Vôňovec citrónový (lat. Cymbopogon citratus), známy tiež ako citrónová tráva (anglicky „lemon grass“), je trvalka s úzkymi, dlhými listami, ktorá je doma v mnohých ázijských krajinách.
Vonia ako citrón, ale jej chuť je sladšia a miernejšia. Táto bylina sa kvôli výraznej chuti používa v mnohých ázijských kuchyniach ako dochucovadlo.
Citrónová tráva je dobrým zdrojom folátu, vitamínov A a C, kyseliny listovej, zinku, horčíka, železa, medi, fosforu, draslíka, mangánu a vápnika.
Obsahuje tiež nepatrné stopy vitamínov radu B. Popri svojich kulinárskych využitiach je citrónová tráva veľmi užitočná aj ako doplnková či alternatívna liečba na celý rad ochorení.
Zdravotné prínosy citrónovej trávy
Tuto nasleduje 7 najväčších prínosov citrónovej trávy pre ľudské zdravie:
1. Podporuje váš imunitný systém
Vďaka tomu, že olej z citrónovej trávy umožňuje vstrebávanie živín do vášho tela, môže pomáhať pri podpore imunitného systému.
Olej môže byť nenahraditeľný pri obnove vášho imunitného systému a môže napomáhať správnemu fungovaniu vašich orgánov.
2. Prevencia rakoviny
Citrónová tráva je veľmi účinná pri liečbe rozličných druhov rakoviny, pričom nepoškodzuje zdravé normálne bunky vo vašom tele. Vykonaný výskum na potvrdenie protirakovinového pôsobenia citrónovej trávy priniesol sľubné výsledky v prevencii rakoviny kože.
Štúdie zistili, že istá zložka, známa ako citral, prítomná v citrónovej tráve, napomáha brániť rastu buniek rakoviny pečene v jej počiatočnej fáze a zabraňuje ďalšiemu vytváraniu rakovinových buniek.
Ďalšia štúdia prináša podporný dôkaz ohľadom antiproliferatívneho účinku citralu pri bránení rastu buniek rakoviny prsníka a pri indukcii apoptózy (programovanej bunkovej smrti).
3. Potláča depresiu
Antidepresívne vlastnosti, prítomné v citrónovej tráve, pomáhajú pri liečbe depresie. Bylina tiež aktivuje vylučovanie sérotonínu, čo je chemická látka v mozgu, napomáhajúca potláčaniu depresie.
Citrónová tráva zvyšuje vašu sebaúctu, zmierňuje úzkosť, dodáva sebadôveru, zlepšuje náladu a mentálnu silu.
Obsahuje tiež citronelu, silicu známu svojimi upokojujúcimi účinkami na vaše telo a myseľ. Pomáha tiež pri podpore lepšieho spánku.
4. Riadi hladiny cholesterolu
Antiaterosklerotický a anticholesterolový účinok citrónovej trávy pomáha pri znižovaní vstrebávania cholesterolu z čreva. Pomáha tiež v oxidácii LDL-cholesterolu v krvi, čo zasa môže pomáhať pri prevencii vytvárania aterosklerotického plaku.
Štúdia Wisconsinskej univerzity v roku 1989 uviedla, že jednotlivci s vysokou hladinou cholesterolu, ktorí užívali denne 140-miligramové kapsule oleja z citrónovej trávy, si u seba všimli pokles hladín cholesterolu. Došlo u nich k tiež významnému poklesu krvných tukov.
Znižovaniu a regulácii krvného tlaku napomáha aj vysoký obsah draslíka, prítomného v citrónovej tráve.
Ako pomoc na zníženie svojho krvného tlaku a hladiny cholesterolu môžete piť denne 1 šálku čaju z citrónovej trávy. Túto bylinu však môžete po porade so svojím lekárom užívať aj vo forme výživového doplnku.
5. Kožné zdravie
Ďalším veľkým prínosom esenciálneho oleja z citrónovej trávy sú jeho účinky pri liečbe kože. Olej z citrónovej trávy môžete pridávať do kondicionérov, šampónov, mydiel, deodorantov a pleťových vôd.
Olej z citrónovej trávy účinne čistí pleť všetkých typov; jeho sťahujúce a antiseptické vlastnosti z neho robia dokonalý prostriedok na získanie žiarivej pleti.
Môže tiež slúžiť ako prírodné tonikum, sterilizuje póry a posilňuje kožné tkanivá. Vtieraním tohto oleja do vlasovej pokožky, vlasov a tela dokážete znížiť bolesti hlavy či svalov.
6. Liek na poruchy trávenia
Olej z citrónovej trávy môže pomôcť pri úľave od bolesti, spôsobenej dráždením plynom v črevách a žalúdku a môže byť nápomocný ľahkom odstraňovaní toxínov z vášho tela, pretože zvyšuje močenie.
Citrónová tráva je nápomocná v prevencii gastrointestinálnych porúch, ako sú gastrické vredy, lebo pomáha pri stimulácii črevného fungovania a zlepšovaní trávenia.
7. Liek na horúčku
Citrónová tráva je známa ako liek proti horúčke a ako „horúčková tráva“ má prospešné účinky pri znižovaní horúčky.
Diaforetické a antipyretické účinky citrónovej trávy, vyvolávajúcej potenie, sa v širokej miere využívajú v ajurvédskej liečbe na liečbu horúčok.
Pridaj komentár