Rodičia chcú vždy chrániť svoje deti pred nebezpečenstvom, no niekedy zvyknú obetovať pohodlie za zdravie.
Mnohí ľudia sú tak navyknutí na určité stravovacie rutiny, že si ani neuvedomujú, ako môže ich správanie ohroziť nielen ich samotných, ale aj svoje deti.
Medzi jedno z najpopulárnejších potravín u nás patria párky, ktoré v sebe ukrývajú pre zdravie veľmi vážne riziko.
Čo odhalili štúdie o konzumácii párkov
Štúdie zistili, že deti, ktoré zjedia viac ako 12 párkov za mesiac, majú 9 krát vyššie riziko rozvoja detskej leukémie.
A to nie je všetko. Ďalšia štúdia zistila, že deti, ktoré konzumovali párky 1 alebo viackrát do týždňa, mali tiež vyššie riziko vzniku rakoviny mozgu.
Štúdia skúmala vzťah medzi konzumáciou niektorých potravín a rizikom leukémie u detí od narodenia po 10. rok života v jednom z okresov metropoly Los Angeles medzi rokmi 1980 až 1987.
Jej záverom bolo, že existuje silný súvis medzi detskou leukémiou a deťmi, ktorých otcovia jedli 12 a viac párkov mesačne už pred splodením. To demonštruje, ako stravovacie zvyky rodičov počas a dokonca i pred počatím detí majú na ich zdravie veľký vplyv.
Výskumníci Sarusuza a Savitz študovali výskyt detskej leukémie v Denveri, USA.
Odhalili, že deti narodené matkám, ktoré konzumovali párky jeden alebo viackrát za týždeň počas tehotenstva, mali až 2-násobne zvýšené riziko vzniku nádorov na mozgu.
Čo je príčinou škodlivosti párkov?
Predpokladá sa, že príčinou uvedených rizík možných zdravotných problémov je obsah dusičnanov v párkoch.
Spracované mäsové výrobky často obsahujú sodík (soľ), dusičnany, fosfáty a ďalšie potravinové prisady.
„Navyše, v údenom mäse sa nachádzajú aj polycyklické aromatické uhľohydráty, ktoré prispievajú k zvýšenému riziku srdečného zlyhania“, vysvetľuje Alicja Wol, D.M.Sc.
Podľa Kanadskej nadácie proti rakovine pôsobia dusičnany ako konzervačné látky zabraňujúce skazeniu mäsa a tiež dodávajú mäsu lepšiu farbu.
Dusičnany a dusitany síce samé nespôsobujú rakovinu, no za istých okolností sa môžu v tele meniť na iné zlúčeniny ako nitrozamíny a nitrozamídy. Tieto látky už sú spájané so zvýšeným rizikom rakoviny.
Do niektorých mäsových výrobkoch sa pridáva aj vitamín C, ktorý má tiež konzervačné účinky. Ten však v tele bráni premene dusičnanov na nitrozamíny.
Preto v prípade, že tieto mäsové výrobky konzumujete, či už vy alebo vaše deti a nie je v nich vitamín C, môžete ho dodatočne podávať vo forme tabletiek. Aspoň čiastočne tým znížite riziko vzniku rakoviny.
Ako sa vyhýbať potravinám s obsahom dusičnanov
Tuto by sme vám radi poskytli zopár rád, ako sa vyhýbať potravinám s obsahom dusičnanov:
1. Obmedzte konzumáciu spracovaných potravín a mäsa ako sú párky, salámy, klobásy a podobne.
2. Kontrolujte zloženie výrobkov na obale, či neobsahujú dusíkaté zlúčeniny sodíka alebo draslíka (dusíkaté soli). Okrem mäsa ich môžu obsahovať aj niektoré iné potraviny v plechovkách.
3. Uprednostnite bio potraviny, v ktorých nie je dovolené používať uvedené konzervačné látky.
4. Otestujte si vašu vodu z vodovodu. Vodárne obsah týchto zlúčenín vo vode sledujú a mali by namerané hodnoty zverejňovať. Zavolajte im a spýtajte sa ich na to. Prípadne si nechajte vodu otestovať v laboratóriu. Ak by obsahovala vysoké koncentrácie dusičnanov, použite vodné filtre (destilačné, reverzná osmóza a iónové výmenné filtre).
5. Jedzte stravu bohatú na antioxidanty. Spomínaný vitamín C a niektoré ďalšie vitamíny môžu zredukovať konverziu dusičnanov a dusitanov na nitrozamíny.
ŠvábDeeDee
lekařům jde o to aby vyprali prachy farmaceutickým firmám a dostali za to odměnu. Položte si otázku – co je lepší? sníst párek nebo jedovatý lék (kterej je sám o sobě zdraví škodlivý a jestliže pomůže ta jenom jako placebo).
tvoja mama
a co tak nic z toho?
