Je vedecky potvrdené, že stromy majú viac inteligencie než by sme si kedy predstavovali. Dokážu cítiť bolesť a prejavujú emócie ako napríklad strach.
Majú radi spoločnosť iných stromov a uprednostňujú veci robiť pomaly.
Toto je len niekoľko zistení Petra Wohllebena ohľadne stromov. Peter je nemecký výskumník, ktorý sa nielen rád obklopuje stromami, no celý svoj život zasvätil ich štúdiu.
Ako uvádza:
„V skutočnosti medzi stromami existujú priateľstvá. Dokážu si vytvárať väzby ako dlhoročné ľudské páry, kedy sa jeden o druhého vzorne starajú. Stromy vedia cítiť.“
Spoločne so Suzannou Simardovou, ekologičkou na Univerzite v Britskej Kolumbii, publikoval Peter dokumentárny film s názvom Inteligentné stromy.
Ukážku k filmu si môžete pozrieť tu:
Zistenia vedcov z Dánska
Stromy radi stoja blízko pri sebe a hýčkajú sa. Majú radi spoločnosť. Cítia bolesť a prejavujú emócie.
A nielen to. Stromy majú dokonca niečo, čo sa podobá na tlkot srdca.
Dr. Andras Zlinszky z Aarhusovej univerzity v Dánsku použil laserovú skenovaciu techniku, aby odmeral presnú polohu konárov a listov 22 druhov stromov a krov.
Minulý rok publikoval svoje zistenia o nečakaných, no výrazných cykloch pohybov stromov. Vedci zistili, že niektoré stromy počas noci niekoľkokrát zvesujú a následne zdvíhajú svoje konáre v rámci cyklu distribúcie vody a sacharidov, čo je obdobné ľudskému tlkotu srdca.
„Zaznamenali sme predtým neznáme periodické pohyby, a to až do dĺžky 1 cm v priebehu 2 až 6 hodinového cyklu“, uvádza Zlinszky.
„Pohyby sú zrejme spojené s tlakom vody v rastlinách, čo v podstate znamená, že stromy pumpujú vodu. Transport vody nie je iba jednoduchý stály tok, ako sme si to doteraz mysleli.“
Počas noci niektoré stromy zvesia svoje konáre až o úctyhodných 10 cm a potom pri východe slnka ich znova zodvihnú. Tento proces je extrémne pomalý a jemný.
„Doteraz sme sa domnievali, že to robia len niektoré druhy stromov. Teraz zisťujeme, že to je medzi stromami rozšírené oveľa viac.“, dodáva Zlinsky.
Najviac je to zreteľné u stromov druhu Magnolia (Magnolia gradiflora), ktorá prechádza cyklami prispôsobovania konárov, čo poukazuje na zmeny v tlaku vody a teda k jej pumpovaniu počas noci.
Záver
Určite ste už počuli o liečebnej technike takzvaného objímania stromov. Hovorí sa, že objatím stromu aspoň na pár minút dokáže z neho ľudské telo prijať liečivú energiu.
Ak neveríte, vyskúšajte to, nič za to nedáte! Sme si istí, že sa potom budete cítiť omnoho lepšie a zdravšie.
Anna
Ooo Boze…. vsetci ludia by to mai vediet, aby im neublizovali…