V dnešnej dobe si čoraz viac musíme zvykať na to, že z Číny sú k nám dovážané nielen spotrebné tovary či elektronika, ale v čoraz väčšej miere aj potraviny.
Je však hodné zamyslenia, prečo vlastne dovážame potraviny, keď my sami máme dostatok polí a fariem, aby sme si vypestovali vlastné?
Odpoveďou je zrejme ich cena.
U lacných potravín však býva ten problém, že ich kvalita je nízka. No a Čína navyše nemá príliš dobrú reputáciu, čo sa týka bezpečnosti potravín.
Potravinové škandály v Číne
Možno ste sa už dopočuli o rôznych škandáloch s kontaminovanými potravinami pochádzajúcich z Číny.
Napríklad škandál z roku 2008, keď do sušeného detského mlieka pridávali chemikáliu melamín, ktorá mala budiť dojem vyššieho obsahu bielkovín.
Postihnutých bolo vtedy vyše 300 000 detí, z nich 54 000 museli hospitalizovať a 6 deti dokonca umreli. Mnohé z preživších ale skončili s poškodenými obličkami.
V dnešnom článku vám prezradíme 7 najrizikovejších potravín vyrábaných v Číne, ktorým by ste sa mali za každých okolností radšej vyhýbať.
1. Jablkový džús
Čína je známa tým, že pri pestovaní ovocia a zeleniny používa nebezpečné pesticídy, vrátane tých zakázaných.
V niektorých štátoch západnej Európy a USA dnes tvorí až 50% predávaného jablkového džúsu dovoz z Číny.
Pri jeho kupovaní je potrebné preveriť si aj tradičné značky, odkiaľ predávaný džús pochádza. Ten môže byť síce balený v Európe, no pôvodom je z Číny.
2. Industriálne soli
Číňania často používajú soľ určenú pre priemyselné účely ako náhradu kuchynskej soli.
Pri kupovaní soli si preto dávajte pozor, či náhodou nepochádza z Číny.
Takáto soľ neraz obsahuje rôzne nečistoty a chemikálie z výrobného procesu, ktoré môžu viesť k mozgovej mŕtvici, srdcovému infarktu či vysokému krvnému tlaku.
3. Ryba treska
Veľká časť tresky importovaná do Európy pochádza práve z Číny. Zrejme ste už počuli o problémoch so znečistenými moriami v okolí Číny.
Preto pri kupovaní, či už celej ryby alebo výrobkoch z tresky, si overte, či použité suroviny pri ich výrobe nepochádzajú z tejto ázijskej krajiny.
4. Kurčatá a kuracie mäso
Čína máva často problémy s vtačou chrípkou a ďalšími chorobami prenášaných potravou.
V roku 2013 sa na západ začalo dostávať čínske kuracie mäso. Málokto však už vie, v akých hrozných podmienkach sa tam kurčatá chovajú a čím všetkým sú dopované.
5. Cesnak
Zhruba tretina až polovica všetkého predávaného cesnaku u nás pochádza z Číny.
Pred pár rokmi vznikla kauza okolo čínskeho cesnaku, pretože na jeho pestovanie a skladovanie používajú škodlivé chemikálie.
Najhoršie z nich sú bielidlá, ktorými sa snažia cesnak vybieliť. Problémové sú tiež látky zamerané na zabíjanie hmyzu a látky zamerané na zamedzenie jeho klíčenia.
Príkladom je metylbromid, veľmi nebezpečný pesticíd, ktorý poškodzuje dýchací a centrálny nervový systém. Podľa je OSN je až 60 krát škodlivejší ako chlór.
6. Ryba tilapia
Vyše 80% mrazenej ryby tilapia pochádza práve z Číny, kde sa chová v hrozných podmienkach.
Táto ryba, podobne ako kapor, žije v bahne a živí sa všetkými nečistotami, ktoré sa nachádzajú na dne.
Ak si uvedomíme, ako znečistené sú v Číne rieky, rybníky a jazerá, potom konzumácia tejto ryby môže byť nielen škodlivá, ale priamo nebezpečná.
O to väčšiu pozornosť by sme mali venovať tomuto problému, keď si uvedomíme, že takmer všetky ryby podávané v našich školských kuchyniach je práve tilapia, pretože je najlacnejšia.
7. Plastická ryža
O umelej ryži z Číny sme sa na našej stránke už bližšie venovali v tomto článku.
