Domáca liečba

Všetko, čo potrebujete vedieť pre zdravie a krásu

Osteoporóza
  • Hlavná stránka
  • O nás
  • Bylinky
  • Choroby
  • Krása
  • Strava
  • Kontakt

Štúdia ukázala, že lekári odmietajú chemoterapiu, keď sami ochorejú. Tu je dôvod prečo

4. novembra 2020 autor: redakcia 6 komentárov

 12   21  
  

Štúdia ukázala, že lekári odmietajú chemoterapiu, keď sami ochorejú. Tu je dôvod prečo

Vraví sa, že chemoterapia ako liek na rakovinu zachránila milióny životov. Je však tiež známa svojimi notoricky strašnými vedľajšími účinkami.

To, akú liečbu si človek zvolí na svoju rakovinu, je čisto jeho osobnou voľbou. Zaujímavý je ale fakt, že väčšina lekárov si zvolia chemoterapiu nepodstúpiť v prípade, ak na toho zákerné ochorenie sami ochoreli.


Ako uvádzajú autori nedávnej štúdie:

„Naša štúdia priniesla otázniky ohľadne dôvodov, prečo lekári chemoterapiu svojim pacientom odporúčajú a predpisujú, no pre seba sa ju rozhodnú odmietnuť“.

Predtým, než pristúpime k objasneniu tejto malej záhady, poďme sa najprv pozrieť na zopár štatistík.

Neustále rastúci výskyt rakoviny

Pokroky v technológiách, diagnostike a liečbe ochorení, spolu s rastúcim životným štandardom umožnili, že sa dnes ľudia dožívajú vyššieho veku ako tomu bolo v minulosti.

S rastúcim vekom však rastie aj potreba zdravotnej starostlivosti.

V roku 2005 malo v USA až 50% populácie aspoň jedno chronické ochorenie. Údaje zo Slovenska síce nemáme, no číslo to bude podobné.

Rakovina je pritom jedna z popredných príčin úmrtí vo svete. Ročne sa na jej liečbu iba v Amerike vynaloží vyše 150 miliárd dolárov. Taktiež dramaticky rastie potreba rôznych typov lekárov počas posledných 6 mesiacoch života pacientov.

Zároveň sa zvyšuje počet ľudí, ktorí si svoje posledné chvíle života prajú prežiť doma v okruhu svojej rodiny. Takúto požiadavku uvádza až 80% pacientov.

Otázka potom znie, prečo onkológovia nástoja na tom, aby aj ľudia vo vysokom veku podstupovali invazívnu a náročnú liečbu, zvyčajne chemoterapiu alebo ožarovanie?

Čo odhalila štúdia na lekároch, ktorí ochoreli na rakovinu

Zaujímavá štúdia vykonaná výskumníkmi zo Standfordskej univerzity odhalila, že tí istí lekári, ktorí počas svojho života silne presadzovali chemoterapiu pre svojich pacientov, ju sami pre seba odmietli.

Štúdia sa opakovala dvakrát – raz v roku 1989 a druhýkrát v roku 2013. Výsledok bol v oboch obdobiach približne rovnaký.

Výskumníci zistili, že 88.3% lekárov zo štúdie v roku 2013 si želali nepodstúpiť vysoko intenzívnu liečbu chemoterapiou na sklonku svojho života.

Ukázalo sa tiež, že lekári špecializujúci sa v oblasti intenzívnej medicíny, pediatrie, gynekológie a anestéziológie mali k chemoterapii o niečo pozitívnejší prístup než lekári z chirurgie, ortopédie a radiačnej onkológie.

Výskumníci k tomu dodávajú:

„Drvivá väčšina lekárov sa rozhodla nepodstúpiť terapie, ktoré by im teoreticky mohli predĺžiť život. Tieto terapie si zvolilo len 11,7% z nich. Napriek pokrokom vo vede a technológiách za posledných 23 rokov nastal u lekárov v tomto smere len veľmi malý posun“.

Vedci, ktorí sa na tomto výskume podieľali, sa pokúsili zodpovedať otázku, prečo tomu tak bolo.

Dôvody, prečo lekári odmietali chemoterapiu

Po dospetí k záverom štúdie, výskumníci pristúpili k hľadaniu možných príčin, ktoré by vysvetľovali správanie lekárov odmietajúcich chemoterapiu.

