„Počúvajme čo nám vraví naše telo!“ Všetci vieme, že význam tejto známej frázy nemožno brať doslovne. No naše telo rozhodne má svoj jazyk a je na nás, či mu chceme rozumieť.
Naše telo reaguje na to, čo jeme a ako s ním zaobchádzame, a tiež nám hovorí, čo potrebuje. Zmeny v nálade, v energii, bolesť a dokonca žiadostivosť sú odrazom výkyvov v zdravotnom stave.
Ďalší jedinečný spôsob, ktorým naše telo komunikuje je prostredníctvom rúk. Ruky môžu signalizovať ohrozenie na zdraví viacerými spôsobmi – upozorňujú nás tak na chorobu vo vnútri organizmu či na nedostatok niektorých živín.
Bolesť v niektorých prstoch môže poukazovať na poškodenie nervov, do čierna alebo do modra sfarbené ruky môžu zasa upozorňovať na zlú cirkuláciu krvi. Autodiagnostika takto dokáže odhaliť mnohé ochorenia.
V tomto článku vám uvedieme najčastejšie príznaky, ktoré sa môžu prejavovať na našich rukách a ktoré by mal poznať každý.
1. Znecitlivenie a neschopnosť cítiť bolesť či teplotu
Jednotlivci s cukrovkou typu 2 neustále trpia vysokou hladinou krvného cukru, ktorý môže poškodiť nervové vlákna, a tým zmeniť hmatový zmysel.
Deje sa to prerušením nervových signálov a poškodením krvných ciev, čo zabraňuje v transportovaní živín a kyslíka do nervov. Uvedený jav sa nazýva periférna neuropatia a je príznakom cukrovky typu 2.
Uvedené príznaky, ktoré môžeme spozorovať na rukách ale aj na chodidlách, sú včasnými varovaniami cukrovky typu 2. Iné príznaky môžu byť:
- rezné a tržné rany ktoré sa nehoja
- závrate
- zmeny v trávení
- problémy s močením
- zmeny v oblasti sexuality
- úbytok telesnej váhy
- rozmazané videnie
- únava
- častejší pocit hladu
Dr. Haroun Gajraj z kliniky VeinCare Centre vo videu nižšie (v angličtine) vysvetľuje problematiku periférnej neuropatie detailnejšie:
Čo máme robiť?
Aby sme predišli cukrovke musíme začať konzumovať potraviny s vysokým obsahom vlákniny, bielkovín a zdravých tukov, ktoré nám pomôžu stabilizovať hladinu cukru v krvi. Tiež je potrebné začať viac cvičiť.
2. Dlane pokryté červenými škvrnami (erytém na dlaniach)
Červené škvrny na dlaniach poukazujú na problémy s pečeňou, ktoré poznáme pod názvami cirhóza pečene a steatóza pečene (nealkoholová tuková choroba pečene).
V prípade cirhózy podráždená pečeň vypúšťa do organizmu špeciálne hormóny, ktoré rozťahujú cievy na rukách a chodidlách. Roztiahnuté cievy potom vidíme v podobe červených fľakov, škvŕn či začervenanej pokožky.
Cirhóza je ochorenie, kde pôvodné zdravé tkanivo je nahradené poškodeným tkanivom, ktoré má konzistenciu chrasty. Príčinou je nadmerná konzumácia alkoholu, vírusová hepatitída alebo nealkoholová tuková choroba pečene.
Poškodené chrastové tkanivo zabraňuje v prúdení krvi, čo môže viesť k vážnym problémom.
Ak máme červené škvrny na dlaniach, pravdepodobne sa nám aj ľahšie tvoria podliatiny, sme náchylnejší na krvácanie, oči a pokožka sa môžu sfarbiť do žlta a pravdepodobne tiež máme nadváhu.
Čo máme robiť?
Je nutné podstúpiť lekársku prehliadku, aby sme si boli istí, že sa nejedná o cirhózu, teda vážny zdravotný problém s pečeňou. Ak sa naozaj jedná o cirhózu, musíme sa začať liečiť, prestať fajčiť, piť alkohol či skončiť s užívaním ľahkých drog.
Ak dôvodom červených škvŕn na našich dlaniach je nealkoholová tuková choroba pečene, mali by sme prestať piť alkohol. Tiež by sme sa mali usilovať znížiť našu telesnú hmotnosť v rozumnom časovom horizonte, konzumovať vyváženú stravu a obmedziť príjem sacharidov (uhľohydrátov).
3. Pocit nepohodlia v zápästí a prstoch okrem malíčka
Bolesť v zápästí a prstoch je príznakom karpálneho tunelu. Pocity sa môžu rôzniť od jemného bodania až po elektrický šok. Občas môže bolesť prebehnúť od ruky smerom hore cez celú končatinu.
Karpálny tunel často vzniká opakovaným používaním nervových vláken nervus medianus či opakovaným vyvíjaním tlaku na tieto nervové vlákna. Nervové vlákna nervus medianus sú uložené v predlaktí a prechádzajú zápästím.
Opakované používanie tohto nervu či jeho prištipnutie pri zlomenine zápästia môže viesť k vzniku karpálneho tunelu.
Čo máme robiť?
Môžeme tiež vyskúšať 24 hodinovú liečbu karpálneho tunelu. Ukážka tejto liečby sa nachádza vo videu nižšie (v angličtine):
Na boľavé miesta prikladáme ľadové obklady, používanie zápästia a svalov ruky obmedzíme na minimum.
