Rakovina je strach naháňajúce slovo, ktoré nikto nechce počuť. Každoročne tejto zákernej chorobe podľahnú len na Slovensku tisíce ľudí a to aj napriek tomu, že sa im dostáva konvenčnej onkologickej liečby.
Hlavným dôvodom tohto neutešeného stavu je fakt, že chemoterapia a ožarovanie zabíjajú bez rozdielu rakovinové aj zdravé bunky. Neraz sa dokonca stane, že liečba zabije pacienta skôr, ako to stihne vykonať samotná rakovina.
Nové štúdie zistili, že v cesnaku sa nachádzajú látky, ktoré produkujú v rakovinových bunkách reaktívny kyslík. Ten aktivuje kaskádu smrti, ktorá zaradom ničí jednu rakovinovú bunku po druhej.
Okrem toho, tieto látky blokujú aj mechanizmy ďalšieho rastu a šírenia nádorov v tele.
Skrytá sila cesnaku
Cesnak sa po stáročia používal tak pre kulinárske, ako aj liečebné účely. Jeho hlavné liečivé účinky vychádzajú z obsahu síry, ktorá tvorí takmer 1% z jeho suchej váhy (teda ak odrátame vodu).
Cesnak síce neobsahuje veľa klasických nutričných látok v podobe sacharidov, tukov či bielkovín, no jeho špecifické zložky mu dodávajú vynikajúce liečivé účinky.
Mnohé staroveké civilizácie ho používali na liečenie rôznych ochorení.
Súčasný výskum tieto dávne poznatky potvrdzuje. Týka sa to hlavne účinkov pri znižovaní rizika nasledovných druhov rakovín:
- hrubého čreva
- prsníkov
- pľúc
- maternice
- kože
Čo zistili čínski výskumníci
Výskumníci z Centra prevencie a kontroly chorôb v čínskej provincii Jiangsu tvrdia, že existuje prepojenie medzi konzumáciou cesnaku a rakovinou pľúc. Vravia, že cesnak na uvedené ochorenie pôsobí preventívne.
Štúdia uvádza, že pri pomliaždení cesnaku, ktorý sa v takejto forme využíva na liečbu už takmer 2000 rokov, sa uvoľňujú látky zodpovedné za spomínaný preventívny účinok.
Ide hlavne o v oleji rozpustnú sírnatú zlúčeninu dialyl sulfid (DADS), ktorý je zodpovedný za spomaľovanie rastu rôznych typov buniek.
Pri pokusoch s touto látkou na rakovinových bunkách tieto umierajú do 24 hodín po začatí liečby.
Okrem DADS obsahuje cesnak aj alicín. Ten je však častejšie spomínaný pri liečbe chrípky a iných vírusových alebo bakteriálnych infekcií.
Výskumníci sa bližšie pozreli na 4500 zdravých dospelých a vyše 1400 dospelých pacientov s rakovinou pľúc. Zistili, že tí jednotlivci, ktorí aspoň 2 krát do týždňa konzumovali surový cesnak, mali až o 44% nižšie riziko vzniku rakoviny pľúc.
Výsledky boli podobné dokonca aj u tých, ktorí fajčili alebo boli pravidelne vystavení rôznym výparom. U nich bolo riziko rakoviny nižšie o približne 30%.
Záver štúdie
So všetkými skúmanými ľuďmi, teda so zdravými aj onkologickými pacientmi boli robené podrobné rozhovory ohľadne ich životného štýlu, fajčenia a toho, koľko jedia cesnaku.
Podľa výskumníkov sú zistené výsledky veľmi povzbudivé a preto odporúčajú, aby sa ďalej podrobne skúmali vlastnosti cesnaku a hlavne to, ako ovplyvňujú riziko vzniku rakoviny.
Matus
Dakujem