Nájdenie odpovede bolo o to pálčivejšie, keďže uvedení lekári ju svojim pacientom predtým silne odporúčali.


No a tu už sú dôvody, ktoré výskumníci predpokladajú:

1. Lekári boli počas svojho života svedkami množstva bolestí a utrpenia

Počas svojej aktívnej kariéry lekári odmietajúci chemoterapiu videli množstvo nielen svetlých, ale hlavne temných chvíľ svojich pacientov.

Je možné, že potom, čo boli svedkami nesmierneho utrpenia, ktoré chemoterapia spôsobovala, sa rozhodli, že oni sami také niečo podobné podstúpiť odmietajú.

2. Bývali prehnane optimistickí

Lekári zvyknú niekedy byť ohľadne zdravotného stavu svojich pacientov nadmieru optimistickí a mohli tak zle odhadnúť dĺžku života, ktorý im ešte ostáva.

Takýto optimizmus viedol k zintenzívneniu liečby až do bodu, kedy už bolo nesporne jasné, že pacient umiera. Výsledkom takéhoto prístupu však bolo, že na konci života museli títo pacienti znášať hrozné vedľajšie účinky chemoterapie namiesto toho, aby v pokoji dožili doma s rodinou.

Je síce príjemné mať lekára, ktorý pacienta na jeho ceste za vyliečením povzbudzuje, no je na škodu, ak je takýto lekár slepý k potrebám a prianiam svojho pacienta.

3. Kultúra maximálnej intervencie

V súčasnom zdravotníckom systéme stále pretrváva mentalita maximálnej intervencie bez ohľadu na jej efektívnosť.

Každý chce mať na svojej strane lekára, ktorý za pacienta bojuje, aby ho vyliečil. Problém ale nastáva, keď to robí iba aj napriek pacientovým želaniam iba preto, že v naordinovanú liečbu verí.

4. Lekári sú vysoko odmeňovaní za invazívne procedúry

Hroznou pravdou je, že súčasný medicínsky systém štedro odmeňuje nemocnice a lekárov za vysoko invazívne procedúry.

Veľká časť rozpočtu zdravotníctva sa míňa na pacientov v ich poslednom roku života a 40% tejto časti rozpočtu ide na pacientov v ich posledných 30 dňoch života.

Ak teda lekári samotní si nestoja za liečbami a procedúrami, ktoré ordinujú iným, potom je zjavne niečo zhnité v zdravotníctve a vyžaduje si to zmenu.

Zvoľte si pre seba správnu možnosť

Pomyslenie na rakovinu, vlastný koniec života či koniec života niekoho zo svojich blízkych môže byť srdcervúce. Snáď to nebude niečo, o čom sa budete musieť zamýšľať v dohľadnej dobe.

Ak sa vás to však dotkne, doprajte si dostatok času na to, aby ste zvážili svoje potreby a želania. Tie potom komunikujte svojmu lekárovi.

Pamätajte na to, že čo sa týka medicínskych procedúr, tak nič nie je čiernobiele. Každý človek je iný, vyžaduje sú inú liečbu a jeho odozva na liečbu môže byť tiež rozdielna. Vždy si zhodnoťte, čo je pre vás alebo vašu rodinu najlepšie, keď budete robiť takéto rozhodnutia.

Tiež berte ohľad na to, že táto štúdia skúmala postoj lekárov k chemoterapii na sklonku ich života, nie na začiatku ochorenia.

Keď sa budete rozhodovať pre vysoko intenzívnu liečbu, napríklad chemoterapiou, alebo pre jemnejšie prístupy, preštudujte si o chorobe a jej dostupných liečbach čo najviac.

Tiež sa nebojte veľa pýtať vášho lekára, aby ste mali dosť informácii pre urobenie kvalifikovaného rozhodnutia – či už pre vás samotných alebo vám blízkej osoby.





Súvisiace články:

  • Keď chemoterapia zlyháva v 97% prípadoch, prečo ju lekári predpisujú?
  • Prelomová štúdia odhalila, že chemoterapia a nie rakovina zabíja vyše 50% pacientov
  • Chamtiví onkológovia ich nenávidia: Jadierka, čo vyliečia aj leukémiu
  • Vedci potvrdili ohromný potenciál týchto jadierok pri liečbe rakoviny


 12   21  
  

Kategória: Choroby Značky: chemoterapia, onkológovia, rádioterapia, rakovina

Odoberajte zdarma naše články emailom!