Ide o ryžu, ktorá sa vyrába zo zemiakov a ďalších chemických látok, vrátane plastov. Spoznať sa dá napríklad tak, že aj po uvarení zostáva tvrdá.
Záver
Veríme, že fakty uvedené v našom článku budú pre vás prínosom v tom, aby vám pomohli zostať v bezpečí.
Namiesto rôznych potravín z dovozu, a platí to nielen o čínskych potravinách, uprednostnite radšej naše domáce potraviny. Sú nielen zdravšie, ale tým podporíte aj našich domácich pestovateľov.
Inka
Ja sa pýtam, keď sa toto vie, prečo je dovolené vôbec predávať to? Veď ak je vedomosť, že tieto potraviny obsahujú menované zložky, nemali by byť vôbec distribuované do obchodov. Alebo vôbec dovážané. To ja, ako spotrebiteľ, mám chodiť s lupou po obchode a sledovať, odkiaľ čo je, čo to obsahuje, mať v pamäti, či o tom niekto náhodou niekde nenapísal, že to obsahuje niečo škodlivé? Je to celé choré! Treba podporiť domácu výrobu, či chov úžitkových zvierat, či pestovanie všetkého, čo sa v našom zemepisnom pásme pestovať dá. Tam investujme – bude veľa nových pracovných miest a budeme vedieť, aké máme výrobky, čo obsahujú…..kontrolóri budú vykonávať pravidelne kontroly, aby si to podnikatelia nezľahčovali a môžeme fungovať…..lenže to by niekto musel chcieť ……..
jan
Ano,souhlasíme. Kontroly mají být a nevíme, do jaké míry jsou.
Já jen slyšel, jaké problémy mají v číně s vodou. Peking měl kdysi dvakrát ročně písečnou bouři, kdy ho zasypal písek.Protože se zvětšují pouště, tak dnes je tam ta bouře desetkrát ročně. Není voda, tak navrhli vykopat kanál z jihu číny na sever.Na jihu je dost řek. Vědec jim radí ať to nedělají, jinak si přivedou z jihu smetí, které léta vyváželi doprostřed řek. Zalévá se špinavou vodou, i té je málo.
senkovic
Inka says má 100 % pravdu – treba začať podporovať vlastné chovy a pestovanie rastlín a obmedziť dovozy z Poľska, Číny, Brazílie a pod. Vylúčiť dovoz poškodených potravín a potravín z dovozu ako takých!
Ladislav Dragon
Úplne súhlasím s príspevkom,kde sú tie časy,keď bol na Slovensku poriadok a poľnohospodárska výroba prekvitala….Je smutné,že politici a vláda tieto veci neriešia ! Ale asi nestíhajú,lebo stále sa medzi sebou hádajú, aby sa čo najbližšie dostali ku korytu a utrhli si ešte,čo tam zo spoločného zostalo !
Eva
Presne tak je to na celom svete. Bohuzial kazdy chce zarobit co najviac penazi a preto nakupuje a dovaza najlacnejsie potraviny zo statov ako Cina, ktora pouziva chemicke pesticidy, synteticke hnojiva na pestovanie produktov. A to nie je vsetko. Nakoniec pouziju „irradiation“ (oziarenie). Toto ozarovanie zabrani hnitiu potravin. A tiez predlzi trvanlivost potravin. Bohuzial je to na urok nasho zdravia. Vznikaju rozne druhy ochorenia na ktore ludia umieraju.
Meno
Ožaruje aj Rajo, ak si myslíte, že kupujete dobrý slovenský jogurtík alebo smotánku, ktorá má trvanlivosť pol roka. Ožaruje väčšina výrobcov korenín. Lenže vinný je aj spotrebiteľ, chce všetko lacné, trvanlivé, mäkké, a hlavne veľa. Ani za socika neboli dobré veci lacné, a nikde na svete dobré a kvalitné veci nie sú lacné ani dnes.
Eva
To, že je něco drahé, ještě neznamená, že je to dobré a kvalitní. Ani za socíka to neplatilo A spotřebitel rozhodně vinný není. To, že chce potraviny kvalitní je samozřejmost a uvědomte si, že každý nemá dostatek financí, aby si to drahé mohl dovolit koupit. To teda je na druhé koleji a má se spokojit s hnusy?