ŠvábDeeDee
že dostanou leukémii? opravdu je to z těch párků co se vyrábí? Očkování díky kterému dostali lidé z afriky AIDS (snižená imunita), a umíraji na ně děti nebo z nich maji alergie už do toho asi nepočítáte.
peter
Nejaky link na konkretnu studiu podporujucu tieto tvrdenia? Vdaka.
tvoja mama
spravne fofo
Jozef
Nieco na tom clanku bude. Jeden zdroj sa mi podarilo overit, aj ked studiu si kupovat len tak nebudem.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8167261
(vysvetlenia ku statistike – http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2938757/)
Druha vec je, ze studie na kt. sa clanok odvolava maju uz 20+ rokov a za ten cas medicina znacne pokrocila. Chcelo by to rovnake studie, ale na sucasnu dobu. Mozno by boli vysledky ine.
Jarda
S medicínou máte jistě pravdu, jen jste zapomněl poznamenat, kterým směrem nyní jde. A doplnit její nové výsledky.
Tomáš
A taktiež za tých 20 rokov potraviny značne stratili na kvalite.
Nikolaj
No, ale to sa asi týka tých amerických párkov. U nás sú párky len z múky a nejakého farbiva, takže nejakého údeného mäsa sa neobávam… A ja to tie kvalitnejšie, ostatné sú len zmesou z nejakého ropného odpadu, takže nejaký vitamín C ťažko obsahujú…
Zuzana
Tak vlastne prečo vyrábajú a daju na trh životuohrozujuce potraviny,za ťažko zarábané peniaze???Bola by som rada,ak by ste aj kôli tomu otvorili diskuziu!!!!
anita
Lebo firmy chcu zarobit a nezalezi im na zdravi ludi…
mamina
My na náš trh dovážame americké párky? Resp. inak: Už sme sa natoľko poučili od západných priateľov, že v rámci zisku spracujeme všetko, čo nám kde stojí a potom pridávame dusičnany? Tak to sme teraz objavili Ameriku – tj. dávno známe a objavené, len sme to hodili za hlavu, lebo to bola cigánsko-komunistická hantýrka.
Qeens
K nám síce nedovážajú americké párky, no pridávajú iné svinstvá, pretože Slovensko je zásobované veľmi nekvalitnou zeleninou ovocím a taktiež aj inými potravinami. Na Slovensku vám pani v obchode povie, Párky psovi nedávajte, sú tam také chemikálie, že oni to jesť nemôžu. Váš kuk: Ako je možné že to predáte človeku? odpoveď znie: Človek je za seba zodpovedný sám, ale pes nie.
Ak by ste prezerali všetky potraviny, čo sa práve učím, zistili by ste že jeme teraz už veľmi veľa blbostí, ktoré v potravine vôbec by nemali čo robiť. A šunka s niekoľkými inými DNA (z niekoľkých zvierat zlepených dokopy).
Ale veď čo, kašlite na to, jedzte čo jete zabíjajte seba i svoje deti! Zabíjajte sa navzájom, staňte sa kanibalmi. Jedzte biele rožky s čínskymi vlasmi pre mäkkosť a nafuknutosť, jedzte bielu múku so zložkou do krému na tvár, pite a hlavne kŕmte deti červenými farbivami z chrobákov, dajte vlastným deťom biele jedy a och aby som nezabudla:
Pamätajte na Cigarety, fajčite a fúkajte deťom ten dym do tváre, naučte ich na to; a na seba stiahnite hnev tabaku a potom sa pchajte tabletkami a užívajte si boľ a chudáčikovia seďte v čakárňach a ľutujte sa. Lenže to všetko si spôsobujete sami… 🙂
Eva
Máte pravdu, také si to uvědomujeme. Ale co máme tedy jíst? Ani ty kupované suroviny, ze kterých vaříme doma, vůbec nejsou v pořádku.
Ajula
Nase Slovenske sa s Americkymi nepodobaju.Americania nevedia vyrabat spravne potraviny.
Esteze take americke potraviny ktore ponukavaju v lidli nekupujem.Na tie blbosti nereagujem.Kupujem nase Slovenske parky.
viki
Dusitany nie sú škodlivé – povedal Dr. Bukovský. A rakovina má len jednu príčinu, ale v párkoch ju nenájdeme.
M. Brabec
Největší chyba párků je již od 19tého století, že v nich není ani gram masa, pouze vepřové sádlo, škrob barvivo a dochucovadla.
Dagmar
Načo to potom vyrábajú dnes všetko jedlo obsahuje ecka ukážte mi jednu v salame pre deti ze bio párky pre deti už aj ten chlieb obsahuje rakovinotne latky