Malá toaleta, alebo inak povedané močenie, je niečo, nad čím sa zvyčajne príliš nezamýšľame.
Pritom ide o dôležitý telesný mechanizmus, ktorým sa naše telo zbavuje nadmerných tekutín a odpadových látok.
Všimli ste si v poslednej dobe nejaký náhlu zmenu v jeho frekvencii? Močíte príliš často alebo málo? A koľko krát za deň je vlastne zdravé ísť na malú toaletu a kedy je to už problém?
V tomto článku nájdete odpovede na tieto otázky.
Prečo vlastne močíme?
Ako sme už spomenuli, prostredníctvom moči sa z tela odvádza nadmerná tekutina a spolu s ňou viaceré odpadové látky. Moč sa tvorí v obličkách, ktoré filtrujú našu krv.
Moč potom prechádza z obličiek do močového mechúra, tam sa hromadí a po určitom čase začína človek pociťovať potrebu ho vyprázdniť.
Reflex, kedy už pociťujeme potrebu ísť na malú toaletu sa spúšťa vtedy, keď je už mechúr pomerne plný. Po jej vykonaní sa zasa zmrští a takto sa celý cyklus opakuje.
Otázka teda znie, ako často by sme ho mali vyprázdňovať a aký objem moču na jeden raz je považované za primerané?
Na zodpovedanie tejto otázky potrebujeme vedieť, aká je kapacita nášho močového mechúra a ako dlho dokážeme moč udržať.
Váš močový mechúr dokáže poňať zhruba 2 poháre moču a to na 2 až 5 hodín.
U zdravých ľudí je kapacita močového mechúra približne 4 až 5 dcl. No a tento objem dokáže bez problémov zadržať moč na 2 až 5 hodín.
Malú potrebu by sme mali robiť 6 až 7 krát za deň
Normálna frekvencia močenia u zdravých ľudí je 6 až 7 krát za deň a platí to rovnako pre ženy aj mužov.
Samozrejme, existujú aj isté odchýlky, ktoré sú stále považované za normu. U jedných to môže byť 4 krát denne, u iných aj 10 krát.
Dôležitá je v tomto ohľade rutina, ktorá by mala byť relatívne stála.
Dôvodom na obavy sú až náhle zmeny v množstve, frekvencii alebo type moču, prípadne príznaky, ktoré močenie sprevádzajú ako napríklad bolesť či pálenie.
Tie už môžu naznačovať nejaký problém.
Močenie počas noci
Za normálnych okolností by ste mali vydržať celú noc, teda 6 až 8 hodín bez nutnosti navštíviť toaletu.
Za normálne sa ešte považuje jedna nočná návšteva.
S postupom veku sa to však môže zmeniť. U starších ľudí je typické, že potrebujú močiť aj počas noci.
Prečo moč nikdy nezadržiavajte príliš dlho
Ak nemočíte pravidelne, môžete si tým privodiť vážne problémy. Kontrola močového mechúra je síce fajn, no nezachádzajte s ňou priďaleko.
U žien hrozí hlavne vznik zápalov močových ciest. Baktérie sa totiž ľahko ich kratšími močovými cestami môžu dostať z pošvy až do močového mechúra.
Práve pravidelné močenie im v tom však bráni.
Ďalší problém, ktorý hrozí pri zadržiavaní močenia, je vznik inkontinencie, teda unikania moču. Môžete pri tom spozorovať aj nadúvanie v dolnej časti brucha.
U niektorých ľudí sa pri častom zadržiavaní moču dokonca rozvinie aj ochorenie obličiek, pretože plný močový mechúr bráni moči z nich voľne odtekať.
Michelle
Tak neviem…ja chodím ráno každú pol hodinu (od 4tej – jak vstávam, do tej 10tej), potom už len každú hodinu. To znamená, že tak 25x za deň. V noci max. raz. Odjakživa, čo si pamatám, už ako dieťa…nemám žiaden problém s ľadvinami ani s ničím iným. Suseda napr. je schopná ísť raz za deň – by som asi umrela!
Takže je to hodne individuálne.
Jarda
Nevěřte informacím o odstraňování odpadních látek z těla močením. Je to jen doprovodný efekt výměny krve, která zajišťuje její čištění. Akvaristé to znají. Čištění akvária zajistí obnova vody, kterou obnovujete cca za 14 dnů. Žádný filtr neodstraní z vody nic podstatného. Když vodu neobnovujete, hynou ryby z mrtvé a jedovaté vody. Doporučuje se výměna cca 1/3 vody. Příroda zná tenhle efekt miliony let. Čistí krev její výměnou za novou. Jen to nedělá za 14 dnů i déle, ale několikrát denně, a nedělá to po 1/3 objemu, ale po cca 0,1 až 0,5 litru u lidí, což je individuální. Podrobnosti si jistě domyslíte.
Věra
Neberte tuto odněkud opsanou informaci vážně! Záleží na tom, jak člověk dodržuje, nebo přehání pitný režim. Podle toho častěji navštěvuje toaletu. Záleží také na tom, co konzumuje. Když si třeba večer dá brambory, pivo, nebo salátovou okurku, tak rovněž jde častěji na záchod.
A pokud chcete méně močit, podle tohoto článku, tak největší hloupost uděláte, kdež omezíte pití tekutin! 🙂
Jarda
Děkuji Věro za Váš vědecko lékařský komentář na těchto stránkách. Pracovala jste s dialyzačním přístrojem? Také se mu říká umělá ledvina. Co do ledviny vtéká, pokud to není krev? Tam se oddělí červené krvinky, ty se vrátí do oběhu a vyteče tedy zase krev krvinek zbavená. Víte, proč to příroda či Bůh takhle zařídili. Jeden z nás se mýlí a šíří zde bludy. Lidskou továrnou na odstraňování jedů z těla jsou játra, jistě znáte. Bůh byl a je moudrým a dokonalým tvůrcem. Podle Vás tělo kopíruje dialyzační přístroj, nebo je tomu jinak? Co myslíte? Pokud vůbec… 😍🍀✌