Väčšina ľudí verí, že je mlieko je zdravé. Celé desaťročia bola jeho konzumácia prezentovaná ako prevencia veľkého množstva ochorení. Odporúčané je prevažne ženám a deťom.
Po pravde, nutrične je mlieko veľmi bohaté. Obsahuje minerály ako vápnik, horčík či fosfor, ale aj vitamíny D a B12. Z uvedeného dôvodu bolo v minulosti pomerne jednoduché ľudí presvedčiť o tom, aby ho pridali do svojho jedálnička.
Čo hovoria o mlieku najnovšie výskumy?
Všetky dlhoročne uznávané prínosy mlieka však boli spochybnené, keď sa naň nedávno vedeckým okom pozreli odborníci. Výsledky výskumu zameraného na účinok mlieka ako istej prevencie zlomenín pri úrazoch a tiež jeho vplyv na úmrtnosť potkanov boli značne znepokojujúce.
Mnohí experti na výživu sú preto momentálne opatrní, keď ide o mlieko, najmä o jeho konzumáciu vo väčších množstvách.
Pred časom medicínsky časopis British Medical Journal uverejnil ďalšie dôkazy svedčiace o tom, že pitie veľkého množstva mlieka nám môže škodiť.
Švédska štúdia skúmala prepojenie medzi pitím mlieka a dobou, kedy došlo k zlomenine alebo dokonca k úmrtiu. Celkovo sa jej zúčastnilo 61 433 žien a 45 339 mužov. Všetci mali za úlohu odpovedať v dotazníku, ako často a koľko porcií mlieka a mliečnych výrobkov skonzumovali v priebehu dňa a za jeden týždeň.
Jedna porcia mlieka predstavovala 2 decilitre, čo je približne jeden pohár. Sledovanie pokračovalo ďalších približne 20 rokov u žien a 11 rokov u mužov. V roku 1997 dostali účastníci dotazník po druhýkrát.
U žien sa spozorovala korelácia medzi príjmom mlieka a úmrtnosťou. Z pozorovania vyplynulo, že čím viac mlieka žena pila, tým bola pravdepodobnosť jej predčasnej smrti vyššia.
Rovnako sa odhalila aj spojitosť so zlomeninami, hlavne v oblasti bedrových kĺbov.
Aké množstvo mlieka už predstavuje problém?
U žien, ktoré pili tri a viac pohárov mlieka denne, bola dvojnásobne vyššia pravdepodobnosť úmrtia (počas obdobia, kedy štúdia prebiehala) ako u žien, ktoré pili iba jeden pohár mlieka denne.
Avšak, už aj jeden pohár mlieka denne výrazne zvýšil riziko rozvoja rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.
Výsledky u mužov sa tiež veľmi neodlišovali. Vyššie percento úmrtnosti sa prejavilo v prípade, ak pili väčšie množstvo mlieka. Treba ale poznamenať, že u žien boli tieto výsledky omnoho znepokojujúcejšie.
Autori štúdie došli k záveru, že u oboch pohlaví vzniká vyššia pravdepodobnosť vzniku zlomeniny pri úraze alebo dokonca aj riziko predčasného úmrtia v prípade väčšieho príjmu mlieka.
Tieto výsledky teda spochybňujú takmer všetky doterajšie vyjadrenia odborníkov a odporúčania týkajúce pitia kravského mlieka.
Ktoré zložky v mlieku sú najproblematickejšie?
Vysoké koncentrácie laktózy a galaktózy môžu vysvetľovať, prečo má mlieko nepriaznivý vplyv na ľudské telo.
Tieto dve látky totiž spôsobujú oxidatívny stres a chronické zápaly, ktoré sú vo svojej podstate patogénne mechanizmy spúšťajúce kardiovaskulárne ochorenia a rakovinu.
U zvierat má konzumácia galaktózy efekt podobný starnutiu – neurodegeneráciu, pokles funkčnosti imunitného systému a zmeny v procese génovej transkripcie.
Existujú mliečne výrobky s pozitívnym vplyvom na zdravie?
Keď švédski vedci porovnali mlieko s ostatnými mliečnymi výrobkami, nenašli žiadne negatívne spojitosti.
Naopak, príjem fermentovaných (kvasených) mliečnych výrobkov, ako sú jogurty, kyslé mlieko a syry, sa spája so znížením rizika zlomeniny pri úraze či rizika predčasného úmrtia.
Doterajšie štúdie odhalili, že fermentované mliečne produkty majú pozitívny vplyv na zdravie človeka. Zvyšujú takzvaný dobrý cholesterol, podporujú zníženie inzulínovej rezistencie a hlavne znižujú riziko srdcového infarktu.
Ján Marák
Mne sa zdá, že tieto nepriaznivé účinky mlieka sa prejavujú len u spracovaného mlieka a najviac u trvanlivého mlieka, ktoré pri spracovaní prechádza vysokým ohrevom.