Infekcie močových ciest v súčasnosti postihujú predovšetkým ženy, ale môžu sa objaviť aj u mužov. Väčšinou sa dajú ľahko vyliečiť, ale v prípade, že prerastú do komplikovanejšieho stavu, liečba bude trvať dlhšie.
V tomto článku sa bližšie pozrieme na príčiny, príznaky, prevenciu, diagnostiku a liečbu zápalov močových ciest.
Čo sú infekcie močových ciest a močového mechúra?
Infekcie močových ciest sú známe aj ako zápal močových ciest alebo močového mechúra.
Väčšina žien ich zažije aspoň raz v živote. Muži sú rovnako náchylní na zápal močových ciest v dôsledku nárastu veľkosti prostaty s pribúdajúcim vekom.
Lekári nemajú vysvetlenie na to, prečo infekciou močových ciest trpia viac ženy ako muži, ale hovorí sa, že močová trubica žien je menšia ako u mužov, čím sú viac náchylnejšie na inváziu baktérií, ktoré sú schopné jednoduchšie preniknúť do močového mechúra.
Infekcie močového mechúra nepredstavujú žiadnu bezprostrednú hrozbu pre celkové zdravie človeka, aj keď môžu spôsobiť komplikácie, ak sa primerane neliečia.
Starší ľudia tiež trpia týmto ochorením a hoci sa lekári zaoberajú príčinami, skôr ich prisudzujú starobe.
Príčiny infekcie
Najlepším možným spôsobom, ako zistíte, či máte infekciu v močovom systéme, je dať si vyšetriť močovú trubicu, ktorá vedie do močového mechúra. Organizmus, ktorý je zodpovedný za prípadnú infekciu, je známy ako E-coli, čo je skratka pre baktériu Escherichia coli.
Ženy zvyčajne dostanú infekciu močového mechúra po intímnom styku. Penetrácia z pošvy umožňuje baktériám ľahšie preniknúť do močového mechúra.
Osoba, ktorá je sexuálne aktívna, má vysoké riziko vzniku infekcie močového mechúra.
Infekcia močového mechúra sa zvyčajne vyskytne znovu potom, ako dôjde k pohlavnému styku prvýkrát. Avšak u mužov je infekcia močového mechúra príznakom podstatného ochorenia.
Infekcie močového mechúra sa dajú liečiť, hoci pre ľudí je to skôr nepríjemný pocit, keď sa nakazia. Štúdie v posledných rokoch preukázali, že veľa infekcií močového mechúra je spôsobených pri pohlavnom styku, najmä u žien.
Slabý imunitný systém je príčinou vzniku infekcie v ľudskom tele. Človek musí byť celkovo zdravý, aby predišiel vzniku infekcie.
Príznaky infekcie
Infekcie močového mechúra spôsobujú niektoré z nasledujúcich príznakov:
- častejšie močenie než je to bežné
- zažívanie bolesti a nepríjemných pocitov pri močení
- prítomnosť krvi
- moč je zakalený alebo má silný zápach
- nevoľnosť a vracanie
- bolesti chrbta
- zmätok
To sú len niektoré z príznakov, ktoré sa u vás vyskytnú, keď trpíte slabými infekciami močového mechúra. Ak sa infekcie skomplikujú, príznaky sa môžu líšiť v závislosti od stupňa komplikácie.
Infekcie močového mechúra môžu byť niekedy sprevádzané horúčkou, alebo triaškou, nevoľnosťou a zvracaním. Infekcie niekedy nemusia sprevádzať žiadne príznaky. Človek môže mať infekciu močového mechúra a nemusí o tom ani vedieť.
Komplikované infekcie močového mechúra si vyžadujú väčšiu pozornosť a dlhšiu dobu liečby v porovnaní s jednoduchou infekciou.
Ako sa diagnostikuje infekcia
Potom, ako pôjdete na vyšetrenie k lekárovi, sa vás zdravotná sestra opýta, aké máte príznaky.
Ak vaše príznaky budú sedieť s infekciou močového mechúra, pravdepodobne vám predpíšu lieky. Ak vám diagnostikujú túto infekciu, môžete sa obrátiť na svojho lekára aj prostredníctvom telefónu.
Avšak v prípade zložitejšej infekcie sa odporúča, aby pacienta hospitalizovali v nemocnici. Lekárske testy pozostávajú z laboratórneho rozboru moču. Akonáhle budete mať výsledky testov, lekár vám podľa toho navrhne adekvátnu liečbu.
V zložitejších prípadoch vám dajú urobiť viacero vyšetrení, aby určili zdroj problému a mohli vám predpísať správne lieky.
Prevencia infekcií močových ciest
Je všeobecne známe, že prevencia je lepšia než liečba. Človek sa môže chrániť pred infekciou močových ciest prostredníctvom riadnej osobnej intímnej hygieny. Ženám sa odporúča umývať sa s tkaninou a vymočiť sa vždy po intímnom styku.
Odporúča sa vymočiť skôr, ako pocítite nutkanie, pretože zadržiavanie moču je spojené s infekciami močového mechúra.
Dostatočný denný príjem tekutín je dôležitým preventívnym opatrením pred infekciami močového mechúra.
Tím, ktorí už v minulosti prekonali infekcie močových ciest, sa odporúča niekoľkodňové užívanie antibiotík, aby predišli infekcii.
Najprirodzenejším spôsobom, ako predídete tomuto druhu infekcie, je časté používanie vitamínu C.
Liečba
Existuje niekoľko spôsobov liečby infekcií močových ciest, ale najbežnejším je užívanie prírodných antibiotík (cesnak, zázvor, cibuľa).
Väčšina infekcií je jednoduchého charakteru, ale keď infekcia prerastie do komplikovaného štádia, vyžaduje sa odborná liečba.
Dôvodom, prečo ľudia trpia opakovanými infekciami močových ciest, je samoliečba, kedy užívajú lieky dlhšiu dobu, ako im predpísal lekár.
Liečba infekcií močových ciest zvyčajne závisí od pacienta a líši sa v závislosti od toho, či je osoba tehotná, či je to dieťa, alebo starý človek. Liečba teda závisí od daného človeka.
Väčšina pacientov sa väčšinou cíti lepšie už po 2 až 3 dňoch liečby. Ak sa po 3 dňoch liečby necítite stále dobre, odporúča sa, aby ste ihneď vyhľadali svojho lekára.
Prognóza
Infekcie močových ciest sú mierne v priebehu svojej základnej fázy, ale pri komplikovaných infekciách môžu mať vážne následky. Väčšina ľudí sa lieči niekoľko dní, prípadne týždňov.
Udržiavajte si správnu intímnu hygienu. Ak ste tehotná a trpíte touto infekciou, ihneď vyhľadajte svojho lekára.
Pridaj komentár