Tradícia tetovania v Európe a západných krajinách je pomerne dlhá. Dnes sa táto móda rýchlo šíri aj do ostatných kútov sveta, zvlášť medzi mladými ľuďmi.
Avšak mnohé štúdie poukazujú na vážne škodlivé účinky atramentov používaných na tetovanie. Dôvodom býva nesprávny výber typu farby.
Niektoré farbivá totiž obsahujú nebezpečné smrtiace látky, ktoré vyvolávajú rakovinu a množstvo ďalších zdravotných komplikácií.
S týmto vážnym, priam ohromujúcim obvinením, prišla skupina špecialistov z britskej Organizácie všeobecného zdravia.
Podľa najnovších výskumov sa ukazuje, že hazardné nanočiastočky z farieb používaných na tetovanie sa zvyknú akumulovať v slezine, v krvi a obličkách.
Tým sa výrazne oslabuje schopnosť tela zbavovať sa toxínov.
Nebezpečenstvo modrých, červených a zelených farieb
Súčasný výskum súhlasí s dávnejšími štúdiami vedcov z Dánska a USA. Tí objavili rizikové látky v modrých tetovacích farbách ako sú kobalt či ortuť.
Kobalt sa vyskytuje skôr v modrých farbách, kým ortuť viac v červených a zelených.
Výskumníci preto požiadali úrady, aby dôslednejšie kontrolovali používanie uvedených farieb pri výrobe tetovaní.
Nebezpečenstvo čiernych farieb
Štúdia vykonaná Dr. Georginou Serupy z Kodane demonštrovala, že rakovinotvorné látky sa našli až v 13 z 21 najčastejšie používaných čiernych atramentov na tetovanie.
Čierna farba sa totiž často vyrába s použitím chemikálie benzopyrénu. Pri pokusoch na zvieratách sa ukázalo, že benzopyrén vyvoláva rakovinu kože.
Záver
Ďakujeme vám za prečítanie tohto článku.
Ak uvažujete o tetovaní alebo poznáte niekoho, kto si plánuje dať nejaké v blízkej dobe spraviť, určite s nimi zdieľajte tento článok.
Správnym rozhodnutím dnes totiž môžete predísť vážnym zdravotným komplikáciám v budúcnosti.
Pridaj komentár