Zo všetkých liečivých rastlín sa cesnak so svojimi účinkami na zdravie umiestňuje na popredných priečkach.
Problémom však býva, že väčšina u nás predávaného cesnaku pochádza z Číny alebo iných krajín, kde sa silno postrekuje rôznymi škodlivými chemikáliami.
Riešením je preto vypestovať si ho doma, kedy máte nad celým procesom úplnú kontrolu.
Navyše, cesnak patrí medzi najlepšie druhy zeleniny, aké môžete doma pestovať. Je to totiž super ľahké a lacné.
Zloženie a účinky cesnaku
Aj keď nemusíte mať jeho chuť práve v obľube, pravidelná konzumácia cesnaku dokáže robiť s telom priam zázraky.
Je bohatý na minerály ako draslík, vápnik, horčík, kremík, síra či fosfor a tiež na vitamíny C, D, B, ďalej na mnohé fytonutrienty, fytosteroly a esenciálne oleje.
Obsahuje tiež látky nazývané fytoncídy, z ktorých najznámejší je alicín so silnými antibakteriálnymi a protivírusovými vlastnosťami.
Alicín však vzniká až pôsobením enzýmov pri pomliaždení cesnaku. Preto, ak chcete vyžiť všetky jeho liečivé účinky, musíte cesnak vždy rozdrviť.
Dokáže liečiť mnohé infekcie, dokonca aj také, proti ktorým neúčinkujú antibiotiká. Pôsobí aj proti mnohým druhom húb, mykóz a kvasiniek.
Ako vypestovať cesnak doma
Na jeho pestovanie budete potrebovať nasledovné:
- 1 hlávku cesnaku
- hlinu
- väčší kvetináč
Inštrukcie
1. Vyberte jednu kvalitnú hlávku cesnaku s 10 až 15 strúčikmi a rozoberte ju na jednotlivé strúčiky. Tie však nechajte v šupke.
2. Strúčiky potom zasaďte do zeme vo vertikálnej polohe (špičkou smerom hore) do hĺbky približne 4 až 5 cm a v rozostupe zhruba 10 cm od seba.
3. Následne ich prekryte hlinou.
4. Kvetináč umiestnite na mieste s dostatočným prísunom slnečného svetla a pravidelne ho zavlažujte podobne, ak to robíte s ostatnými izbovými rastlinami.
5. Keď vyrastú výhonky do dĺžky 10 až 12 cm, odstrihnite ich tak, že necháte nad zemou približne 2 až 3 cm, aby mohli znova dorásť. Taktiež odstrihujte výhonky kvetov, ktoré by zmenšili veľkosť budúcich hlávok.
6. V určitom bode vňať prestane ďalej rásť. Keď vyschne a zhnedne, vyhrabte strúčiky. Každý z nich by mal vytvoriť novú plnú hlávku cesnaku.
7. Ak máte radi aj vňať cesnaku, môžete ho pozbierať ešte predtým, než vňať vyschne. Vňať sa dá použiť rovnako ako mladá cibuľka.
Po vypestovaní opakujte celý proces odznova. Týmto spôsobom si zabezpečíte neobmedzený prísun zdravého a nepostrekovaného cesnaku.
Prajeme zábavné pestovanie a dobrú chuť!
Mária
Dakujem za mudru radu, ano cesnak je prirodne antibiotikum, cisti cievy, pomaha omladzovat organizmus,
Eva
Dá se, prosím, pěstovat i přes zimu? Krátký den.A umělé osvětlení? Venku na zahradě se krade.
Věra Čelikovská
Prosím, za jak dlouho naroste nová hlavička? Ten obrázek je jen ilustrační, že? A pokaždé kdy naroste česnek do výšky 12cm zastřihnout?
Valentína
Tak toto mi vobec nenapadlo .. vysestovať si svoj a bio 🙂
Iva
Mozem si cesnak zasadit kedykolvek? Aj v zime (vnutri v kvetinaci)? Alebo len na jar?
Ernie
Pri zostrihavani listov sa len oslabuje buduca uroda…
Anna
Ďakujem za radu, vyskúšam!!!
Milan
Skúsil som dla receptu,cez zimu.Žiadne hlavičky mi nenarástli,ostali iba strúčiky.Takže neviem kde súdruzy spravili chybu.