Už ste niekedy zažili pocit, že sa s vami všetko točí, aj keď sa vôbec nepohybujete? Ak áno, môžete trpieť ochorením s názvom vertigo Ide o formu nevoľnosti, ktorá vám spôsobuje ilúziu pohybu.
Vertigo zvyčajne naznačuje, že môžete mať základné ochorenie jedného z dvoch dôležitých častí tela – vášho vnútorného ucha alebo centrálneho nervového systému.
Vaše vnútorné ucho predstavuje súbor orgánov zodpovedných za premenu vibrácií vo vzduchu do signálov, ktoré prechádzajú priamo do mozgu a následne sú spracované vo forme zvuku.
Obsahuje tiež orgány, ktoré sú zodpovedné za koordináciu, rovnováhu vášho tela a pohyb.
Váš centrálny nervový systém je na druhej strane zodpovedný za kontrolu vašich myšlienok, pohyb svalov a prenos zmyslových stimulátorov do mozgu.
Príčiny a ochorenia, ktoré spôsobujú periférne vertigo
Ak je príčinou vertiga izolácia vášho vnútorného ucha, nazýva sa periférne vertigo. Nižšie uvádzame zoznam niektorých ochorení, u ktorých je známe, že môžu spôsobovať tento problém:
1. Meniérova choroba – je charakterizovaná abnormálnou produkciou tekutiny vo vnútri vášho vnútorného ucha, čo spôsobuje tlak z jej nahromadenia a závraty. Váš sluch tým môže byť ovplyvnený.
2. Benígne paroxyzmálne polohové vertigo (BPPV) – predstavuje jednu z najčastejších foriem periférneho Vertiga.
Nastáva vtedy, keď sa kryštálové usadeniny vo vašom vnútornom uchu uvoľnia a skončia v kanáloch. Keď sa budete pohybovať, kryštály narušia prísun tekutín, čo zmätie vaše rovnovážne orgány a vedie to k závratom.
3. Labyrintitída – Toto ochorenie je definované ako zápal labyrintu vnútorného ucha. Vzhľadom k tomu, že labyrint obsahuje rovnovážne i sluchové orgány, zápal môže spôsobovať závraty, ale aj problémy so sluchom.
Príčiny a ochorenia, ktoré spôsobujú periférne vertigo
Keď je príčinou vertiga váš nervový systém, nazýva sa centrálne vertigo. Medzi ochorenia, ktoré spôsobujú tento stav, patria:
1. Skleróza multiplex (MS) – Roztrúsená skleróza je ochorenie, ktoré spôsobuje zápal myelínu, ochrannej vrstvy nervových buniek, čo spôsobuje vášmu telu problémy s koordináciou svalov, problémy so zrakom a závraty.
Závažnosť tohto ochorenia sa líši u každého človeka, takže môže dochádzať k miernym alebo silným závratom.
2. Migrény – sú oveľa silnejšie bolesti hlavy ako tie obvyklé. Bolesť môže spôsobovať závraty, sprevádzané vracaním a nevoľnosťou.
3. Zápal sluchového nervu (akustická neuritída) – nastáva, keď nezhubný nádor rastie v lebečnom nerve vášho vnútorného ucha.
Keď sa nádor zväčší, začne tlačiť na priľahlé nervy, čo spôsobuje závraty, stratu sluchu, bolesti hlavy a dokonca tŕpnutie tváre.
Liečba Vertiga
Vzhľadom na početné príčiny vzniku vertiga je potrebné prispôsobiť aj liečbu tohto ochorenia.
V prípade BBPV sú vhodné špeciálne cvičenia vykonávané s pomocou fyzioterapeuta, ktoré pomôžu presunúť kryštálové usadeniny na miesto, ktoré nebude mať vplyv na vašu rovnováhu. Ak sa ich naučíte vykonávať aj sami, môžete ich vykonávať v pohodlí vášho domova.
Avšak, v niektorých prípadoch, ako je roztrúsená skleróza, neexistuje žiaden liek proti tomuto ochoreniu.
Pre správne zistenie príčiny vertiga s najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať pomoc lekára, ktorý vykoná diagnostiku pomocou príslušných odborných testov.
Pridaj komentár