Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Cievy a cholesterol
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

Ako sa funkčná medicína líši od klasickej západnej a prečo dosahuje lepšie výsledky

26. decembra 2022 autor: redakcia 2 komentáre

        
  

Ako sa funkčná medicína líši od klasickej západnej a prečo dosahuje lepšie výsledky

Cestou k uzdraveniu je aktívny proces zmeny človeka. Avšak, súčasné postupy liečenia sú založené na pasivite a to nielen zo strany pacienta, ale bohužiaľ aj lekára.

Čím viac informácií o svojom zdraví a ochoreniach získavame, tým viac sme zmätení z toho, čo je pre nás vlastne prospešné a čo na nás skutočne funguje.


Každý deň prostredníctvom médií, okolia, zdravotníkov či kníh narážame na množstvo spôsobov, ako bojovať s rozličnými ochoreniami, pričom mnohokrát si tieto publikované postupy odporujú a dostávajú nás do nesprávneho konania. Nehovoriac o tom, aké negatívne dôsledky to má na našu psychiku.

Tým sa spúšťa celý kolotoč zdravotných problémov, s ktorým si náš organizmus, ale aj lekári nevedia dať rady celé týždne, mesiace, roky, ba aj po celý náš život.

Čo znamená spojenie „funkčná medicína“?

Funkčná medicína sa vyvíjala od 90. rokov 20.storočia v Amerike a neskôr aj v Európe po boku klasickej medicíny. Vychádza zo zásad tradičnej čínskej medicíny a ayurvédy, no nie je alternatívnou medicínou.

Prvým aspektom z ktorého vychádza je skutočnosť, že ku každému pacientovi pristupuje ako k unikátnej bytosti s originálnym nastavením svojich fyziologických a psycho-sociálnych vlastností.

Aby sa k tomuto aspektu mohlo dostať, je potrebné mať na pacienta a jeho príbeh čas. To je prvý obrovský rozdiel oproti starostlivosti klasickej medicíny, kde nie je čas na nikoho.

Funkčná medicína vyšetruje človeka ako komplexnú bytosť.

Od západnej klasickej medicíny sa líši už v spomínanom prístupe k pacientovi, k chorobe, a z celkovej podstaty uvažovania o zdraví.

Je praktikovaná rovnako študovanými lekármi, využíva moderné prístrojové diagnostiky, krvné testy, zobrazovacie metódy, atď. No namiesto liečenia následkov ochorení, sa zameriava na jeho príčiny a preto musí pátrať po pôvode vzniknutých problémov.

Docieli to jedine personalizáciou a v osobnom, empatickom a ľudskom prístupe ku každému človeku. Človek jednoducho musí pochopiť, prečo vlastne ochorel! Od jednoduchého slovíčka „prečo“ sa totiž odvíja celá liečba.

Funkčnú medicínu môžeme preto chápať aj ako renesanciu klasickej medicíny, návrat ku koreňom, ale v modernej podobe.

Môže byť anamnéza najdôležitejšia?

Liečba spočíva predovšetkým zmenou životného štýlu a často taktiež aj v systéme presvedčenia a chovania daného pacienta. Dôležité je pritom zistiť „históriu“ celého problému, s ktorým pacient do ordinácie prichádza, a následne nastaviť individuálny liečebný plán.

Choroba je len signál poukazujúci na nerovnováhu vo fungovaní organizmu na rôznych úrovniach.

Funkčná medicína hľadá zdroj tohto signálu. Preto je možné z pohľadu komplexnej medicíny považovať dnešné civilizačné choroby len za ilúzie.

Skutočná príčina sa rozvíja dlhodobo našimi každodennými zlozvykmi, nesprávnymi stravovacími návykmi, hektickým životným štýlom, stresom a dnešným životným prostredím, ktoré nám nedovoľuje ani len na chvíľu sa zastaviť, upokojiť svoju myseľ a investovať všetku svoju energiu do nášho vlastného tela.

Prečo klasická medicína ,,nefunguje“ vo všetkom?

Hlavným nedostatkom liečby a prevencie ochorení postupmi klasickej západnej medicíny je fakt, že sa zameriavajú na príznaky, ktoré sú už len dôsledkom toho, že v našom tele niečo nefunguje správne.

Táto liečba ich dokáže odstrániť rôznymi typmi terapií či liekov, ktoré síce môžu byť aj na prírodnej báze, no samotný problém len zmierňujú, zakrývajú alebo len odďaľujú.

Pôvod nepohody nášho organizmu však často zostáva neodhalený.


