Cukrovka 2. typu, nazývaná aj diabetes mellitus nezávislý od inzulínu, je najčastejším typom cukrovky a postihuje až 90 až 95% z celkového počtu 18,2 milióna ľudí, ktorí trpia týmto ochorením.
Na rozdiel od pacientov s cukrovkou 1. typu sa u pacientov s cukrovkou 2. typu produkuje inzulín – buď ho však ich pankreas nevylučuje dostatok, alebo ho ich telo nedokáže rozpoznať a správne spracovať.
Tento jav sa nazýva inzulínová rezistencia. Ak má telo nedostatok inzulínu alebo ho nedokáže správne spracovať, glukóza (cukor) sa nedostane do buniek. Ak sa glukóza nedostane do buniek, hromadí sa v krvi a bunky nedokážu správne fungovať.
Pri hromadení glukózy v krvi môže dochádzať k nasledovným problémom:
1. Dehydratácia: Nahromadenie cukru v krvi môže mať za následok zvýšenie frekvencie močenia (aby sa telo zbavilo prebytočného cukru). Keď obličky vylúčia glukózu močom, odíde z tela i veľké množstvo vody, a to spôsobuje dehydratáciu.
2. Hyperosmolárna neketotická diabetická kóma: Ak u pacienta s diabetom 2. typu dôjde k silnej dehydratácii a pacient nie je schopný doplniť si stratené tekutiny, môže nastať aj takáto život ohrozujúca situácia.
Vysoká hladina glukózy v krvi časom poškodzuje nervy a cievky v očiach, obličkách a srdci, a tým sa vytvárajú predispozície pre aterosklerózu (kôrnatenie) tepien, ktorá môže vyústiť až do infarktu alebo mŕtvice.
Kto je ohrozený cukrovkou 2. typu?
Prakticky ju môže dostať ktokoľvek.
Najviac sú však ohrození obézni, ľudia s nadváhou, ženy, ktoré prekonali gestačnú cukrovku, ľudia s cukrovkou 2. typu v rodinnej anamnéze a ľudia s metabolickým syndrómom (zoskupenie problémov ako vysoký cholesterol, vysoké triglyceridy, nízky „dobrý“ HDL cholesterol, vysoký „zlý“ LDL cholesterol a vysoký krvný tlak).
U starších ľudí je vyššia pravdepodobnosť rozvinutia tohto ochorenia, nakoľko telo s pribúdajúcimi rokmi čoraz horšie toleruje cukry.
Čo je príčinou vzniku cukrovky 2. typu?
Hoci sa vyskytuje častejšie ako cukrovka 1. typu, zapríčiňuje ju množstvo faktorov, nie jeden problém.
Cukrovka 2. typu môže kolovať v rodine, ale to, ako presne sa dedí, nie je známe, rovnako ako identita čo len jedného genetického faktoru.
Aké sú príznaky?
Príznaky cukrovky 2. typu sa líšia od človeka k človeku, ale zvyčajne to býva:
- zvýšený pocit smädu
- zvýšený pocit hladu (najmä po jedení)
- sucho v ústach
- nevoľnosť a príležitostne aj vracanie
- časté močenie
- únava (pocit slabosti a vyčerpania)
- rozmazané videnie
- stŕpnutie a brnenie v rukách a nohách
- časté infekcie kože, močových ciest a pošvy
9 potravín na liečbu cukrovky
1. Mormodika horká (v angličtine známa ako „horký melón“)
Spomedzi niekoľkých domácich liečiv, ktoré sa ukázali byť prospešné pri kontrole cukrovky, je najvýznamnejšia práve mormodika.
Nedávny výskum potvrdil jej hypoglykemické účinky a obsah „rastlinného inzulínu“, ktorého vysoká hodnota spočíva v znižovaní hladiny cukru v krvi a v moči. V strave diabetika by mala byť mormodika hojne zastúpená.
Pre dosiahnutie čo najlepších výsledkov sa odporúča vypiť každé ráno nalačno šťavu zo 4 až 5 mormodík.
Semienka mormodiky v práškovej forme môžete pridať do rôznych jedál. Môžete ju využiť aj vo forme odvaru alebo prášku.
2. Indický egreš (známy aj ako amla či amalaki)
Indický egreš sa pre vysoký obsah vitamínu C považuje za významnú potravinu pri liečbe cukrovky. Zmiešajte 1 lyžicu šťavy z indického egrešu s 1 šálkou šťavy z mormodiky a užívajte každý deň po dobu 2 mesiacov.
Tento „džús“ pomáha stimulovať Langerhansove ostrovčeky, samostatné zhluky buniek, ktoré v pankrease produkujú hormón inzulín. Zároveň znižuje hladinu cukru v krvi.
3. Jambul (klinčekovec jambolanový)
Toto ovocie je ďalším významným liečivom, ktoré môžete doma používať. Tradičná medicína ho pre významné účinky na pankreas považuje za špecifický a jeho plod, semená a šťava sa využívajú pri liečbe cukrovky.
Semená obsahujú glukozid „jambolín“, o ktorom sa predpokladá, že má schopnosť kontrolovať patologickú premenu škrobu na cukor v prípadoch zvýšenej produkcie glukózy.
