Zle fungujúca štítna žľaza vytvára perfektný základ pre rozvoj množstva zdravotných problémov. Jej hlavná úloha je totiž regulácia vášho metabolizmu a tvorba energie, od čoho sa v ľudskom tele odvíja takmer všetko.
Štítna žľaza sa viac menej zúčastňuje na každom procese v organizme. Mnohé vitálne orgány bez jej hormónov nedokážu vôbec fungovať.
V prípade, že sa u vás rozvinie nejaké ochorenie štítnej žľazy a vy navštívite klasického lekára, ten vám zvyčajne predpíše lieky, ktoré len zamaskujú príznaky, no neriešia príčinu ochorenia.
Výsledok je, že vy potom až do konca života ste odkázaní na užívanie týchto liekov.
Oveľa lepším spôsobom je nájsť si nejakého holistického lekára, ktorý sa zaujíma o človeka ako celok. On by vám mal byť schopný pomôcť váš zdravotný problém aj trvalo vyliečiť.
Tuto nasleduje 7 zásad prírodnej liečby štítnej žľazy:
1. Zvýšte príjem vitamínov A, D a K2
Vaše telo, vrátane štítnej žľazy potrebuje každý z uvedených vitamínov.
Nedávna štúdia ukázala, že nedostatok týchto vitamínov dokáže narušiť správnu funkciu vašej štítnej žľazy.
2. Zvýšte príjem jódu
Aj keď sa soľ u nás jodiduje, mnohí ľudia napriek tomu trpia nedostatkom jódu.
Riešením nie je zvýšiť konzumáciu soli (kvôli škodlivým vplyvom na krvný tlak a obličky), ale zvýšiť konzumáciu potravín, ktoré jód obsahujú. Ide hlavne o morské riasy ako nori, kombu (zoženiete napríklad tu) či wakame.
Náš tip: Zahoďte okuliare a získajte späť svoj zrak: Zistite, ako sa starať o oči, zlepšiť si zrak a zachovať dobré videnie do vysokého veku (bez laserovej operácie). Viac informácií tu
Alternatívou je užívanie doplnkov stravy s obsahom jódu.
3. Vylúčte oleje, ktoré blokujú hormóny štítnej žľazy
Mnohé bežné oleje ako repkový či slnečnicový s vysokým obsahom omega-6 mastných kyselín môžu blokovať hormóny štítnej žľazy T3 a T4.
Obmedzte preto ich konzumáciu a namiesto nich používajte napríklad kokosový olej. Ten navyše potláča zápaly v tele i štítnej žľaze, posilňuje imunitu a tiež podporuje chudnutie stimuláciou metabolizmu.
Užívajte jednu polievkovú lyžicu kokosového oleja denne. Dnes už kokosový olej zoženiete v mnohých supermarketoch a dokonca i drogériách, kde majú malé oddelenie potravín.
Kúpiť sa dá aj na internete, napríklad na Slovensku TU a v Česku TU.
4. Nejedzte lepok
Lepok u niektorých ľudí vyvoláva v tele zápaly a autoimunitné reakcie.
Vedci sa domnievajú, že s lepkom súvisí aj rozvoj Hashimotovej tyroiditídy, teda istý typ ochorenia štítnej žľazy.
5. Jedzte častejšie vývary z kostí
Vývary z kostí sú prírodným liečivým elixírom. Posilňujú imunitu a zlepšujú funkcie výstelky čriev v tráviacom trakte.
Dajte si aspoň 2 dcl vývaru z kostí každý deň. Môžete si doň pridať nejakú morskú riasu spomenutú v druhom bode a štipku Himalájskej soli, ktorá je bohatá na mnohé minerály a stopové prvky.
6. Robte jogu alebo meditácie
V prípade, že váš problém so štítnou žľazou súvisí so stresom alebo úrazom, veľmi vtedy pomôžu meditácie alebo cvičenie jogy.
O jednom takomto jogovom cvičení na štítnu žľazu sme podrobnejšie písali v tomto článku.
7. Veci, ktorým sa treba vyhýbať
Pri liečbe štítnej žľazy sú veľmi dôležité aj veci, ktorým nesmiete vaše telo vystaviť.
Ide hlavne o arašidy a kapustovitú zeleninu (kapusta, brokolica, karfiol, ružičkový kel). Sú to takzvané goitrogény, teda potraviny obsahujúce látky, ktoré utlmujú činnosť štítnej žľazy.
Tiež sa vyhýbajte halogénom. Ide o prvky flór, chlór, bróm a astat. Tieto prvky sú z tej istej chemickej skupiny podobajú na jód a preto ho vytláčajú z chemických reakcií v tele.
Kupujte si preto zubné pasty bez fluóru. Tiež dávajte pozor na koberce a iné tkaniny, do ktorých sa pridávajú brómové spomaľovače horenia.
Pridaj komentár