pozerať ťažko.
Možno aj máte priateľa vegetariána a ten vám už aj časom vysvetlil, že gumené cukríky sa vyrábajú zo želatíny, ktorá sa získava spracovaním zvieracej kože a kostí.
No znalosť samotná nemusí stačiť na to, aby ste sa ich zriekli.
Hrôzostrašný film belgickej dokumentaristky
Našťastie, belgická kameramanka Alina Kneepkensová sa to rozhodla zmeniť.
Natočila hrôzostrašný dokumentárny film, v ktorom podrobne a do detailov ukázala, ako sa vyrábajú gumené medvedíky, hadíky a iné tvary želatínových cukríkov. Dokumentárne filmy Aliny Kneepkensovej nájdete na jej webovej stránke.
Dokumentaristka začína svoj príbeh v obrátenom poradí.
Najprv ukazuje to, čo všetci poznáme a máme radi. Čiže finálne cukríky predtým, než si ich vložíme do úst a pochutíme si na ich výbornej sladkej chuti (inak pochádzajúcej zo spracovaného cukru).
Postupne, ako sa príbeh ďalej odvíja, divák začína odhaľovať slávny zrod týchto „dobrôt“.
Uvedený film je len jeden zo série dokumentov odhaľujúcich spôsoby, ktorými sa vyrábajú naše potraviny.
Ďalší zaujímavý film je králik so slivkami (typické belgické jedlo) alebo čierny puding. Upozorňujeme, že ani jeden zo spomenutých dokumentov nie je pre ľudí s citlivou povahou.
Vegánske náhrady želatíny
Tuto je nutné byť férový a priznať, že na trhu existujú aj vegánske náhrady želatíny a že niektoré cukríky sú vyrobené práve z nej.
Najpopulárnejším substitútom živočíšnej želatíny je výťažok z rias, ako napríklad agar.
Preto, ak vás nasledujúce video nadobro neodradí od jedenia gumených cukríkov, potom aspoň viete, že existujú aj iné možnosti.
Video o výrobe gumenných cukríkov
Takže nebudeme už ďalej príliš veľa rozprávať a poďme sa spolu pozrieť na to, ako musia byt kvôli vašim obľúbeným sladkostiam mučené, zvliekané z kože a potom uvarené zvieratá, aby sa z nich získala potrebná surovina.
Šľachy, väzy a kosti sa využívajú tiež na výrobu iných vecí, ako napríklad kolových fliaš či marshmallows.
Pozrite si toto video a rozhodnite sa sami, či budete schopní aj naďalej vložiť do úst obľúbenú sladkosť vášho detstva:
Záver
Ako uvádza autorka dokumentu na svojej stránke:
„Dostala som za úlohu vytvoriť zopár audiovizuálnych príbehov o tom, ako sa v skutočnosti vyrábajú niektoré potraviny. Videla som dovtedy na jednej strane bitúnky a priemyselné spracovanie a na strane druhej domácu (tradičnú) výrobu potravín.
Avšak tým, čo mi skutočne otvorilo oči, boli až zistenia uvedené v dokumente o výrobe gumených sladkostí. Želatína je cukrík, no želatína sa vyrába z kože prasiat. Sladké, že?“
Pridaj komentár