Zaujíma vás domáca, prírodná a alternatívna liečba? Potom sa prihláste zdarma na odoberanie našich nových článkov priamo do vašej emailovej schránky:

Naša garancia: Nikdy vám nepošleme spam a kedykoľvek sa môžete odhlásiť.


 



Upozornenie: Tento článok nenahrádza vyšetrenie lekárom ani konzultáciu iným odborným zdravotníckym pracovníkom. Príspevky môžu obsahovať informácie, ktoré sa nezhodujú s názormi redakcie.

Komentáre

  1. ela

    Nezabudajme, ze na chemoterapii lekari dobre zarabaju

    Odpovedať
    • Jozef Hančulák

      for ELA…….Nezabudajme, ze na chemoterapii lekari dobre zarabaju…..?? …. /pani ELA/ citujem. Nie lekári, ale nemocnice, ktoré ich zamestnávajú; práve lekári sú zamestnávaní pre určité úlohy, ktoré / radi = neradi / musia pre majitelov nemocníc vykonávat. Tak sú cvičení už od Univerzity v prospech BIG FARMA. Ak nekonajú v prospech Farmaceutickej Lobby a v záujme nemocnice sú nahradený inými / schopnejšími ???!/. Nemocnice v nejdemokratickejšej krajine sveta teda USA sú a musia byt ziskové 15 až 20 percent. Toje zmysel ich podnikania. Cítajte napr. Management ve zdravotníctví od Computer Press a.s. je všade dostupná. Možno pochopíte……svet je iný ako vo Vašej hlave….

      Odpovedať
  2. Jarda

    Dobrých rad pro vás mají lékaři mnohem méně, než šafránu. Ale zkusit můžete mnohé jiné. Za své zdraví nesete odpovědnost životní, svým vlastním životem. Nikoliv životem člověka vám vlastně cizího a lhostejného. Cesty existují a jsou vyzkoušené. Všechny jsou před vámi a jsou otevřené, přístupné a dostupné, jen hledat!

    Odpovedať
  3. Inka

    Že chemoterapia spolu s očkovaním je najväčšie svinstvo, to viem už dávno. Je to najlepší biznis a schválená pomalá genocída ľudstva. Vždy ma však pobavia informácie typu: „vedci zistili, štúdie ukázali“…….Ktorí? Aké? :-)))))))))))) Ale to len tak na osvieženie :-)))))))))
    Teší ma nesmierne, že ľudia začínajú premýšľať…….

    Odpovedať
  4. ...JE PERFEKTNE VYSVETLENÉ

    V knihe biochemičky Dr. Budvigovej_ lneny olej,,, je jednoducho vysvetlené.
    čo potrebuje bunka- aby ju nedokázala zdolať čhoroba- ani raskovina
    Sú to elektróny.
    Je tam vysvetlené aj to ako ich bunke dáte a bay bay rakovina- 🙂

    Odpovedať
  5. Valentína

    V knihe biochemičky Dr. Budvigovej_ lneny olej,,, je jednoducho vysvetlené.
    čo potrebuje bunka- aby ju nedokázala zdolať čhoroba- ani raskovina
    Sú to elektróny.
    Je tam vysvetlené aj to ako ich bunke dáte a bay bay rakovina- 🙂

    Odpovedať

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Odoberajte naše články emailom!

Poznámka: Odoberanie je zdarma a môžete sa kedykoľvek odhlásiť.


Odporúčame e-knihy o zdraví:

Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Zistiť viac o knihe Zistiť viac o knihe


Ďalšie zaujímavé články

  • Ako pri anémii zvýšiť hladinu hemoglobínu v krvi prírodnou cestou
  • Bylinka, ktorá pomohla chlapcovi s autizmom obnoviť reč už za pár dní
  • 67 ročná žena sa vyliečila z leukémie s pomocou tejto indickej bylinky

© Copyright 2018 Domáca, prírodná a alternatívna liečba · Všetky práva vyhradené · Ochrana osobných údajov (Privacy Policy)

 

Obsah stránky podlieha ochrane autorských práv. Preberanie, kopírovanie a šírenie článkov alebo ich častí bez súhlasu prevádzkovateľa je zakázané.

Pre zlepšenie kvality našich služieb používame súbory cookies, ktoré môžete prijať alebo odmietnuť. Prijať Odmietnuť
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy zapnuté
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIŤ A PRIJAŤ