Ak hovoríme o našej stolici, nie je to najpríjemnejšia téma na rozhovor. Ale skutočnosť je taká, že je dôležité, ako naša stolica vyzerá.
Naše telá sú komplexné mechanizmy, o ktoré sa môžeme zle starať. Zvýšená teplota, bolesť, únava a depresie sú jasné známky toho, že môže vzniknúť zdravotný problém a vaša stolica vás môže včas upozorniť, že nie je všetko v poriadku.
Preto by ste mali svoju stolicu vnímať ako príležitosť diagnostikovať prípadné zdravotné problémy včas.
Čítanie z čajových lístkov alebo z kávovej usadeniny vám môže poskytnúť určitý náhľad na to, akí ste bohatí, ale nemusí to vždy sedieť. Rozbor vašej stolice je však zvyčajne pomerne presný.
Takže sa pozrime na to, ako si môžete sami vyšetriť svoj zdravotný stav z vašej stolice.
Spoznajte svoju stolicu
Farba stolice, jej konzistencia, veľkosť a jej vôňa sú všetky znaky, ktoré poukazujú na vaše vnútorné zdravie.
Metóda, ktorou si budete môcť vyšetriť vašu stolicu, sa nazýva Bristol Stool Chart (BSF). Vynašli ju vedci z Bristolskej kráľovskej nemocnice vo Veľkej Británii.
Perfektná stolica
Kto by si pomyslel, že mať perfektnú stolicu je znakom toho, že vaše vnútorné zdravie je v poriadku. Toto obsahuje priemerná stolica:
- voda (približne 75%)
- pevná hmota (približne 25%)
Takzvanú pevnú hmotu môžeme rozdeliť na:
- mŕtve baktérie
- nestráviteľné zložky z jedla (vláknina a celulóza)
- cholesterol
- iné tukové látky
Presný tvar a vzhľad vašej stolice sa bude líšiť od toho, čo ste zjedli a pili. Celý proces vzniku stolice trvá približne 18 až 72 hodín. Podľa Bristol Stool Chart sú najlepšie typy stolice 3, 4 a 5.
Keď máte hnačku, je to preto, že stolica sa spracuje rýchlo a vaše hrubé črevo nemalo dosť času odčerpať vodu na to, aby bola stolica normálna.
Na druhom konci škály je neschopnosť vytvoriť stolicu do 72 hodín, čo je znakom zápchy, ktorá môže súvisieť s inými zdravotnými problémami.
Stolica typu 1 – Malá, tvrdá, hrudkovitá stolica
Tento typ stolice môže byť znakom pre akútnu dysbakteriózu črevného traktu. Tým, že určité baktérie v čreve chýbajú, stolica je malá, aby bola schopná udržať vodu v stolici.
Hrudky stolice sú malé, pevné a drsné, ktoré majú v priemere 1 až 2 cm. Vzhľadom k tomu, že sú pevné a trochu drsné, môžu spôsobiť bolesť pri prechode črevom.
Takáto stolica môže spôsobiť análne krvácanie. Je typická pre tých ľudí, ktorí podstúpili liečbu antibiotikami, alebo pre tých, ktorí majú v čreve málo vlákniny, alebo konzumujú stravu bez vlákniny.
Stolica typu 2 – Stolica v tvare klobásy s hrudkami
Táto stolica má priemer 3 až 4 cm a často sa objaví v dôsledku zápchy, kedy ostáva v čreve niekoľko týždňov. Pri prechode črevom spôsobuje bolesť a môže vyústiť až do krvácania, keďže je taká pevná a jej veľkosť presahuje análny otvor.
Tento typ stolice je typický pre niekoho, kto trpí syndrómom dráždivého čreva.
Stolica typu 3 – Stolica v tvare klobásy s popraskaným povrchom
Tento typ stolice je podobný typu 2, ale je spracovaný rýchlejšie (zvyčajne 1 až 2 týždne), a preto tiež súvisí so zápchou a syndrómom dráždivého čreva. Problém však nie je taký výrazný ako v predchádzajúcom prípade.
Stolica typu 4 – Stolica v tvare klobásy, jemná a hladká
Tento typ stolice má veľmi blízko k dokonalej stolici. Jej priemer je 1 až 2 cm (čo je znakom relatívne krátkej doby prechodu a dobrého obsahu vlákniny).
Tento typ stolice je typický pre niekoho, kto má stolicu raz denne.
Stolica typu 5 – Mäkká stolica s dobre vymedzenými hranami
Tento typ stolice je takmer dokonalý. Jej priemer je 1 až 1,5 cm a je typický pre niekoho, kto má stolicu 2 až 3 krát denne po konzumácii hlavných jedál.
Stolica typu 6 – Mäkká stolica, ktorá má ostré, roztrhané hrany
Tento typ stolice má veľmi mäkkú textúru. Môže sa vyskytnúť nečakane, a tým spôsobiť ľuďom problémy, ak nemajú nablízku kúpeľňu.
Môžete mať problémy očistiť ju toaletným papierom. Bidet by bol v tomto prípade užitočný. Tento typ signalizuje vysoký krvný tlak a stres.
Stolica typu 7 – Hnačkový typ, vodnatá
Je podobná obyčajnej hnačke, ale v tomto prípade sa nazýva paradoxná hnačka, pretože nastáva v spojení so zápchou, sprevádzanou stolicou typu 1. Často sa s ňou stretávajú deti a starší ľudia.
Farba stolice
Tak ako veľkosť, tvar a konzistencia stolice, aj farba stolice môže byť významným znakom rôznych zdravotných problémov.
1. Normálna zdravá stolica má strednú/svetlo hnedú farbu: Nenaznačuje nejaký zdravotný problém.
2. Čierna, sivá, alebo jasne červená stolica: Je znakom toho, že môže byť prítomné krvácanie v črevnom trakte alebo v konečníku. Odporúčame vám to konzultovať so svojím lekárom bez odkladania. Upozorňujeme však, že čierna stolica môže byť výsledkom užívania niektorých liekov, rôznych výživových doplnkov a môže sa objaviť aj po konzumácii čierneho sladkého drievka.
3. Veľmi svetlo hnedá, sivá, alebo biela stolica: Toto zvláštne sfarbenie stolice môže byť spôsobené nedostatkom žlče, hoci biela stolica môže byť výsledkom užívania antacíd. Avšak, tieto typy stolice môžu signalizovať zdravotné problémy, ako sú cirhóza, hepatitída alebo ochorenie pankreasu. To všetko sú vážne ochorenia, a preto by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc.
4. Žlto sfarbená stolica: Žlto sfarbená stolica môže byť znakom ochorenia žlčníka, infekcie žlčníka, alebo Gilbertovho syndrómu (dedičnej poruchy metabolizmu žlčového farbiva). Ak sa u vás objaví žltá stolica, mali by ste vyhľadať svojho lekára.
Aróma stolice
Bez ohľadu na to, akým spôsobom si stolicu vyšetríte, stolica by nemala nikdy voňať. Ale nemala by ani príliš páchnuť, pretože páchnuca stolica signalizuje:
- problém s absorpciou
- celiakiu
- Crohnovu chorobu
- pankreatitídu
- cystickú fibrózu
Záver
Ak sa vám článok páčil, nezabudnite ho zdieľať so svojimi priateľmi a známymi.
Pridaj komentár