Všetci speváci vedia, že sa majú vyhýbať jedeniu čokolády pred vystúpením. Totižto, keď jete čokoládu, vytvoria sa vám v hrdle hlieny, ktoré pri speve prekážajú.
Ak však kašlete, tieto hlieny naopak pomáhajú zmierniť dráždenie hrdla, ktoré by za normálnych okolností vyvolalo kašeľ.
No a podľa posledného výskumu funguje čokoláda ešte lepšie než napríklad kodeín, ktorý je často používanou účinnou látkou v rôznych sirupoch a liekoch proti kašľu.
Čo zistila štúdia
Peter Barnes, profesor medicíny pre problémy s hrdlom na Imperial College London vo Veľkej Británii, viedol štúdiu, ktorá zistila, že teobromín (alkaloid v kakaových bôboch) potláča kašeľ účinnejšie než niektoré bežné dostupné prípravky určené na tento účel.
Test vykonali na 10 zdravých dobrovoľníkoch. Boli im rozdané tabletky obsahujúce teobtomín, kodeín a placebo.
Následne boli požiadaní, aby sa nadýchali plynu s kapsaicínom pre vykonanie testu citlivosti na kašeľ. Kapsaicín je štipľavá látka nachádzajúca sa v čili papričkách.
Test citlivosti na kašeľ ukázal, že dobrovoľníci, ktorí užili teobromín, potrebovali až o tretinu viac kapsaicínu na vyvolanie kašľu v porovnaní s tými, ktorí užili kodeín.
Výskumníci sa domnievajú, že teobromín znecitlivuje zakončenia nervu, ktorý prechádza z pľúc a priedušiek do mozgu a tak sú tieto nervové zakončenia viac imúnne na stimuláciu kapsaicínom.
Aj profesor Alyn Morice, vedúci pre štúdie dýchacích ciest na Univerzite v Hull, dospel k záveru, že čokoláda dokáže byť účinnejšia pri potláčaní kašľa než štandardné lieky s kodeínom.
Navyše, kodeín je narkotikum, ktoré môže mať nežiaduce účinky v podobe malátnosti či zápchy. Čokoláda sa preto javí nielen účinnejšia, ale navyše aj bezpečnejšia.
Teobromín je okrem toho stimulujúci alkaloid, ktorý zlepšuje náladu. Na dýchací systém má aj taký účinok, že zlepšuje priechodnosť dýchacích trubíc a zvyšuje kapacitu pľúc. Avšak na rozdiel stimulatnu, akým je napríklad kofeín, nemá teobromín vplyv na nervový systém.
Koľko čokolády stačí užívať proti kašľu?
V predmetnej štúdii dobrovoľníci dostali po 1000 mg teobromínu 2 krát denne počas dvoch týždňov.
Na porovnanie, 28 gramov mliečnej čokolády obsahuje asi 60 mg teobromínu. To isté množstvo horkej čokolády má až 200 mg a nesladená 90% horká čokoláda až 450 mg.
Bohužiaľ, silne spracované potraviny typu nápojov horúcej čokolády nebudú mať ten istý účinok ako čistá čokoláda. Teplo síce môže spočiatku hrdlo upokojiť, no nízky obsah teobromínu nebude stačiť na dosiahnutie želaného efektu.
Najlepšou a najzdravšou možnosťou je nesladená (alebo len minimálne sladená) horká čokoláda. Okrem spomínaného teobromínu bude obsahovať aj vysoký objem antioxidantov a ďalších zdraviu prospešných látok.
O kakau sa niekedy zvykne hovoriť aj ako o superpotravine. Je napríklad bohaté na horčík v jeho prirodzenej forme, ktorý upokojuje nervy, znižuje krvný tlak či zlepšuje zdravie kostí.
Valentína
Áno, ale nie samotna čokoláda sladená kvantami bilého cukru.
Čistá 100 percentakakaová hmota: to je to pravé orechové.
Kakaové boby obsahujú najviac antioxidantov zo všetk=ych rastlín.