Áno, žijeme možno dlhšie ako v minulých storočiach, ale za akú cenu? Za cenu brania práškov, žitia bez energie, úsmevu, životného elánu, s bolesťami pohybového aparátu…

Stačí, keď sa len pozrieme na svoje okolie. Koľko ľudí je skutočne zdravých fyzicky i duševne a dokáže sa tešiť z každého prežitého dňa, čo by mal byť úplne prirodzený stav?

Ľudia takto začínajú hľadať iné možnosti. Ich bezmocnosť v prekonávaní gradujúcich zdravotných problémov ich napriek materiálnemu komfortu privádza do pocitov ľudskej prázdnosti.

Vtedy odmietajú pomoc v podobe chemicky spracovaných produktov, ale utiekajú sa skôr k pomoci na duševnej úrovni na a pátraním po tom, čo ich vlastne viedlo k prežívaniu tohto stavu a samy seba sa pýtajú:

,,Prečo som chytil nádchu, angínu, prečo aj napriek dodržiavaniu všetkých stravovacích zásad priberám, prečo som práve ja ochorel na rakovinu,..?“

Telo a myseľ

Je už dávno známe, že naše telo je s mysľou prepojené omnoho viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať a sú dokonca štúdie, ktoré to dokazujú.

Psychoterapia je dnes stále viac využívaná medzi rôznymi zdravotnými špecialistami pri liečbe mnohých ochorení nevyliečiteľných bežnými invazívnymi postupmi.

V zahraničí prebehol výskum, ktorý sa zameral na upratovačky hotelov, ktoré v rámci svojej profesie fyzicky zaťažujú celé telo, no svoju prácu bežne nespájajú s prospešným pohybom.

Polovici z nich bolo ukázané video, v ktorom im bolo vysvetlené, že ich práca spĺňa všeobecné odporúčania lekárov pre šport a zdravý každodenný pohyb a aký úžitok z toho môžu očakávať.

Pri kontrole po mesiaci mali tieto účastníčky výskumu omnoho pozitívnejšie parametre: nižšia hmotnosť, menej telesného tuku, nižší krvný tlak a celkovo väčšiu radosť z práce.

Je to krásny príklad toho, že naše prosté uvedomenie si, že v rámci svojej každodennej rutiny robíme niečo prospešné aj pre svoje telo, vedie k takým istým zmenám (ba ešte výraznejším), ako keby sme museli športovať za účelom redukcie svojej hmotnosti či jednoducho z povinnosti, aby sme nezleniveli.

Uvedené myšlienky môžeme zhrnúť i v nasledujúcom výroku známeho Buddhu: ,,Sme len výsledkom toho, o čom sme práve premýšľali.“

Čo máme teda robiť

Jedinou cestou ku skutočnému zdraviu je cielená zmena životného štýlu a uvedomenie si skutočných potrieb svojho organizmu. Naša vlastná intuícia a počúvanie svojho tela sú tým najlepším lekárom.

Ak takto získame cenné informácie o tom, ako naše telo odpovedá na náš životný štýl a na faktory prostredia, v ktorom žijeme, môžeme zájsť do ordinácie lekára funkčnej medicíny.

On vie, že narušenie našej vnútornej rovnováhy má korene v dvoch hlavných oblastiach – vo faktoroch vonkajších, ako je STRAVA, a vo faktoroch vnútorných, psycho-emocionálnych, v ktorých ide hlavne o KVALITU VZŤAHU SAMÝCH K SEBE.

Každý pacient by sa mal dozvedieť, kým skutočne je a čo naozaj v živote chce. Aj to je cesta ku zdraviu a prevencii mnohých zbytočne rozšírených chorôb.





Súvisiace články:

  • Tajomstvo čínskych mudrcov: Ako sa pri plnom zdraví dožiť až 120 rokov
  • Neochorieť na Alzheimerovú chorobu je ľahšie, ako si možno myslíte
  • 12 účinných prírodných látok na liečbu roztrúsenej sklerózy (sklerózy multiplex)
  • Uznávaný kardiochirurg prezradil, čo je skutočnou príčinou srdcovo-cievnych ochorení


        
  