Meno
CHceme mať všetko za euro, tak trh len kopíruje naše túžby. Najhoršie na tom je, že aj ten, čo by to kupovať nechcel, nemá na Slovensku veľa možností kúpiť si naše a kvalitné. V civilizovanej Európe je aspoň nejaká záruka, že keď si kúpite drahé, alebo regionálne, alebo bio, že to nebude 10 ročné penicilínové kura z Brazílie.
František
nečudujte sa,že naše niekdajšie svetové poľnohospodárstvo upadá,keď všade stavajú automobilky a rôzne fabriky na najúrodnejšej pôde a tým okliešťujú možnosti pestovanie našich tradičných plodín.Možno niekedy budeme KONZUMOVAŤ aj autá a ELEKTRONIKU!!Alebo je to účelové v pláne mocných v EU?Už by sme sa mali zamyslieť nad tým,čo budú jesť a piť naše deti a vnúčatá.Preto treba pri voľbách voliť strany,ktoré preferujú Slovensko a nie západný kapitál.
Vlado
ajaj, vyzerá to, že zlatý komunizmus, pamätam zemiaky voľakedy za 0,60 hal za kg. Byt za 10000 korun, atd,atd….nie, vážení, to nebol sen
Jaroslav
JA TO PAMATAM DOBRE UŽ BOLO TERAZ NÁS KRMIA CHEMICKYM ODPADOM A OCKUJU OSIPANE
Hana
A co jedí samotní Asiaté, pokud mají tak strašně znečištěné životní prostředí, což je zdokumentované, jaktože se dožívají poměrně zdraví relativně vysokého věku? Další věc…na polích nám rostou solární panely, každý chce bydlet ve svém domě, nestaví se vícegenerační domy, o staré a nemocné lidi se nemá kdo postarat, tak se vrazí do ústavní péče. Mladí lidé si chtějí užívat života a možnosti na to mají, ne jako dřívější generace. Kdyby se i rozšířila rostlinná a živočišná výroba, můžete mi říct kdo by v ní pracoval? Staří odcházejí a mladí přece nebudou pracovat v prvovýrobě, když můžou pracovat v kanceláři a nešpinit si ruce. Dyť se podívejte kolik je úředníků ve státní správě, kolik ajťáků, kolik nesmyslných oborů produkují současné vysoké školy a čím víc, tím líp… Myslíte, že ti černoši, arabáči a muslimové budou obdělávat naše pole a pracovat ve vepřínech, kravínech, lesích a pod.? Každý se stará jen o vlastní profit a málokdo hledí do budoucna. Tohle přece nemůže dobře dopadnout..
Viktor
Čo sa preboha čudujete? Veď svetový klobálny kapitalisti musia z niečoho dobre žiť na úkor blebsu a chudoby ! ! ! ! Vole, ale to je správa ? ! ? !
fatima
nemusíme chodiť do Číny, keď chceme hovoriť o škodlivých a geneticky modifikovaných potravinách. Naše lány obilia sa postrekujú Rondapom, aby burina neudusila pšenicu, ale ten pesticíd – karcinogén je aj v obilí, teda aj v našej múke, teda aj v cestovinách, v chlebe a všetkých múčnych výrobkoch, ktoré dávame aj deťom. Pozrime sa na to, koľko kypriacich práškov sa dáva do pečiva, aby bolo vzdušné, nafúknuté. A čo dávame do mlieka, ktoré kúpite v máji, ale dátum spotreby je do Vianoc? Čo dávame do konzervy mäsa, keď má dátum spotreby dva roky? Nátierky, paštéty…čo dusičnany a dusitany v šunkách a salámoch? Sú to veci vyrábané u nás, preto netreba robiť kampaň len proti Číne, pozrime sa aj do vlastnej špajze. stabilizátory, chemické látky, pesticídy, karcinogény…
JD
Na hlavu postavené… tak čo sa to nerieši na kompetentných miestach, kde je možnosť dovoz takého svinstva zastaviť? toto je už celé choré. Oslovujete aj kompetentných?
Milan
Nakupuj doma,over si domácich výrobcov a hlavne rozmýšlaj.Nie je predsa možné aby npr.vianočka vydržala tri týždne ako čerstvá,jogurty v mierne chladiacich regáloch a podobne.Nájdu sa farmári poctivo vyrábajúci bez chémie,treba len hladat a informovat sa.