Zápästie tiež môžeme spevniť dlahou – napr. pri jedení tak budeme zápästie menej namáhať. A do stravy je potrebné zaradiť potraviny s protizápalovými účinkami na potlačenie bolesti (kurkuma, čili papričky, zázvor, cesnak a podobne).
Ak nezaberie žiadna z uvedených metód, je nutná konzultácia s lekárom a stanovenie vhodnej liečby pre odstránenie bolesti a zápalu.
4. Končeky prstov sú sfarbené dočierna alebo domodra
Končeky prstov sfarbené dočierna či domodra sú príznakom Buergerovej choroby, choroby ktorá má pôvod vo zväčšených krvných cievach.
So vznikom tejto choroby sa spája užívanie a konzumácia tabakových výrobkov, hoci vedci si nie sú istí prečo. Najčastejším príznakom je bolesť pri používaní rúk a to isté môže platiť aj pri chodidlách. Na prstoch na rukách aj na nohách sa nám tiež môžu tvoriť bolestivé rany.
Čo máme robiť?
V tomto prípade je nutné navštíviť lekára. Bez poriadnej liečby hrozí vznik gangrény či v niektorých prípadoch je dokonca nutná amputácia.
Takisto musíme okamžite skoncovať s fajčením, s užívaním a konzumáciou tabakových výrobkov či nikotínu. Lekár nám tiež môže predpísať nejaký liek na zastavenie zväčšovania ciev či proti závislosti na nikotíne a tabaku.
Ďalšie menej účinné metódy sú užívanie liekov na zriedenie krvi, kompresia rúk a nôh na zlepšenie krvného obehu, a miniinvazívne operácie. V prvom rade však je nutné zdôrazniť, že najlepšie je prestať s fajčením.
5. Trasenie rúk
Ak sa nám trasú ruky alebo sú necitlivé, môže to byť znakom nedostatku vitamínov, úzkosti alebo únavy. Naše telo nám tak dáva jasný signál, aby sme upravili naše návyky. Možno budeme potrebovať doplniť vitamíny E, B1, B6 a B12.
Ďalšími znakmi nedostatku vitamínov môžu byť únava, lapanie po dychu, závrat, bledá alebo žltá pleť, nepravidelný tep, úbytok na váhe či svalová slabosť.
Čo máme robiť?
Spravme si viac času sami pre seba a prehodnoťme svoje priority. Neberme si na plecia viac než unesieme. To znamená správne sa stravovať, spať 7 až 9 hodín a vyrovnávať sa so stresom pomocou našich záľub, cvičenia či meditácie.
Ak trasenie rúk pretrváva, mali by sme navštíviť lekára a poradiť sa o ďalších krokoch. Budeme tak mať istotu, že sa nejedná o vážnejší zdravotný problém, akým je napríklad Parkinsonova choroba.
6. Nadmerne biele nechty
Ak pokožka pod nechtami je stále bielej farby, resp. keď stlačíme necht a pokožka pod ním zbledne, no po uvoľnení tlaku zostane bledá, môže to znamenať, že máme nedostatok železa. Čiže naša krv nemá dostatok železa na tvorbu hemoglobínu.
Hemoglobín je potrebný na transport kyslíka do tkanív a svalov. Osoby s nedostatkom železa sú si toho málokedy vedomé.
Pohľad na naše nechty je teda dobrou metódou, ako si zistíme hladinu železa v krvi. Ďalšími príznakmi nedostatku železa sú únava, bledá pleť, závrat, studené ruky a chodidlá a bolesti hlavy.
Čo máme robiť?
Ak máme podozrenie na nedostatok železa, navštívme lekára a nechajme si spraviť krvný test. Ak sa testom zistí, že máme nedostatok železa, bude rozumné zaradiť do našej stravy viac červeného mäsa, tmavú listovú zeleninu, sušené ovocie a orechy.
Ak nám robí problém zahrnúť uvedené potraviny do svojej stravy, môžeme si hladinu železa doplniť pravidelným užívaním výživových doplnkov s obsahom železa.
7. Úplné znehybnenie ruky
Úplné znehybnenie ruky môže byť zapríčinené poranením brachiálneho plexu (skupina nervov, ktorá vedie z miechy krkom a končí v paži). Toto poranenie je najčastejšie v kontaktných športoch, kde dochádza k poškodeniu nervov pleca, ramena a ruky.
Poškodenie vzniká opakovaným naťahovaním a stláčaním nervu, ktorý sa nakoniec od miechy odtrhne. Občas môže byť dôvodom tohto poranenia i nádor.
Poranenie brachiálneho plexu sa prejavuje miernym znecitlivením ruky, no vážnejšia podoba tohto zranenia nám úplne znemožňuje pohyb rukou a spôsobuje silnú bolesť.
Čo máme robiť?
V tomto prípade je nutné navštíviť lekára. Niektoré nervy potrebujú na zotavenie dlhšie obdobie, počas ktorého je však potrebná fyzioterapia na zachovanie správnej činnosti kĺbov.
Ak je poranenie vážne, je potrebná transplantácia alebo operácia nervu.
Záver
Z našich rúk si môžeme prečítať budúcnosť, no nie takým spôsobom, ako nám z nich čítajú budúcnosť jasnovidci.
Autodiagnostika pomocou zmeny farby, znecitlivenia, či úplná straty ovládania rúk nám môže napovedať, v akom stave je naša nervová sústava, krv či pečeň.
Znalosť príznakov, ktoré si máme všímať na rukách je však len prvým krokom k upevneniu zdravia. Ďalšími krokmi je podstúpiť vhodnú liečbu a zaradenie zdraviu prospešných potravín do stravy.
Pridaj komentár