Kategória: Ostatné Značky: čínska medicína, konvenčná medicína

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Komentáre

  1. Dr.Jozef Tlamka

    Vážená redakcia….Vy ste naozaj tím mimoriadne múdrych ľudí so systémovým pohľadom na zrod, život, zdravie, starnutie a smrť človeka….čítam Vaše články už viac rokov a sú mimoriadne inšpiratívne aj pre mňa
    ako 83-ročného človeka po prežitej klinickej smrti 3.stupňa s NDE fenoménom a po prechode rotačným DNA tunelom do paralelnej vesmírnej dimenzie…viem, že to znie mysticky, ale celý náš život je treba skúmať na rovnováhe VEDY a VIERY……je to na dlhšiu reč… ,
    Ale k podstate funkčnej medicíny zdroja – príčiny poruchy zdravia – nerovnováhy v organizme človeka“
    Moja hypotéza z NDE podvedomia je taká, že sa zásadne musíme vrátiť k holistickému, celostnému, systémovému pohľadu na podstatu ľudskej bytosti vo filozofickej paradigme, ale aj embryonálnej blastogenézy a orgánovej binárnej metamorfózy epifýza – vomeronazálny Jacobsonov orgán a ich funkčnosti – axioma funkčnej medicíny………ale je to zasa na dlhšiu reč…..mám to cez NDE fenomén a VŠ štúdium ľudského potenciálu resp. pragmatické formy impulzov nadobudnutia rovnováhy u konkrétneho človeka metodologicky spracované a som pripravený na odbornú diskusiu, možno aj s Vašu redakciou,
    pokiaľ Vás tento mail osloví…bývam v Liptovskom Mikuláši…Jozef

    Do Nového roku 2023 Vám prajem úprimne veľa zdravia…..možno dopočutia, dovidenia na vyššej úrovni
    vedomia…….

    Odpovedať
  2. lubomír

    Praktické programy v náväznosti a „ idey „ funkčnej medicíny by mal poskytnúť úľavu pri gastrointestinálnych problémoch, zápalových a imunologických problémoch, únave, potravinových alergiách, nebezpečným látkam v tele z nekvalitného životného prostredia a pod. , poruchách obličiek a reumatoidnej artritíde a pod. Programy FM však obchádzajú hlavnú príčinu vzniku onemocnenia. Existujú aj duchovné príčiny chorôb . Niekedy hľadanie duševných príčin chorôb môže uzdraviť skôr ako klasická liečba.
    Vonkajšie vplyvy však nemusia byť nutne problémom. V niektorých prípadoch je ním samotné správanie človeka, to, ako sa dokáže zo situáciami „ pobojovať“ , vyrovnať , prijať ich, sa s nimi. Emócie majú priamy vplyv na vnútorné orgány, priamo sa v tele zaznamenávajú. Sebeckosť, hnev, zloba, pocit krivdy, nosenie bremena v podobe trápenia za iných, nenávisť, strach – niektoré z nie príliš lichotivých ľudských vlastností a hlavné príčiny nezdravého tela. Človek sa im však musí postaviť čelom a to sa dá, ak žije v prítomnosti. Nezožierať sa minulosťou a neobávať sa budúcnosti. Poznanie – objektívne poznanie problému je východisko a nie modlitby a meditácie tie vedú k horšiemu stavu. Okolitý život to už dávno dokázal
    Môžu byť nápomocné podľa mňa napríklad metódy funkčnej medicíny môžu zahŕňať jednu alebo viac zo širokej škály terapií, ale nemôžu nahradiť , vedecké liečenie overené v praxi . Zástancovia funkčnej medicíny podľa mojich poznatkov sú väčšinou proti zavedeným lekárskym poznatkom a odmietajú ich modely, namiesto toho prijímajú model ochorenia založený na pojmoch, ktoré podľa nich zodpovedajú základným príčinám, bezprostredným príčinám alebo osobitným charakteristikám ľudských chorôb. V tomto sa FM mýli.
    Bol som po II. mozgovej príhode v nemocnici a vyskúšal som aj prostriedky ,funkčnej medicíny ale len ako druhoradé, doplňujúce ktoré neslúžia ako základ liečby.( Napr. diétu, s požadovanými nutričnými hodnotami , / tú dodržujem , kvôli dne / vitamíny minerály, zmenu životného štýlu,/ menej práce nad PC a viac prechádzok na čerstvom vzduchu / cvičenia na posilnenie organizmu .
    Záverom poznatky FM sú vhodné ako doplnkové prostriedky. Netreba im podliehať ako rozhodujúcim.

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • Zmes jablčného octu a čiernej rasce: Vyliečte si srdce, tlak, trávenie, dutiny a mnoho iného
  • Čo hovorí o vašej inteligencii to, keď neznášate zvuky prežúvania iných ľudí
  • Štúdia zistila, aký vplyv má duchovnosť na choroby srdca a rakovinu

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Pre zlepšenie kvality našich služieb používame súbory cookies, ktoré môžete prijať alebo odmietnuť. Prijať Odmietnuť
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy zapnuté
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIŤ A PRIJAŤ