Faktom je, že voda z vodovodu nie je až taká čistá a nezávadná, ako sa to zvyčajne o nej tvrdí.
Okrem bežných prospešných látok ako sú minerály horčík, vápnik, sodík, sulfáty alebo bikarbonáty, v nej často nájdeme malých množstvách aj škodlivé substancie, napríklad nitráty, herbicídy, hormóny, antibiotiká či dokonca olovo, hliník a lítium.
Pitie takejto vody vám síce nespôsobí akútne problémy, no pri dlhodobom užívaní vám môžu uvedené látky začať spôsobovať zdravotné komplikácie.
Ťažké kovy sa v tele akumulujú, čo potom vyvoláva silnú záťaž na viacero dôležitých orgánov, vrátane srdca, mozgu a pečene.
Ťažkým kovom sa pripisujú ochorenia ako Alzheimerova choroba, ochorenia srdca a obličiek, zmeny správania u detí i dospelých, epilepsia, Parkinsonva choroba či nebodaj paralýza.
Dobrou správou je, že existuje jedna bylinka, ktorá dokáže vodu spoľahlivo vyčistiť. Má totiž schopnosť na seba viazať rôzne škodlivé chemikálie, vrátane niklu a olova.
Ako koriander čistí vodu
Koriander obsahuje látky, ktoré sa viažu na ťažké kovy, pesticídy a iné toxické chemikálie nachádzajúce sa vo vode z vodovodu.
Efektívnosť koriandru ako čistiaceho prostriedku je ešte znásobená štruktúrou vonkajšej architektúry stien jeho listov.
Štúdia vykonaná Douglasom Schauerom z Fakulty technológií v Lafayette, v americkom štáte Indiana ukázala, že spomedzi mnohých prostriedkov na čistenie je vody je koriander jednoznačne najlacnejší a najúčinejší.
Jeho vyžitie sa odporúča hlavne v oblastiach, ktoré sú chudobné a voda pomerne znečistená. V štúdii testovali viacero rastlín a koriander jednoznačne zvíťazil.
Konkrétne zistili, že koriander disponuje veľmi silným bio-absorpčným potenciálom.
Na čistenie vody a na viazanie ťažkých kovov sa zvyčajne používa aktívne uhlie. To je však omnoho drahšie a menej praktické než použitie koriandru.
Ako pomocou koriandru vyčistiť vodu
Čistenie vody pomocou koriandru je vskutku jednoduché.
Vezmite za hrsť čerstvých lístkov, vložte ich do džbánu alebo nádoby so zhuba 2 litrami vody, zamiešajte a nechajte pár minút postáť.
Následne vodu sceďte pomocou lievika so sitkom a takáto voda by už mala byť zbavená väčšiny zdraviu škodlivých látok.
Uvedené množstvo sa odporúča pri silnejšie znečistenej vode. Pri menej znečistenej vode môžete použiť aj menšie množstvo lístkov koriandru, alebo ich použiť opakovane.
Věra
To je dobrý nápad. Ale kde seženu čerstvý koriandr v zimě? Nebo je možné použít i sušený? 🙂
Valentína
Na čistenie vody od splodin sú dobré kamene-minerály napr. šungit.
Alena
Také by mě zajímalo,kde pořídit čerstvý koriandr a zda sejnou službu neudělá sušený?
Děkuji za odpověď.ý
Pavol
Neuskodil by link, na tu studiu. . . inak ma clanok nulovu hodnotu …