Semená by sa mali vysušiť a pomlieť na prášok. Zmiešajte 1 čajovú lyžičku tohto prášku s 1 šálkou vody alebo mlieka alebo s 1/2 šálky tvarohu a užívajte 2x denne.
Pri liečbe cukrovky sa využíva aj vnútorná kôra stromu klinčekovca. Kôra sa najskôr vysuší, a potom spáli. Vznikne biely popol, ktorý by sa mal roztrieť v mažiari, preosiať a uskladniť v uzatvárateľnej nádobe. Diabetickí pacienti by mali užívať 10 gramov tohto prášku s vodou každé ráno, 20 gramov poobede a 20 gramov večer, vždy hodinu po jedle.
Výborný účinok pri liečbe cukrovky sa dá dosiahnuť aj zmiešaním rovnakého množstva prášku z mormodiky, indického egreša a klinčekovca. Užívanie 1 lyžičky tejto zmesi 1 až 2-krát denne by malo pomôcť zastaviť rozvoj choroby.
4. Grapefruit
Grapefruit je úžasná potravina (nielen) pre diabetikov. Keby sa grapefruit jedával častejšie, bol by výskyt cukrovky oveľa zriedkavejší.
Ak máte cukrovku, konzumujte 3 grapefruity 3-krát denne. Ak cukrovku nemáte, ale ste ňou ohrození a chcete jej predísť, konzumujte 3 grapefruity denne.
5. Senovka grécka
Pri liečbe cukrovky majú preukázateľné účinky aj semienka senovky gréckej. V dávkach od 25 gramov až do 100 gramov semienok denne znižuje senovka reaktívnu hyperglykémiu u diabetických pacientov.
U pacientov, ktorí konzumovali semienka senovky, sa výrazne znížila hladina glukózy, sérového cholesterolu a triglyceridov.
6. Cícer baraní
Preukázalo sa, že príjem výťažku vody z baranieho cíceru zvyšuje využitie glukózy u diabetikov i zdravých ľudí.
U pacientov s dietetickými opatreniami a zvýšeným príjmom výťažku vody z baranieho cíceru došlo k značnému zlepšeniu zdravotného stavu a požadovaná dávka inzulínu klesla na 20 jednotiek za deň.
U diabetických pacientov, ktorí mali predpísanú diétu bez obmedzenia príjmu sacharidov a ktorých strava bola obohatená o výťažok vody z baranieho cíceru, sa preukázalo značné zlepšenie hladín cukru v krvi, glukózovej tolerancie, vylúčeného cukru v moči a celkového zdravotného stavu.
7. Fazuľa urdová
Pri miernejšom type cukrovky sa považuje za osožné užívať 2 lyžice vyklíčenej fazule urdovej s 1/2 šálky čerstvej šťavy z mormodiky a 1 čajovou lyžičkou medu 1-krát denne po dobu 3 až 4 mesiacov.
Skúste vypustiť zo stravy sacharidy. Pravidelné užívanie tejto zmesi spolu s inými opatreniami je významnou prevenciou rôznych komplikácií, ktoré môžu u diabetikov nastať v dôsledku podvýživy.
8. Mangové listy
Jemné listy mangovníka majú pri liečbe cukrovky tiež svoj význam. Výluh si pripravíte tak, že na noc namočíte 15 gramov čerstvých listov do 250 ml vody. Ráno ich poriadne vyžmýkate do vody. Na kontrolu včasného diabetu užívajte každé ráno.
Ako alternatívu môžete použiť mangové listy usušené v tieni, rozomleté na prášok a uskladnené na neskoršie použitie. Stačí užívať 1/2 lyžičky tohto prášku 2-krát denne.
9. Portulaka zeleninová
Pre liečbu diabetu sú osožné najmä jej semienka. Užívajte 1 lyžičku semienok portulaky s polovicou šálky vody každý deň po dobu 3 až 4 mesiacov.
Pomôže telu zvýšiť si vlastný inzulín, a tak liečiť cukrovku.
Ďalšie liečivé potraviny
Okrem mormodiky môžu pri liečbe cukrovky pomôcť aj iné druhy zeleniny, napríklad: zelená fazuľka, uhorka, cibuľa, cesnak, čaj zo strukov zelenej fazuľky.
Záver
O prírodnej liečbe cukrovky sme pred časom vydali aj samostatnú elektronickú knihu. Viac informácií o nej nájdete TU (o jej českej verzii TU).
V e-knihe sa dozviete všetko potrebné pre liečbu cukrovky 1. aj 2. typu, vrátane príčin ochorenia, odporúčanej stravy a doplnkov, byliniek, prevencie, príznakov rozvíjajúcej sa choroby, vplyvu životného štýlu a mnoho ďalších dôležitých informácií.
Vlasta Magnus Jurišová
ďakujem pekne za tieto nezmyselné rady!! Ešte mi povedzte kde zoženiem suroviny, o ktorých som v živote ani len nepočula (snáď okrem dvoch) Preboha prestaňte už dávať články prevzaté zo zahraničia a vymyslite niečo slovenské !
Jozef
Vážená pani Vlasta Magnus Jurišová,
úplne s Vami súhlasím. Mnoho príspevkov čo zahlcujú tieto stránky nemajú hlavu ani pätu. Niekoľkokrát som napísal autorom stránok nesúhlasné stanoviská k niektorým témam no k dnešnému dňu som nedostal žiadnu odpoveď.