Závrate, odborne nazývané vertigo, sú hrozný stav. Stačí nakloniť hlavu a pacient zažíva desivé pocity závratu a točenia hlavy. Je to oslabujúci stav a môže sa prejaviť kedykoľvek, aj uprostred noci.
Hoci naň existujú lieky a ďalšie liečebné postupy, niektorí pacienti ich považujú za neúčinné. Našťastie, existuje jednoduchý manéver takzvaného polovičného kotúľa, vyvinutý Dr. Carol Fosterovou, prinášajúci neuveriteľné výsledky tým, ktorí týmto stavom trpia dlhodobo.
Čo je vertigo?
Vnútorné ucho má tri vzájomne spojené kanáliky a senzory gravitácie. Tieto kanáliky sú pokryté lôžkom kryštálov, ktoré sa môžu uvoľniť a dostať do ktoréhokoľvek kanálika.
Keď k tomuto uvoľneniu dôjde, môžu sa kryštály hromadiť a spôsobiť mechanickú poruchu. Systém začne fungovať nesprávne a nakláňavé pohyby nahromadených kryštálov spôsobujú pacientovi intenzívny závrat.
„Všetko okolo vás sa bude hýbať, krútiť,“ vysvetľuje Sue Rickersová, pacientka, ktorá má tento stav dlhodobo.
„Nemohla som šoférovať, nemohla som chodiť, musela som sa pridŕžať steny – a bolo to veľmi, veľmi desivé.“
K štandardnej liečbe patria Epleyho a Sémontov manéver a tiež lieky, ako sú anticholinergiká, antihistaminiká, benzodiazepíny, blokátory vápnikového kanála, antagonisty receptoru dopamínu a lieky proti nevoľnosti, v závislosti na druhu vertiga a riešených symptómov.
Poznáme tieto rôzne druhy vertiga:
1. Menièrova choroba
Menièrova choroba vyvoláva symptómy, ktoré môžu trvať až 24 hodín. Vertigo je často také silné, že vedie k žalúdočnej nevoľnosti a vracaniu.
Môže tiež spôsobovať stratu sluchu, zvonenie v ušiach a pocit plnosti ušného kanálika.
2. Vestibulárna neuritída
Nazýva sa aj vestibulárna neuronitída. Tento typ má náhly nástup a môže vytvárať zlú stabilitu, bolesť uší, nevoľnosť a vracanie.
Zvyčajne je dôsledkom infekcie, ako je prechladnutie alebo chrípka, ktorá sa rozšírila k vestibulárnemu nervu, riadiacemu rovnováhu.
3. Benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV)
Túto formu vertiga spúšťajú určité pohyby hlavy, keď sa vo vnútorných ušných kanálikoch posúvajú nahromadené kryštály.
4. Labyrintitída
Tento druh vertiga spôsobuje závrativosť a pocit pohybu, aj keď sa pacient nehýbe. Zvyčajne ju spôsobuje ušná infekcia a často je sprevádzaná horúčkami a bolesťami ucha.
Najobvyklejšou formou vertiga je benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV). Keď sa jedná o o BPPV, má tento manéver ohromujúco pozitívne účinky. Na iné formy vertiga však, bohužiaľ, nezaberá.
Manéver polovičného kotúľa
Lekárka vysvetľuje, že vertigo vyvoláva nános častíc. Experimentovala preto s krúživými pohybmi, aby tieto častice uvoľnila a zastavila vertigo už v zárodku. Napokon vyvinula cvičenie, ktoré je také jednoduché, že ho jej pacienti, a ktokoľvek iný, môžu vykonávať aj doma.
Otolaryngologička, Dr. Carol Fosterová, MD, vedúca Laboratória rovnováhy na Coloradskej univerzite v Denveri, objavila túto novú metódu na zastavenie vertiga vtedy, keď sa tento stav prejavil aj u nej.
Mala Menièrovu chorobu, pri ktorej zažívala takmer každý deň hodiny trvajúce záchvaty intenzívnej závrativosti a nevoľnosti.
Absolvovala operáciu ušného nervu, ktorá symptómy načas odstránila, no potom sa krútenie vrátilo, a bolo horšie než predtým. Z boja proti vertigu spravila Fosterová svoje poslanie a napokon urobila tento objav.
Ako vykonávať manéver polovičného kotúľa
1. Kľaknite si na podlahu.
2. Zakloňte hlavu a pozrite na strop – nič si nerobte z toho, ak sa vám závrat okamžite zhorší.
3. Stále na kolenách položte ruky pred seba na podlahu a nechajte hlavu voľne zvesenú, so zľahka pritiahnutou bradou. Temeno hlavy by ste mali mať súbežne s podlahou, dokonca by sa jej, ak vám to nerobí problém, malo dotýkať.
4. Otočte hlavu k svojmu pravému alebo ľavému lakťu, v závislosti na tom, ktoré ucho potrebujete liečiť.
5. V pozícii vydržte, dokým pocit krútenia hlavy nepominie, alebo 30 sekúnd.
6. S rukami stále na zemi rýchlo zdvihnite hlavu. Hlava by mala byť zarovno s chrbtom a stále natočená na postihnutú stranu.
7. Zdvihnite hlavu úplne dohora.
Aby toto cvičenie zaúčinkovalo, možno ho budete musieť niekoľkokrát zopakovať. Medzi každou sériou opakovaní si dajte pätnásťminútovú prestávku.
Ak potrebujete vizuálnu demonštráciu, pozrite si video Dr. Carol Fosterovej (v angličtine):
„Moja žena mala vertigo už tretí raz za tri roky a nijako sa to nezlepšovalo, ani po návšteve otorinolaryngológa a predpísaní liekov na 30 dní. Jedenkrát vykonala tento manéver a jej vertigo zmizlo. Je veľmi jednoduchý, no veľmi účinný,“ povedal Thangavelu Arun, pacient Dr. Fosterovej.
„Veľmi pekne vám ďakujem, Dr. Fosterová! Spravila som iba jedno opakovanie a už som sa cítila oveľa lepšie. Potom som iba vyčkala pätnásť minút a zopakovala som to. Aká úľava!“ povedala ďalšia pacientka, Melanie Bonnetová.
Kedy navštíviť lekára
Chronická závrativosť môže byť príznakom vážnejšieho problému. Keď ňou trpíte, čo najskôr navštívte lekára.
Keď vám na vertigo stanoví správnu diagnózu, tak sa na toto cvičenie, skôr, ako ho vyskúšate, opýtajte lekára.
Dajte nám vedieť, či funguje!
Daniel Gajdoš
Super technika Dr.Fosterovej na odstránenie vertiga !!!
+ DOTAZ : Silný deficit leukocytov (najmä neutrofilov) u 15 mesačného chlapčeka (pravdepodobne po latentnej covidovej infekcii.
Prosím o radu, ak je to možné.
S vďakou a pozdravom Daniel Gajdoš, Nemšová
Dusan
Može vertigo aposobit aj dvojite videnie ?